Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

3. Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "3. Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları"— Sunum transkripti:

1 3. Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları
3.1. Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı 3.2. Hz. Muhammed’in Ailesinde Misafire Cömert Davranılırdı 3.3. Hz. Muhammed’in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı 3.4. Hz. Muhammed’in Ailesinde Komşuluk İlişkilerine Önem Verilirdi 3.5. Hz. Muhammed’in Ailesinde Öksüzler ve Yoksullar Gözetilirdi Lütfen istediğiniz konuya gitmek için buradaki konuların üzerine tıklayınız…

2 Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları
“Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmanına teslim etmez. Kim, mümin kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanın kusurunu örterse, Allah da Kıyamet günü onun kusurunu örter.’’ Buhârî, Mezâlim, Geri Dön

3 Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı
Dertler paylaşılınca hafifler. Sıkıntılar paylaşılınca yok olur gider. Peygamberimizin ailesinde en küçük sevinçler bile paylaşılarak büyütülürdü. En büyük sıkıntılar bile paylaşılarak küçültülürdü.

4 Hz. Peygamber, kızı Fatma dışında bütün çocuklarının ölümüne tanık oldu. Bu acıları yaşadı. Onlara gözyaşı döktü. Onları kendi elleriyle toprağa verdi. Ama, onun aile yuvasındaki sevgi ve içtenlik tüm sıkıntıları hafifletiyordu.

5 Hz. Muhammed, ailesinde sevinç ve neşenin hâkim olmasını isterdi
Hz. Muhammed, ailesinde sevinç ve neşenin hâkim olmasını isterdi. Asık surat ve rahatsız bir görüntüyü sevmezdi. Bu yüzden aileyi neşelendirecek, onların hoşuna gidecek işler yapar, tüm aile bundan memnun olurdu.

6 Yine o dönemlerin sıkıntılarından biri bazı senelerin kurak gitmesi idi. Kuraklık olduğu yıllar kıtlık olur, gıda maddeleri ve hayvan yiyecekleri bulunmazdı. Hz. Muhammed’in ailesi de kuraklıktan etkilenmişti. Onlar bu sıkıntılı duruma el birliği ile göğüs gerdiler. Hiçbir zaman durumlarından şikâyet edip Hz. Muhammed’i güç durumda bırakmadılar.

7 Peygamberimizin eşi Aişe diyor ki: "Bazen evimizde bir ay süreyle yemek pişirmek için ocak yanmazdı. Yiyip içtiğimiz sadece hurma ile sudan ibaret olurdu. Hurma ve su ile geçinip giderdik.''

8 DEĞERLENDİRELİM Dertler paylaşılınca hafifler. Sıkıntılar paylaşılınca yok olur gider ifadesinden ne anlıyorsunuz. Hz. Muhammed ailesinde nasıl bir durum sergilemiştir. Siz sıkıntılı ve sevinçli hallerinizde nasıl davranıyorsunuz. Geri Dön

9 Hz. Muhammed’in Ailesinde Misafire Cömert Davranılırdı
Hz. Ömer'in oğlu Abdullah, bir gün Peygamberimizi ziyarete gelmişti. Peygamber Efendimiz bu genci güler yüzle karşıladı. Oturması için kendi eliyle ona minder uzattı. Yer gösterdi. Ona ikramda bulundu.

10 Peygamberimiz, "Allah'a ve kıyamet gününe inanan kişi, misafirine ikram etsin.'' buyurmuştu. Bizzat kendisi, misafirlerle ilgilenerek bu konuda herkese örnek oluyordu.

11 Bir gün sahabeden biri Peygamberimize konuk oldu. Ev doluydu
Bir gün sahabeden biri Peygamberimize konuk oldu. Ev doluydu. Sevgili Peygamberimiz, sağa sola bakarak onu oturtacak yer aradı. Boş yer bulamayınca paltosunu uzattı Yere serip üzerine oturmasını söyledi.

12 Konuk, paltoyu katladı, teşekkür etti ve geri verdi
Konuk, paltoyu katladı, teşekkür etti ve geri verdi. "Bana ikram ettiğin gibi, Allah da sana ikram etsin ey Allah'ın Resulü!'' dedi. Peygamberimiz de, ''Toplumun ileri gelenlerinden biri, sizi ziyarete gelirse ona uygun bir şekilde ikram edin.'' buyurdu.

13 Bir gün kapıya bir ihtiyaç sahibi geldi
Bir gün kapıya bir ihtiyaç sahibi geldi. O anda evde ona verecek bir şey yoktu. Komşularından yarım ölçek buğday ödünç aldı ve ihtiyaç sahibine verdi. Alacaklı alacağını istemeye gelince Hz. Muhammed eşine şöyle dedi: Ona bir ölçek buğday veriniz; yarısı borcumuz için, diğer yarısı ise bizim ikramımız olsun.

14 Kadının biri Hz. Muhammed’in eşine bir hediye göndermişti
Kadının biri Hz. Muhammed’in eşine bir hediye göndermişti. Fakat o kabul etmedi. Durumu Hz. Muhammed duydu ve niçin kabul etmediğini sordu. Eşi, - Hediyeyi gönderen benden daha fazla ihtiyaç sahibi de ondan almadım, dedi. O zaman Hz. Muhammed eşine şöyle dedi: - Sen hediyeyi kabul et, ama sonra onun hediyesinden daha üstününü vererek ona yardımda bulun.

15 ANLIYALIM “Hz. Muhammed’in eli, fakirlere ve muhtaçlara vermede esen bir rüzgâr gibiydi. Hiçbir kimse ondan bir şey isteyip de eli boş dönmemiştir. Ne zaman ihtiyaç sahibi biri gelse, yiyecek ve giyecek vererek onu göndermiştir.” Yukarıdaki söz Hz. Muhammed’in kişiliği ve ailesi hakkında nasıl bir fikir vermektedir? Konuklara cömert davranılması ne gibi faydalar sağlar Geri Dön

16 Hz. Muhammed’in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı
Hz. Muhammed’in evindeki eşyalar da son derece sade idi. Bir gün Hz. Ömer Hz. Muhammed’in evine geldi. Hz. Ömer evin durumuna şöyle bir baktı, evde basit bir yatak, hurma lifleriyle doldurulmuş bir yastık, bir köşede yere serilmiş birkaç hasır, oturmak için bir post vardı. Duvarda asılı su kabı bulunurdu.

17 Hz. Ömer hüzünlendi, Hz. Muhammed ona niçin hüzünlendiğini sordu
Hz. Ömer hüzünlendi, Hz. Muhammed ona niçin hüzünlendiğini sordu. “Ey Allah’ın resulü niçin hüzünlenmeyeyim, bütün eşyanla birlikte ufacık bir ev, ne varsa ortada, Bizans’ın kralları, İran’ın hükümdarları çok lüks içinde yaşarken sen Allah’ın resulü seçildiğin hâlde böyle mi yaşayacaksın?” O, “Ey Ömer, sen benim sade yaşamayı sevdiğimi bilmiyor musun?” dedi.

18 Peygamberin ailesinde israftan kaçınılırdı
Peygamberin ailesinde israftan kaçınılırdı. Gereksiz harcamalar yapılmazdı. Giyimde titiz davranılırdı. Giyeceklerin temiz olmasına dikkat edilirdi. Sadelik tercih edilirdi. israf yapılmazdı. Yiyeceklerde de aşırı davranılmazdı. Fazla yemekten kaçınılırdı. Henüz iyice doymadan sofradan kalkılırdı. Yemek beğenmezlik edilmezdi. Yemek az da olsa besmele ile yenir, sonunda Allah'a şükredilirdi.

19 Peygamberimizin evinde orta halli bir Medinelinin kullanabileceği türden ev eşyası bulunurdu. Hz. Peygamberin eğitiminden geçmiş olan aile bireyleri giyecek, yiyecek ve ev eşyası konusunda ihtiyacı karşılamaya önem verirlerdi. Pahalı eşya almazlardı. Onlar israfı sevmezdi. İsraftan kaçınırlardı.

20 “Bir gün Peygamberimiz, sahabelerinden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “Bu israf nedir?” diye sorar. Bunun üzerine sahabe, “abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz: “Evet, akan bir nehrin bile kenarında bile olsan normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.”

21 DEĞERLENDİRELİM “Ey Ademoğulları! Her mescide güzel elbiselerinizi giyinerek gidin; yiyin için fakat israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez”. (Araf Süresi 7.Ayet ) Fırından açlığımızı gidermek için aldığımız ekmeği yemeyip çöpe attığımızda nasıl bir davranış sergilemiş oluruz. Çöpe atılan ekmek bizim hakkımızda ne düşünür Geri Dön

22 Hz. Muhammed’in Ailesinde Komşuluk İlişkilerine Önem Verilirdi
Yüce Allah bize, "yakın ve uzak komşuya iyilik etmemizi'' emretmiştir. Peygamber Efendimiz ise komşularla iyi ilişkiler kurmak gerektiğini, komşusu aç iken tok uyuyan kişinin iyi bir komşu olamayacağını bildirmiştir.

23 Bir gün ashaptan biri Peygamberimize, "Bizim iyi veya kötü oluşumuzun ölçüsü nedir?'' diye bir soru sordu. Peygamberimiz bu soruya şöyle cevap verdi: ''Eğer komşularınız, sizin iyi olduğunuzu söylüyorlarsa iyisiniz demektir. Kötü olduğunuzu söylüyorlarsa kötüsünüz demektir.''

24 Peygamber Efendimiz ve aile bireyleri komşularına güler yüzlü davranırlardı.
Tatlı sözlerle gönüllerini alır, hoş geldiniz der, hal hatır sorarlardı. Onlara ikramda bulunurlardı. Hediyeler verirlerdi. Onlarla sokakta karşılaştıklarında selamlaşırlardı. Onların sevinç ve sıkıntılarını paylaşırlardı. Komşuları arasında zengin, yoksul ayırımı yapmazlardı.

25 Düğünlerine katılırlardı. Bayramlarda görüşürlerdi.
Hastalandıklarında ziyaret ederlerdi. Komşularından yoksul olanlara yardım ederlerdi. Komşularının evine, bahçesine, duvarına hiç zarar vermezlerdi. Komşularla ortak kullanım alanı olan sokak ve mahalleyi temiz tutarlardı.

26 DOLDURALIM Aşağıdaki cümlelerdeki Komşunun boşlukları dolduralım.
Komşusu Komşu …………….. aç iken tok yatan bizden değildir. Ev alma …………….. al. Komşu ………………. külüne muhtaçtır. Geri Dön

27 Hz. Muhammed’in Ailesinde Öksüzler ve Yoksullar Gözetilirdi
Yüce Allah, Kur'an-ı kerim'de çalışan, koşuşturan, ancak kazanç elde edemeyerek zorluk içinde kalan, fakat utançlarından dolayı yardım istemeyen kişileri görüp gözetmemizi, öksüzlere ve düşkünlere de yardım etmemizi istemektedir.

28 Peygamber Efendimiz de, öksüzü evine alıp yediren, içiren, barındıran, yetiştiren, işleriyle ilgilenenlerin çok sevap kazanacağını bildirmiştir. Böyleleriyle cennette, birbirine bitişen iki parmak gibi yakın olacağı müjdesini vermiştir.

29 Peygamberimiz ve ailesi: Öksüz ve yoksullara Allah rızası için yardım ederlerdi. Yardım ederken evde işe yaramayan şeyleri değil, işe yarayan şeyleri verirlerdi.Yardımlarını ihtiyaç duyulan zamanda yaparlardı. Böylece, muhtaçları kötü duruma düşmekten kurtarmış olurlardı.

30 -Yardımı gizli yaparlardı. Böylece, yoksulların onurunu incitmezlerdi
-Yardımı gizli yaparlardı. Böylece, yoksulların onurunu incitmezlerdi. -Yaptıkları yardımı hiçbir zaman başa kakmazlardı Müslümanlar, Peygamberimizin bu konudaki duyarlılığını bildiklerinden yemek yerken sofralarında bir öksüz veya bir yoksulu bulundurmaya çalışırlardı.

31 Bir bayram sabahı peygamberimiz, Medine sokaklarında dolaşmakta iken sokakta oynayan çocuklara bakarak ağlayan yırtık elbiseli bir çocuğu yolun kenarında otururken görür. Yanına yaklaşır ve şöyle der: “Niye ağlıyorsun ey küçük çocuk?” çocuk da: “Ben kimsesiz bir çocuğum. Burada bir peygamberin yaşadığını ve orda kalan herkese yardım ettiğini duydum. Onu aradım, fakat bir türlü bulamadım. Bundan dolayı ağlıyorum,” diye cevap verir.

32 Peygamberimiz bu zavallı çocuğa acır ve ona şöyle der: “Peki, peygamber senin baban, Ayşe annen, Fatma da ablan olsun ister misin?” Çocuk eğik başını kaldırır, ışıldayan gözlerle Peygamberimize bakar ve onun aradığı peygamber olduğunu anlayınca, “Evet, isterim” der yüksek sesle.

33 Daha sonra Peygamberimiz çocuğu yanına alarak evine götürür. Hz
Daha sonra Peygamberimiz çocuğu yanına alarak evine götürür. Hz. Ayşe’ye ve kızına bu çocuğu yıkamalarını ve temiz kıyafetler giydirmelerini, artık bu çocuğun da kendi çocukları olduğunu söyler. Onu yıkarlar ve temiz kıyafetler giydirirler.

34 Fakat daha sonra çocuk tekrar ağlamaya başlar
Fakat daha sonra çocuk tekrar ağlamaya başlar. Bunun sebebini soran peygamberimize: “Vallahi babacığım üç gündür bir şey yemedim” diye cevap verir. Bu sözler Peygamberimizin içini burkar ve eşi ile kızından onu doyurmalarını ister.”

35 Peygamberimizin Aile İçindeki Örnek Davranışlarını Hatırlayalım
Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı Hz. Muhammed’in Ailesinde Misafire Cömert Davranılırdı 3.3. Hz. Muhammed’in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı 3.4. Hz. Muhammed’in Ailesinde Komşuluk İlişkilerine Önem Verilirdi 3.5. Hz. Muhammed’in Ailesinde Öksüzler ve Yoksullar Gözetilirdi

36 Peygamberimizin Özelliklerini Hatırlayalım
Şefkatli Saygılı Adaletli Güler yüzlü Affedici Yardımsever Emin Alçakgönüllü Cömert Sevgi dolu Sabırlı Çalışkan Edepli Geri Dön


"3. Hz. Muhammed’in Ailesinin Örnek Davranışları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları