Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER HAYVANLAR MANTARLAR MİKROSKOBİK CANLILAR CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER A.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER HAYVANLAR MANTARLAR MİKROSKOBİK CANLILAR CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER A."— Sunum transkripti:

1

2 CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER HAYVANLAR MANTARLAR MİKROSKOBİK CANLILAR CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER A.

3 BBBBazı bitkilerin çiçekleri yoktur. Bu bitkiler; göllerde, bataklıklarda, nemli topraklarda ve ağaç gövdelerinde yaşar.Bu bitkilere çiçeksiz bitkiler denir. AtkuyruğuKibrit Otu Eğrelti otuKara yosunu

4 ÇÇÇÇevremizde, çiçekli bitkiler görür ve bazılarını tanırız. Çiçekli bitkiler, kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi kısımlardan oluşur. Kök Yaprak Gövde Çiçek

5  Omurga iskeletimizin önemli parçalarındandır. Hayvanların bazılarının omurgaları vardır. Bunlara omurgalı hayvanlar denir.

6  Omurgası olmayan hayvanlara omurgasız hayvanlar denir.

7  Besin olarak tüketilir.  Çeşitli peynirlerin elde edilmesinde rol oynar.  Hamurun kabarmasında etkilidir.  Penisilin gibi antibiyotiklerin yapımında kullanılır.

8  Besinlerin küflenmesine yol açar.  Bazı türleri zehirlenmeye yol açar.  Buğday, mısır, çavdar, asma gibi birçok bitkide hastalıklara yol açar.  İnsanlarda saç kıran hastalığına, el ve ayaklarda kaşıntılara sebep olur.

9  Mikroskobik canlılar gözle göremeyecek kadar küçüktür. Bunları sadece mikroskopla görebiliriz. Çoğunluğu bulaşıcı hastalıklara yol açar. Kolera, verem, tifo, tetanos gibi hastalıkların sebebi mikroskobik canlılardır. Mikroskobik canlıların yararlıları da vardır.Sütten peynir ve yoğurt, üzüm suyundan sirke yapılmasında rol oynar.

10

11 CCCCanlılar yaşamlarını sürdürebilmek için uygun ortamlarda bulunmak zorundadırlar. Bunlar onların yaşadıkları yerlerdir.

12  Çevremizdeki tüm canlılar doğal yaşamlarını sürdürebildikleri, beslenip çoğalabildikleri ve düşmanlarından korunabildikleri ortamlarda yaşar. Besinlerini elde ettikleri, büyüyebildikleri ve çoğaldıkları ortamlara kolaylıkla uyum sağlarlar.

13  Yeryüzündeki canlılar farklı şekilde beslenir. Serçeler küçük tohum ve böceklerden ihtiyacını karşılar. Koyun ve keçiler otla beslenir. Aslan, kaplan, çakal gibi hayvanlarda etle beslenir.

14  Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için enerjiye gereksinim duyar. Enerji gereksinimlerini besinlerden sağlarlar. Bitkiler besin gereksinimlerini fotosentez yaparak karşılar.

15  Canlılar arasında beslenme ilişkilerini bir zincirin halkalarına benzetebiliriz. Bu zincirin her halkasında değişik canlılar yer alır, biri diğerinin besinidir. Böylece besin zinciri oluşur.

16  Canlı ve cansız varlıklar birbiriyle etkileşim içinde bulunur. Bu etkileşim özellikle insanların faaliyetleri sonucunda bozulur.

17  Çevremizde en çok zarar gören yerlerden biri de ormanlardır. Ormanlar yaşamımız için gerekli olan oksijenin kaynağıdır. İnsanlar odun, kereste ihtiyaçlarını ormanlardan karşılar. Ormandaki ağaçlar toprağı tutarak toprağın erozyonla tanışmasını engeller. Ormanlar bu kadar faydalı olmalarına rağmen insanlar onları tahrip ederler.

18


"CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER HAYVANLAR MANTARLAR MİKROSKOBİK CANLILAR CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI BİTKİLER A." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları