Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

‘VERİMLİ ÇALIŞMA’. NİÇİN NİÇİN ÖĞRENİYORUZ ? İdeallerimizi gerçekleştirebilmek için...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "‘VERİMLİ ÇALIŞMA’. NİÇİN NİÇİN ÖĞRENİYORUZ ? İdeallerimizi gerçekleştirebilmek için..."— Sunum transkripti:

1 ‘VERİMLİ ÇALIŞMA’

2 NİÇİN NİÇİN ÖĞRENİYORUZ ? İdeallerimizi gerçekleştirebilmek için...

3 ÖĞRENME İÇİN İKİ TÜRLÜ HAZIRLIK GEREKİR: 1.FİZYOLOJİK HAZIRLIK HAZIRLIK 2. PSİKOLOJİK HAZIRLIK HAZIRLIK

4 ÖĞRENMEYE FİZYOLOJİK HAZIRLIK Beden Duruşunuzu Düzeltin ! Düzenli Beslenin ! Sağlığınıza Dikkat Edin ! Gerginlikten Kurtulun !

5 ÖĞRENMEYE PSİKOLOJİK HAZIRLIK 1. Konsantrasyonu sağlama ! 2. Motivasyon oluşturma !

6 KONSTRASYON VE MOTİVASYON OLUŞTURMA Kendinizden tam olarak ne istediğinizi kesinleştirin. Niçin istediğinizi belirleyin. Kendiniz için doğru zamanı belirleyin. Kendinize ödül verin.

7 Büyük insanların idealleri, sıradan insanlarınsa hevesleri vardır. Washington Irving

8 Hedefinizi Belirleyin! Bir şeyin hedef olabilmesi için; 1 -Ulaşılabilir olması, 2-Başka bir insana bağlı olmaması, 3- Somut ve net olması gerekir. Daha çok çalışmalıyım......................... Hedef değildir Mat. dersinin sayılar konusunu çalışacağım..... Hedef’dir Sınav sonucumu 10 puan yükselteceğim........... Hedef ’dir

9 Hedefinizi Bulmanıza Yardımcı Olacak Sorular Kendimi 10 yıl sonra hangi konumda görmek istiyorum? konumda görmek istiyorum? Hangi lisede okumak istiyorum? Hangi lisede okumak istiyorum? Öğretim yılı sonunda Öğretim yılı sonunda nasıl bir karne almak istiyorum?

10 YANLIŞ ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARI Amaçsız Çalışma Plansız, programsız çalışma Evin değişik yerlerinde çalışma Ders çalışırken televizyonun açık olması Derslere karşı oluşturulan önyargılar Günün farklı saatlerinde çalışma Sadece konu çalışması yapma Sadece soru çözerek çalışma

11 BAŞARIYA ULAŞMA BASAMAKLARI Ön hazırlık Etkin dinleme Not tutma Soru Sorma Tekrar Etme Zamanı programlama

12 Ön Hazırlık Bir gün sonra derslerde işlenecek konuların 15 - 20 dakikalık periyotlarla gözden geçirilmesine ön hazırlık denir

13 Etkin Dinleme: Öğrenmenin yaklaşık %10’u işitmeyle gerçekleşir. Öğrenmeye aktif olarak katıldığınızda, sorular sorduğunuzda ve not aldığınızda ‘dinleme ‘ daha verimli olur.

14 Not tutma: * Dersin etkin bir şekilde dinlenmesine yardımcı olur. *Dikkatin derse yoğunlaşmasını sağlar.

15 Soru Sorma: Öğrencinin derse olan ilgisinin canlı kalmasını, dikkatinin dağılmamasını sağlar Öğretmeni ile arasındaki diyaloğun gelişmesini sağlar.

16 Tekrar Etme: Öğrenilen bilgilerin ; *%50’si ilk 80 dakika içerisinde *%80’i ilk 24 saatte unutulur

17 Tekrar 3 Aşamada Yapılır: *Günlük tekrar *Haftalık tekrar *Genel tekrar

18 YERYÜZÜNDE İNSANLARA EŞİT DAĞITILAN TEK ŞEY ZAMAN DIR. GÜN HERKES İÇİN 24 SAAT,HAFTA HERKES İÇİN 7 GÜNDÜR.

19 Zaman Yönetimi Önerileri - En verimli olduğunuz saatleri belirleyin - Her gün aynı saatte çalışın - Çalışma sürelerinizi belirleyin - Çalışma hedefleri belirleyin

20 ZAMAN HIRSIZLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN ! *Telefon *Televizyon *Arkadaşlar *Bilgisayar *İç faktörler ( Endişe ve hayaller )

21 PROGRAMLI ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI: *Her işe daha rahat zaman ayırmanızı *Her derse zaman ayırma sizde güven oluşturur. *Günü gününe çalışma panik duygusunu azaltır * Çalışma verimini yükseltir. *Öğrenilecek konuyu uzun zamana yayarak daha kalıcı ve etkili olmasını sağlar. *Bilinçli bir plan yapmanız derse daha kolay motive olmanızı sağlar.

22 Unutmayın... Okuduklarının.................... %10’nu Duyduklarının.................... %20’ini Gördüklerinin..................... %50’ini Görüp – Duydularının........ %70’ini Yaptıklarının...................... %80’ini Tekrar ettiklerinin........... %95’ini HATIRLAYABİLİR !!!

23 Hazırlayanlar: Türkçe Öğretmeni Mücahit PALA Fen ve Teknoloji Öğretmeni Rıdvan OSMA Unutmayın ! YOKUŞTA AKMAYAN TER İNİŞTE GÖZYAŞI OLUR…


"‘VERİMLİ ÇALIŞMA’. NİÇİN NİÇİN ÖĞRENİYORUZ ? İdeallerimizi gerçekleştirebilmek için..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları