Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Öğrencilerin ders çalışma konusundaki sorunlarının nedenleri: Çalışma alışkanlığı edinmemiş olmaÇalışma alışkanlığı edinmemiş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Öğrencilerin ders çalışma konusundaki sorunlarının nedenleri: Çalışma alışkanlığı edinmemiş olmaÇalışma alışkanlığı edinmemiş."— Sunum transkripti:

1

2 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

3 Öğrencilerin ders çalışma konusundaki sorunlarının nedenleri: Çalışma alışkanlığı edinmemiş olmaÇalışma alışkanlığı edinmemiş olma Yanlış çalışma alışkanlığıYanlış çalışma alışkanlığı Bilgi eksikliğinden dolayı dersleri anlayamamaBilgi eksikliğinden dolayı dersleri anlayamama Ailevi sorunlarAilevi sorunlar

4 Başarıya giden yol çok çalışmaktan değil, etkili çalışmaktan geçmektedir.

5 VERİMLİ ÇALIŞMA NEDİR? Verimli çalışma, amaç doğrultusunda zamanı planlı ve programlı kullanmaktır.

6

7 İLERİYE YÖNELİK AMAÇLARIMIZI BELİRLEMENİN ÖNEMİ

8 HEDEF BELİRLEMEK

9 ŞU SORULARI YANITLAYIN Ben liseyi bitirip bir iş sahibi mi olmak istiyorum,yoksa üniversiteye mi gitmek istiyorum ? Ben liseyi bitirip bir iş sahibi mi olmak istiyorum,yoksa üniversiteye mi gitmek istiyorum ? Eğer kısa yoldan meslek sahibi olmak istiyorsam hangi mesleğe uygun bir yapıdayım? Eğer kısa yoldan meslek sahibi olmak istiyorsam hangi mesleğe uygun bir yapıdayım? Eğer üniversiteye gitmek istiyorsam,üniversiteden sonra nasıl bir yaşam düşünüyorum ? Eğer üniversiteye gitmek istiyorsam,üniversiteden sonra nasıl bir yaşam düşünüyorum ?

10 On yıl sonra nerede olmak istiyorum? On yıl sonra nerede olmak istiyorum? Yaşama yönelik hayallerim neler? Yaşama yönelik hayallerim neler? Bir yıl sonra nerede olmak istiyorum? Bir yıl sonra nerede olmak istiyorum? Hedefiniz ortaya çıkacaktır Hedefiniz ortaya çıkacaktır

11

12 İnsanlar 20 dakika içinde öğrendiklerinin yarısına yakın bir bölümünü unutmaktadırlar. Öğrenciler öğrendiklerinin %80’nini bir saat sonra unutmaktadırlar.

13 Unutmanın önüne geçebilmek için bilgileri düzenli tekrarlar yoluyla “Uzun Süreli Hafızaya” geçirmek gerekmektedir.

14 KEŞKE DERSLER ESKİSİ GİBİ OLSAYDI

15 . Derslere düzenli olarak devam edin, dersi dikkatli dinleyin, derste not tutun ve derse katılın.Anlamadığınız yerleri mutlaka öğretmenlerinize sorun..Dersi derste öğrenmek boş zaman etkinliklerine daha çok imkan sağlar.

16

17 DERS ÇALIŞILAN ORTAM NASIL OLMALIDIR? Ayrı bir oda düzenlenmeli ya da odanın bir bölümü çalışma yeri haline getirilmeli. Oda sessiz, havadar ve iyi ışıklandırılmış olmalı.Çok sıcak ve soğuk olmamalı. Mutlaka masa başında çalışmalısınız.Bu masada sadece ders çalışın başka işler yapmayın.

18 DERS ÇALIŞILAN ORTAM NASIL OLMALIDIR? Ders çalışma ortamında poster, afiş olmamalı.Bu dikkatin dağılmasını, hayal dünyasına kaymayı sağlar. Uyku kıyafeti ile ders çalışmayınız.Bu motivasyonu bozar. Kullanılacak araç gereçler masaya yakın olmalı, sık sık masadan kalkılmamalı.

19 Ders programında bulunması gereken etkinlikler Uyku ve Uyanma saati Yemek saatleri Okula ya da dersaneye gidiş geliş saatleri Ders çalışma saatleri Hangi dersleri çalışacağınızı, Hangi konulara çalışacağınızı, Hangi derslere kaçar saat çalışacağınızı Boş zamanları değerlendirme saatleri belirlemelisiniz

20 40’ ders çalışma+10’tekrar +10’dinlenme

21 10 dakikalık dinlenmede TV’den,uzun süren telefon görüşmelerinden, kitap okumaktan uzak durun.

22

23 EN İYİ ÖĞRENİLEN SAAATLER ZOR ÖĞRENİLEN DERSLER İÇİN AYRILMALIDIR!!! EN İYİ DERS ÇALIŞMA ZAMANI SABAH, EN İYİ TEKRAR YAPMA ZAMANI YATMADAN ÖNCEDİR.!! ÇALIŞMA SAATLERİNİ OLABİLDİĞİNCE GÜNÜN AYNI SAATLERİNE YERLEŞTİRMEK GEREKİR.

24 ALTINI ÇİZEREK VE YAZARAK ÇALIŞ.ÖZELLİKLE SÖZEL DERSLERDE ÖZET ÇIKAR.!!! BİR DERSİ TAMAMEN BİTİRDİKTEN SONRA DİĞERİNE GEÇ !!! BİR SÖZEL BİR SAYISAL OLARAK DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMAK VERİMİ ARTTIRIR.

25 PLAN TÜRLERİ ( Birinci Yöntem) ÖRNEK PLAN MATEMATİKGEOMETRİFİZİKKİMYABİYOLOJİTÜRKÇETARİHCOĞRAFYAFELSEFETOPL.SAAT PAZARTESİ 1 1 1 3 SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR

26 PLAN TÜRLERİ ( İ kinci Yöntem) PLAN ÖRNEĞİ PAZARTESİSALIÇARŞAMBAPERŞEMBECUMACUMARTESİPAZAR 07.00 08.00 09.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 22.00 23.00

27

28 Güvensizlik ve Hedeften Sapma Galiba başaramayacağım Başarının Önündeki Engeller

29 Başarının Önündeki Engeller Zorlanılan derslerden kaçılması Yine mi falan ders. Boş ver sonra çalışırım

30 İsteksizlik Başarının Önündeki Engeller Yine mi ders ? Daha geçen hafta çalışmıştım

31

32 Özel zevklerden vazgeçememe Başarının Önündeki Engeller

33 Başarının Önündeki Engeller Derslerin Biriktirilmesi: Zor iş,zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.

34 . Yatarak Çalışma Başarının Önündeki Engeller Ben mükemmel olduğuma göre Galiba bu derslerde problem var. Çalışıyorum çalışıyorum Olmuyor.

35 Başarının Önündeki Engeller Çalışma anında uygun dinlenme aralıkları vermemek. Gözlerinizi yapamadıklarınıza çevirmek. Hatalardan ders almamak. Düzenli tekrar yapmamak. Çözülemeyen ailevi ve kişisel problemler. Programsız çalışma. Düzensiz çalışma mekanı. Arkadaşlara hayır diyememek. Çalışmayı tamamlamadan bırakmak.

36 ENGEL TANIMAYANLARIN İŞİ CİDDİYE SONU ALMAYANLARIN SONU Bu kürsüdeki siz olabilirsiniz ( mi ? )

37


"VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Öğrencilerin ders çalışma konusundaki sorunlarının nedenleri: Çalışma alışkanlığı edinmemiş olmaÇalışma alışkanlığı edinmemiş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları