Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çocuklarımızın çoğu yeni bir okul yılına başlıyor ve anne-babalar çocuklarının okul başarısını artırmak için onlara nasıl yardımcı olabileceklerini belirlemeye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çocuklarımızın çoğu yeni bir okul yılına başlıyor ve anne-babalar çocuklarının okul başarısını artırmak için onlara nasıl yardımcı olabileceklerini belirlemeye."— Sunum transkripti:

1

2 Çocuklarımızın çoğu yeni bir okul yılına başlıyor ve anne-babalar çocuklarının okul başarısını artırmak için onlara nasıl yardımcı olabileceklerini belirlemeye çalışıyorlar. Bu bakımdan ilk akla gelen konulardan biri de televizyon oluyor. Televizyon ve okul başarısı

3 Çocuğunuzun okulu ile ilişkide olun ve öğretmenle yakın bir iletişim içerisinde olmaya özen gösterin. Çocuğun okul başarısını artırmak için neler yapabilirsiniz? Çocuğunuzun günde en az 8-10 saat uyumasını sağlayın. Okul sonrasında fiziksel aktiviteleri teşvik edin.

4 Çocuğunuzun beslenmesine özen gösterin. Çocuğun okul başarısını artırmak için neler yapabilirsiniz? Çocuğunuzun ödevlerini takip edin ve okuldan eve getirdiği her şeye ilgi gösterin.

5 Ödev yapması için dikkat dağıtmayan, uygun bir ortam hazırlayın ve sizin göreviniz uygun ortamı hazırlamak ve yol göstermekle sınırlı olsun. Ödevlerini ise kendisi yapsın. Çocuğun okul başarısını artırmak için neler yapabilirsiniz? Ödevlerini ise kendisi yapsın.

6 Çocuğunuz konusunda gerçekçi olmaya gayret edin ve çocuğunuzun kapasitesinin altında veya çok üzerinde beklentiler oluşturmayın. Çocuğun okul başarısını artırmak için neler yapabilirsiniz? Küçük çocuklara her akşam kitap okuyun. Televizyon süresini sınırlayın.

7 Çocuğunuzun okul başarısını artırmak için yapabileceğiniz belki de en önemli şey televizyon izlemesini önemli ölçüde kısıtlamak olacaktır. TELEVİZYON KONUSUNDA NASIL BİR TUTUM BENİMSEMELİSİNİZ? Yapılan araştırmalara göre günümüzde çocuklar her gün ortalama 4 saat televizyon izliyor; büyük bir kısmının odasında televizyon bulunuyor; 4-6 yaş arasındaki çocuklar babaları ile zaman geçirmek yerine TV izlemeyi tercih ediyor ve ailelerin çoğu akşam yemek yerken televizyon izliyor.

8 Çok fazla TV izlemek çocuk için zararlıdır. Araştırmalar günde 3 saat ve daha fazla TV izleyen çocukların okul başarısının daha düşük, sınıf tekrarlama oranının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. TELEVİZYON KONUSUNDA NASIL BİR TUTUM BENİMSEMELİSİNİZ? Ölçülü TV izleme yararlı olabilir. TV çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü uyarabilir. Pek çok çocuk ve yetişkin televizyonu iyi bir rahatlama ve eğlenme aracı olarak görür.

9 Televizyon başında geçen süre ve izlenilen programların içeriği önemlidir. Uzmanlar 2 yaşından büyük çocukların günde iki saatten daha fazla televizyon izlememesini tavsiye ediyor. Çocuk için zararlı olan TV değildir 2 yaşından küçük çocukların ise televizyon izlemesi tavsiye edilmiyor. Ailelerin ise çocuklarının izlediği programları dikkatle takip etmeleri ve kendi denetimleri olmadığında çocukların farklı şeyler izleyebileceğini göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

10 TV İZLEMEYİ DENETLEMEK İÇİN BAŞVURABİLECEĞİNİZ BAZI YÖNTEMLER

11 Televizyon yayınlarını tamamen iptal edecek kadar kökten bir önlem almak istemiyorsanız, okul günlerinde televizyon izleme süresini 1 saat ile sınırlamayı bir kural olarak benimseyebilirsiniz. Hafta içinde TV sınırlanması Ailelerin çoğu ödev bittikten ve bir yetişkin tarafından kontrol edildikten sonra televizyonun açılmasına izin vermektedir.

12 Bazı aileler de evde hiç kimsenin televizyon izlemesine izin verilmediği zamanlar belirliyorlar. Televizyon tatili Örneğin haftada bir gün aile gecesi olarak belirleniyor ve yetişkinler ve çocuklar televizyon dışında başka şeyler yapıyorlar.

13 Aşırı TV izlemesini nasıl denetleyebileceğiniz konusunda çocuğunuzun da görüşlerini alın. Fikirlerinden bazılarını deneyin ve işe yarayıp yaramadığına bakın. Çocuğunuzla konuşun

14 Çocukların televizyon izlemesini sınırlamakta asıl önemli olan anne-babaların tv izlemesinin de sınırlanması olmaktadır. TV ve yetişkinler Bir an için televizyon olmasaydı, hayatınız nasıl olurdu, düşünün. Daha fazla okur, eşinizle daha fazla konuşur, bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenir ya da yıllardır hayal ettiğiniz hobi ile ilgilenmeye başlar mıydınız?

15 Eğer yetişkinler, aile sürekli evde televizyon seyrediyorsa çocuklarda neden bende seyretmiyorum düşüncesi oluşuyor. İster istemez yetişkinler gibi olmak istiyorlar. Örnek olmak Eğer çocuklarınızın okul başarısına televizyon seyretmelerinin engel olmasını istemiyorsanız onlara sürekli televizyon seyrederek örnek olmayın.

16 TAVSİYELER

17 Tavsiyeler

18

19

20

21 KAYNAK : Bu sunuda kullanılan makale Aile Org web sitesinden alınmıştır. www.aile.org


"Çocuklarımızın çoğu yeni bir okul yılına başlıyor ve anne-babalar çocuklarının okul başarısını artırmak için onlara nasıl yardımcı olabileceklerini belirlemeye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları