Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

«Akıllı Şebeke: Tercih Değil; Zorunluluk» ŞADİ BÜYÜKKEÇECİ ELDER DANIŞMANI Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi 9-10 Mayıs 2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "«Akıllı Şebeke: Tercih Değil; Zorunluluk» ŞADİ BÜYÜKKEÇECİ ELDER DANIŞMANI Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi 9-10 Mayıs 2013."— Sunum transkripti:

1 «Akıllı Şebeke: Tercih Değil; Zorunluluk» ŞADİ BÜYÜKKEÇECİ ELDER DANIŞMANI Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi 9-10 Mayıs 2013

2 3 Cümleyle Akıllı Şebeke Akıllı şebeke özellikle dağıtım şirketleri açısından bir zorunluluktur. Akıllı şebeke uygulamaları tüm paydaşların etkin katılımında kapsamlı planlamalar gerektirmekte olup uzun vadelidir. Akıllı şebeke yatırımları ileri teknoloji gerektiren yüksek bütçeli yatırımlardır.

3 Akıllı şebeke bir zorunluluktur. Kaynak: www.grid4eu.euKaynak: www.grid4eu.eu

4 Akıllı şebeke politika ve uygulamaları uzun vadeli planlanmalıdır.

5 Akıllı şebeke yatırımları ucuz değildir. Çin: Örnek projeler için halen 7,5 milyar dolar bir fon kullanılabilmekte olup 2009-2020 öngörülen yatırım bütçesi $ 100 Milyardır. Avrupa Birliği: 2011 yılında 281 örnek projeye 1,8 milyar€ harcanmış olup 2011-2035 asgari bütçe öngörüsü 480 milyar€’dur. ABD: Halen 4,5 milyar $ fon pilot projeler için tahsis edilmiş olup 20 yıl için yatırım bütçe tahmini 400 milyar$dır. Türkiye’nin 2023 yılına kadar asgari 15 milyar dolar kaynak ayırması beklenmelidir.

6 Akıllı Sayaçlar Ülkemizde 2023 yılına kadar 45 milyon sayaç tesis edilmesi gerekecektir. Belirlenecek özelliklerine bağlı olarak bu sayaçlar için 3 ile 4,5 milyar TL arası yatırım yapılması gerekecektir. Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü başkanlığında ETKB, EPDK, TSE, TÜBİTAK, ELDER ve sayaç üreticilerinin katılımında bir komisyon sayaç teknik özelliklerini belirlemektedir. Teknik özellikler belirlenene kadar, 10 yıllık Damga süresi dolan sayaçların değişim tarihlerinin 2020 kadar ötelenmesi önemlidir.

7 ELDER Elektrik dağıtım sektörünün tamamını temsil eden bir sivil toplum örgütüdür. Serbest piyasanın oluşumuna etkin katılım ve katkı sağlamaktadır. Akıllı şebeke ile ilgili olarak uluslararası işbirlikleri geliştirmekte ve etkinlikler düzenlemektedir. Önceliğimiz politika ve yol haritası gibi makro yaklaşımlardan ziyade akıllı şebeke kapsamında başarılı projelerin öğrenilerek ülkemizde de hayata geçirilmesini sağlamaktır.

8 Ülkemizde Bu Konuda Neler Yapılmaktadır Ülkemizde konuyla ilgili her kesim, Akıllı Şebekelerin, dünyadaki gelişmelerin, dışında olunamayacağını ve ülkemizin de bu sistemi geliştirip kullanması gerektiğinde ittifak halindedir. Şu anda birçok şirketimiz kendi çapında Akıllı Şebekenin unsurlarından olan Akıllı Sayaç yatırımları, Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS), SCADA ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) gibi sistemleri kurmaya başlamışlardır.Bunlar dağıtım sektörü için güzel uygulamalar olup Akıllı Şebekeler için yeterli değildir.

9 AKILLI ŞEBEKE PLATFORMU Elektrik dağıtım şebekesinin iyileştirilmesi, şebekenin iletişim altyapısı ile donatılması, dağıtık üretim tesislerinin sisteme entegrasyonu, elektrikli araçlar vb açılardan özellikle önem taşıyan “akıllı şebeke” konusu EPDK ve Elektrik Dağıtım Şirketleri temsilcilerinin katılımıyla Meram EDAŞ’ın (MEDAŞ) evsahipliğinde Konya’da 1 Haziran 2012 de gerçekleştirilen toplantıda görüşülmüş olup toplantıda konuşulan konular ;

10 AKILLI ŞEBEKE PLATFORMU Akıllı Şebeke kavramının nasıl yorumlanacağı Akıllı Şebeke kapsamında gerçekleştirilecek teknolojik altyapı yatırımlarının merkezinde yer alabilecek teknolojilerin, uygulamaların neler olabileceği Bilgi güvenliği Kullanılabilecek iletişim altyapıları (Fiber, Wimax, RF, PLC, GSM, LTE) ve bu konuda karşılaşılan mevzuat sorunları Haberleşme ünitelerindeki standart eksikliği Akıllı Sayaçların standartlarının belirlenmesi olmuştur.

11 AKILLI ŞEBEKE PLATFORMU Toplantı sonrasında, EDAŞ’ların katılımıyla “Akıllı Şebeke Platformu” kurulmuştur. Bu platformun aktif hale getirilmesini ELDER olarak takip etmek gerekecektir.Ancak burada asıl karar verici Enerji Bakanlığımız ve EPDK olacaktır.Zira Akıllı Şebekeleri tesis etmek gerekiyor ama bu sistemlerin oldukça maliyetli olduğu da biliniyor.Bu maliyetler de doğal olarak tarifeden karşılanacak olduğundan tarifeyi ne kadar etkileyeceği çalışmalarının ELDER ile birlikte yapılması ve AB nin yaptığı gibi 10 yıllık yol haritası çıkartılması gerekmektedir.

12 SONUÇ OLARAK Akıllı şebekeleri tesis etmek ve onu uygulamak yalnızca dağıtım şirketlerinin tek başına yapacağı işler değildir. Bütün elektrik şebekesi teçhizatları üreten firmalarla, dağıtım şirketlerinin ve elektrik üretim firmalarının ortaklığında örnek bir dağıtım şebekesi uygulaması yapılması, üniversitelerin bu konuya eğilmesi

13 SONUÇ OLARAK Haberleşme ve bilgi teknolojilerinin bu sistemle ilgili teknoloji geliştirmesi, kendi ürün ve projelerimizin geliştirilmesi ve elde edilen sonuçların her dağıtım şirketlerinde aynı standartta uygulanması gerekmektedir. Aksi halde ithal ürünlerin ve teknolojinin fiyatının düşmesini beklemek zorunda kalırız.

14 TEŞEKKÜR EDERİM


"«Akıllı Şebeke: Tercih Değil; Zorunluluk» ŞADİ BÜYÜKKEÇECİ ELDER DANIŞMANI Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi 9-10 Mayıs 2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları