Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Chlorophyceae’nin genel özellikleri.  Yeşil algler su florasının önemli bir bölümünü oluşturur.  Bunların %90 kadarı tatlı sularda ve nemli topraklarda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Chlorophyceae’nin genel özellikleri.  Yeşil algler su florasının önemli bir bölümünü oluşturur.  Bunların %90 kadarı tatlı sularda ve nemli topraklarda."— Sunum transkripti:

1 Chlorophyceae’nin genel özellikleri

2  Yeşil algler su florasının önemli bir bölümünü oluşturur.  Bunların %90 kadarı tatlı sularda ve nemli topraklarda geri kalan %10’luk bölümünde denizlerin sığ bölgelerinde yayılış gösterir.

3

4

5  Alglerin en geniş grubudur.  Üyeleri genellikle parlak yeşil renktedir.  Hücrelerinde hayvan hücrelerinde bulunan sentrioller bulunur.

6 3 sınıfa ayrılır;  Classis:Chlorophyceae  Classis:Conjugatophyceae  Classis:Charophyceae

7 Classis:Chlorophyceae Acetabularia sp. Pediastrum sp.

8 Chlamydomonas sp.

9 Ulva sp.

10 Classis:Conjugatophyceae Closterium sp.Cosmarium sp.

11 Classis:Charophyceae Nitella sp.Chara sp.

12  Yeşil algler tek hücreli(kamçılı yada kamçısız)  Koloni oluşturan(yuvarlak yada sönobium)  Dallanmış yada dallanmamış ipliksi  Makrofit

13 Chlamydomonas sp.

14 Volvox sp.

15 Scenedesmus sp. Spirogyra sp.

16 Cladophara sp.

17 Pediastrum sp.

18  Chlorophyceae’nin depo maddesi nişastadır.  Depo maddesi pyrenoid denilen özel yapı içerisindedir.  Yeşil alglerin hücre çeperi selülozdur.

19 Halka halindeki pyrenoidlerin ortasında siyah noktacıklar halinde protein molekülleri bulunur.

20

21  Farklı tipte kloroplasta sahiptirler.  Yaygın görülen kloroplast tipleri ‘kadeh’ ya da ‘kupa’ şeklindedir.

22  Çan,yıldız,plak,oval yada spiral biçimlerde olabilen,kromatoforlarında klorofil-a,b,c ;ikincil pigmentler Beta karoten,astoksantin ve ksantin yardımcı pigmentler bulunur.

23  Chlamydomonas sp. kloroplastı kadeh şeklindedir.

24  Mougetia sp.’da şerit şeklindedir.

25  Ulotrix sp.’da halka formundadır.

26  Oedogonium sp.’da ağ şeklindedir.

27  Zygnema sp.’da yıldız şeklindedir

28  Klorofil a çok yoğun bulunduğundan diğer pigmentleri maskeleyerek yeşil görünmelerini sağlar.

29  Hareketleri genellikle kamçı ile olmaktadır.  Kamçılar eşit uzunlukta olup çift ve katları şeklindedir.  Ayrıca stigma denilen göz lekeleri vardır.  Fototaksi ve kemotaksi de görülür.  Müsilajlı alglerde ise kayma hareketi görülür.

30 Volvox sp.

31 Ulothrix sp.

32  Fotosentez ürünü karbonhidratları nişasta ve yağlar şeklinde depolar.

33  Yeşil alglerin depo maddesi nişastadır.  Hücre duvarları bazılarında var yada yoktur.  Hücre duvar yapısı olanlarda selüloz+pektin den oluşmuştur.

34  Çoğunlukla ototrofturlar.  Nadiren heterotroflar.

35  Eşeyli ve eşeysiz olarak ürerler.  Eşeysiz üremelerinde zoospor ve ablonospor görülür.  Eşeyli üremelerinde izogami,anizogami ve oogami görülür

36

37

38

39  Denizlerde  Tatlı sularda  Ve nemli ortamlarda yayılış gösterir.

40

41

42  Ayrıca ağaç kabukları  Duvarlar  Kaya dipleri  Çeşme kanalları  Sulama kanalları gibi ortamlarda yaygın olarak gelişirler

43

44

45

46  Çok sıcak sulardan çok soğuk sulara kadar yayılış gösterirler.  Tatlı sulardan çok tuzlu sulara kadar yayılış gösterirler.  Çok sert sularda yayılış gösterenlerde vardır.  Filamentli olanlar mevsimsel olarak ilkbahar sonu,yaz sonu ve sonbahar başlangıcında yaygındır.

47

48

49

50

51 TEŞEKKÜRLER Fatma ATİOĞLU


"Chlorophyceae’nin genel özellikleri.  Yeşil algler su florasının önemli bir bölümünü oluşturur.  Bunların %90 kadarı tatlı sularda ve nemli topraklarda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları