Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARADENİZ BÖLGESİ Coğrafi Konumu Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARADENİZ BÖLGESİ Coğrafi Konumu Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin."— Sunum transkripti:

1 KARADENİZ BÖLGESİ Coğrafi Konumu Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedeni ile yerel saat farkı en fazla olan bölgedir.

2 Bolu Düzce Zonguldak Bartın Karabük Kastamonu Sinop Samsun Giresun Ordu Trabzon Rize Artvin Gümüşhane Bayburt Çorum Amasya Tokat

3 BÖLGE’NİN GENEL ÖZELLİKLERİ A) Bölgenin Yeryüzü Şekilleri: Kıyıya paralel uzanan dağlar bölgenin en önemli yeryüzü şeklidir. Bölgede yer alan dağlar: 1. Sıra; Bolu, Küre, Canik, Giresun, Doğu Karadeniz Dağları 2. Sıra; Köroğlu, Ilgaz, Çimen, Kop, Mescit Zigana, Kop geçitleri Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlar. Bölgede yer alan ovalar: Çarşamba, Bafra ovaları delta, Tokat, Amasya, Çorum, Erbaa, Niksar, Taşova, Suluova (Orta Karadeniz). Bolu, Düzce (Batı Karadeniz) tektonik ovalardır.

4 Bafra Çarşamba Tokat Amasya Çorum Bolu Düzce Karadeniz Bölgesi’nin Dağları ve Ovaları Delta Ovası Tektonik Ova

5 B) Akarsu ve Gölleri Kızılırmak, Yeşilırmak, Bartın ve Filyos çayı önemli akarsulardır Bartın çayı, akarsu taşımacılğı yapılan tek akarsuyumuzdur. Doğu Karadeniz’de kıyıya paralel uzanan dağlardan kaynaklanan, kısa boylu, akış hızı fazla olan dereler yer almaktadır. Gölleri: Tortum, Sera, Uzungöl, Abant, Yedigöller

6 Filyos Bartın Kızılırmak Yeşilırmak Çoruh Tortum G. Sera G. Abant Karadeniz Bölgesi’nin Akarsu ve Gölleri

7 C) İklim ve Bitki Örtüsü Bölgenin kıyı şeridinde Karadeniz iklimi etkilidir. Her mevsim yağış almasından dolayı, bulutlu gün sayısı ile yıllık yağış miktarı fazladır.

8 D) Nüfus ve Yerleşme Ortalama nüfus yoğunluğu km²’ye 73 kişidir. Bölgenin nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının (88 kişi/km²) altındadır. Verdiği yoğun göç nedeniyle bölgede nüfus yoğunluğu giderek azalmaktadır. Özellikle Doğu Karadeniz Bölümü’nden yoğun bir göç yaşanmaktadır.

9 E) TARIM Yetiştirilen ürünler: Bölgenin kıyı şeridinde çay, fındık, sebze, meyve(kivi, elma) ve mısır tarımı yapılırken, iç kesimlerde şekerpancarı, tütün ve tahıl tarımı yaygındır. Akarsu boylarının bazı kesimlerinde ise çeltik tarımı yapılır. Türkiye çay üretiminin tamamı, fındık üretiminin de % 80'den fazlası Karadeniz Bölgesi’ne aittir. Karadeniz Bölgesi, nadasa ayrılan toprak oranının en az olduğu bölgedir.

10

11 E) HAYVANCILIK büyükbaş Bölgede hayvancılık faaliyeti önemli bir ekonomik etkinliktir. Kıyı kesiminde, nemli iklim nedeniyle gür çayırların bulunması büyükbaş hayvancılığın gelişmesinde etkili olmuştur. balık potansiyeli Bölgede, tarım alanlarının sınırlı oluşu ve sanayinin az gelişmesi gibi nedenlerle kıyı şeridindeki bölge halkı balıkçılığa yönelmiştir. Bölgenin kuzeyindeki Karadeniz, balık potansiyeli bakımından zengindir. Türkiye balık üretiminin yaklaşık % 80'i Karadeniz'den karşılanır. Küçükbaş hayvancılık Küçükbaş hayvancılık bölgenin iç kesimlerindeki ovaların kenarlarında yaygındır.

12 F) YER ALTI ZENGİNLİKLERİ: Ereğli - Zonguldak demir-çelik Çatalağzı Termik Taşkömürü: Ereğli - Zonguldak havzasından çıkarılır. Önemli bir kısmı demir-çelik üretiminde enerji kaynağı olarak kullanılır. Ayrıca Çatalağzı Termik Santralinde de taşkömürü kullanılmaktadır. Türkiye’de çıkarılan taşkömürünün tamamı bu bölgeden elde edilir. Bakır: Murgul (Artvin), Küre (Kastamonu), Çayeli (Rize). Samsun ve Murgul bakır işletmelerinde işletilmektedir. Linyit: Bolu, Çankırı, Amasya, Samsun Demir: Ordu’da. Manganez: Trabzon, Artvin, Amasya ve Kastamonu’da çıkarılır.

13 Kömür Murgul Bakır Küre Çayeli Linyit Bolu Linyit Çankırı Linyit Samsun Ordu Demir

14 G-)SANAYİ: ulaşım yeterincegelişmemiştir. Bölgede yer şekillerinin elverişsizliğinden dolayı ulaşım yeterince gelişmemiştir. Bundan dolayı sanayi istenilen düzeyde gelişmemiştir. Murgul-Artvin ve Samsun Demir-Çelik Sanayisi: Karabük ve Ereğli’de. Bakır Tesisleri: Murgul-Artvin ve Samsun Samsun’da bakır madeni çıkarılmamaktadır. Burada bakır işletmesi kurulmasında iç kesimlere ulaşım iyi olması etkili olmuştur. Turhal (Tokat),Suluova (Amasya),Çarşamba (Samsun) Kastamonu Şeker Sanayisi: Turhal (Tokat), Suluova (Amasya), Çarşamba (Samsun) ve Kastamonu şeker fabrikalarında işlenir. Tütün Sanayisi: Samsun ve Tokat’ta. Aksu ( Giresun),Çaycuma (Zonguldak)Taşköprü (Kastamonu) Kağıt Sanayisi: Batı Karadeniz’de.Aksu ( Giresun), Çaycuma (Zonguldak) ve Taşköprü (Kastamonu) da bulunmaktadır. Çay Sanayisi: Rize ve çevresi. Fındık Sanayisi: Ordu ve çevresi. Gıda ve Dokuma Sanayisi: Büyük kentlerin yakınlarında Kurulmuştur. Kereste- TomrukBatı Karadeniz Kereste- Tomruk :En fazla Batı Karadeniz Bölümünde gelişmiştir ( Sinop, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce ve Kastamonu çevresinde).

15 Karabük ve Ereğli ▲ █ Çaycuma Murgul ■ ■ Bakır İşleme Tesisi Samsun ■ ▲ Demir-Çelik ♣Şeker Fab. ♣Amasya ♣ ♣Tokat ♣ █ Kastamonu █ Kağıt Fab.

16 BÖLÜMLERİ DOĞU KARADENİZ BÖLÜMÜ Ordu'nun doğusundaki Melet Çayı’ndan Gürcistan sınırına kadar uzanır. en dağlık KaçkarDağı sirk buzullarınaKaradeniz'in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür. En yüksek yeri Kaçkar Dağıdır. Yüksekliği 4000 m’ye yakındır. Bu dağda sirk buzullarına rastlanır. TortumSeraHeyelanların en fazla görüldüğü bölümdür. Bölümde heyelan sonucunda Tortum ve Sera Gölleri oluşmuştur. ÇoruhNehri RaftingBölümdeki akarsularda akımın en yüksek olduğu dönem kar erimelerinin olduğu ilkbahar mevsimidir. Bölümün en önemli akarsuyu Çoruh Nehri’dir. Rafting sporuna elverişlidir. en fazla yağış alan Rize 2400mm Sebebi,Bölgenin en fazla yağış alan bölümüdür. Özellikle Rize 2400 mm’ lik yağış ile Türkiye’nin en fazla yağış alan ilidir. Sebebi, Rize’nin güneyindeki yüksek dağların hakim rüzgar yönüne dik olmasıdır.

17 ORTA KARADENİZ BÖLÜMÜ Melet çayındanSinop'un doğusuna Tokat Çorum AmasyaMelet çayından Sinop'un doğusuna kadar uzanır. Doğu Karadeniz Bölümü'ne göre güneye daha fazla sokularak Tokat ve Çorum illerinin büyük bölümleri ile Amasya ilinin tamamını içine alır. Yer şekilleridaha sadedir.Dağların yükseltisi azalmışYer şekilleri Doğu ve Batı Karadeniz'e oranla daha sadedir. Dağların yükseltisi azalmış ve dağlar içeriye çekilmiş durumdadır KızılırmakYeşilırmakDağ sıraları Kızılırmak ve Yeşilırmak akarsuları tarafından yer yer derin vadilerle parçalanmıştır. Bu vadiler Karadeniz’in nemli havasının iç kesimlere ulaşmasını sağlar. kıyı ileiç kesimarasında farklılık azdır.Bu sebeple bölümde kıyı ile iç kesim arasında iklimde, bitki örtüsünde, nüfusun dağılışında ve ekonomik faaliyetlerde farklılık azdır. en az yağış alan bölümüdürBölümde dağların yüksekliği az olduğundan bölgenin en az yağış alan bölümüdür. iç kesimlere ulaşımınen düzgün olduğu bölümdür.Ortalama yüksekliğinin az olması ve dağların akarsular tarafından parçalanmasından dolayı iç kesimlere ulaşımın en düzgün olduğu bölümdür.

18 BATI KARADENİZ BÖLÜMÜ Kızılırmak deltasının batı kenarından başlayıp Adapazarı ve Bilecik'in doğusuna kadar uzanır. dağlar geniş alan kaplar.Bölümde dağlar üç sıra halinde geniş alan kaplar. yağışlarBölümde yağışlar Doğu Karadeniz’den az, Orta Karadeniz’den fazladır. kışlar daha soğuktur.Balkanlardan gelen soğuk hava kütlelerinin etkisinde kaldığından kışlar diğer bölümlere göre daha soğuktur. Başlıca tarım ürünleri;Başlıca tarım ürünleri; tütün, ş.pancarı, fındık, mısır, pirinç ve kenevirdir. orman ürünleriTürkiye’de orman ürünleri sanayisinin en fazla geliştiği bölümdür. taşkömürü maden çıkarımıişlemeciliğiZengin taşkömürü yataklarına sahiptir. Ekonomisi daha çok maden çıkarımı ve işlemeciliğine dayanır.


"KARADENİZ BÖLGESİ Coğrafi Konumu Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları