Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Seminer Programı Şok Hazırlayan: Dr Berge EDE Moderatör:Op.Dr.Turhan Pekiner.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Seminer Programı Şok Hazırlayan: Dr Berge EDE Moderatör:Op.Dr.Turhan Pekiner."— Sunum transkripti:

1 Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Seminer Programı Şok Hazırlayan: Dr Berge EDE Moderatör:Op.Dr.Turhan Pekiner

2 Şok Ve Komplikasyonları Tanım: * Yetersiz doku perfüzyonu nedeniyle özellikle oksijen ve beslenme ürünleri açısından dokulardaki hücrelerin metabolik ihtiyaçlarını karşılayamaması durumu. Tanım: * Yetersiz doku perfüzyonu nedeniyle özellikle oksijen ve beslenme ürünleri açısından dokulardaki hücrelerin metabolik ihtiyaçlarını karşılayamaması durumu. * VO2 nin aerobik metabolizmayı karşılayamadığı, yaygın sellüler hipoksive vital organ disfonksiyonuna neden olan bir durumdur. * VO2 nin aerobik metabolizmayı karşılayamadığı, yaygın sellüler hipoksive vital organ disfonksiyonuna neden olan bir durumdur. * En basit tanımıyla yetersiz doku perfüzyonu ve periferik dolaşımsonucu ortaya çıkan klinik bir durumdur. * En basit tanımıyla yetersiz doku perfüzyonu ve periferik dolaşımsonucu ortaya çıkan klinik bir durumdur.

3 Şok Tipleri Şok Tipleri 1-Hipovolemik Şok:Kanama, Travma, Yanık, İleus, Dehidratasyon(Kusma,Diyare,Fistül) 1-Hipovolemik Şok:Kanama, Travma, Yanık, İleus, Dehidratasyon(Kusma,Diyare,Fistül) 2-Kardiak Şok:MI, Aritmi, KMP, PE, Akciğer Ödemi, Perikard Tamponadı, Tansiyon Pnömotorax. 2-Kardiak Şok:MI, Aritmi, KMP, PE, Akciğer Ödemi, Perikard Tamponadı, Tansiyon Pnömotorax. 3-Septik Şok:Peritonit, Safra yolları enfeksiyonu, Abse, İntravenöz katater enf., Septik Abortus. 3-Septik Şok:Peritonit, Safra yolları enfeksiyonu, Abse, İntravenöz katater enf., Septik Abortus. 4-Nörojenik şok:Spinal anestezi, Medulla spinalis yaralanması 4-Nörojenik şok:Spinal anestezi, Medulla spinalis yaralanması

4 Hipovolemik Şok: Fizyopatoloji: Fizyopatoloji: Klinik: Klinik: Özetle evrelerine bakacak olursak Özetle evrelerine bakacak olursak Preşok: Deride solukluk,soğukluk, üşüme hissi, susuzluk, Preşok: Deride solukluk,soğukluk, üşüme hissi, susuzluk, Kompanse şok: Dengelenmiş hipotansiyon, Anksiyete Kompanse şok: Dengelenmiş hipotansiyon, Anksiyete Dekompanse şok: İdrar akımında azalma, taşikardi, hipotansiyon, filiform nabız Dekompanse şok: İdrar akımında azalma, taşikardi, hipotansiyon, filiform nabız İrreversibl şok: Kan elemanlarının agregasyonu, hipoksi, asidoz, Akut tübüler nekroz, GİS mukozal kanamalar, Myokardial iskemi, Kalp debisinin ileri derecede azalması, ölüm. İrreversibl şok: Kan elemanlarının agregasyonu, hipoksi, asidoz, Akut tübüler nekroz, GİS mukozal kanamalar, Myokardial iskemi, Kalp debisinin ileri derecede azalması, ölüm.

5 Tedavi: Tedavi: Verilecek Sıvıların Seçimi: Verilecek Sıvıların Seçimi: Vazoaktif İlaçlar: Vazoaktif İlaçlar: Pulmoner Destek Ve Oksijen Tedavisi: Pulmoner Destek Ve Oksijen Tedavisi:

6 Hipovolemik Şokta Resüstasyon Sırası Hipovolemik Şokta Resüstasyon Sırası 1-Solunum yolunu açık tut 2-Kanama varsa turnike ile durdur 3-Arter kan basıncını ölç,nabzı say 4-En az 2 adet büyük damar yolu aç 5-Hemogram ve kan grubu için kan al 6-Hızla sıvı resüstasyonuna başla 7-İdrar sondası tak, kan gazı al 8-Hastanın içinde bulunduğu durumu değerlendir. 9-Sıvı resüstasyonu ile bulgular düzeliyorsa tanı için gerekli tetkiklere başla 10-Acil operasyon için hazırlıklı ol

7 Septik Şok ve SIRS Septik Şok ve SIRS Tanım: Tanım: Sepsis: İnfeksiyona verilen sistemik yanıttır.Aşağıdaki koşulların 2 yada daha fazlasıyla belirlenir. Sepsis: İnfeksiyona verilen sistemik yanıttır.Aşağıdaki koşulların 2 yada daha fazlasıyla belirlenir. Ateş>38 veya 38 veya <36 Kalp hızı>90/dk. Kalp hızı>90/dk. Solunum hızı>20/dk Solunum hızı>20/dk BK>12000/mm3 veya 12000/mm3 veya <4000/mm3 Veya > % 10 bant formu Veya > % 10 bant formu

8 Etiyoloji: Etiyoloji: Patofizyoloji ve Klinik: Patofizyoloji ve Klinik: Tedavi: Tedavi: Sıvı tedavisi: Sıvı tedavisi: Antibiotik tedavisi: Antibiotik tedavisi: Solunum Desteği: Solunum Desteği: Kortikosteroidler: Kortikosteroidler: Opiad Antagonistleri: Opiad Antagonistleri:

9 KARDİYOJENİK ŞOK Etiyoloji: Etiyoloji: Kardiyak kompresiv şok: Kardiyak kompresiv şok: Kardiyojenik şok: Kardiyojenik şok: Kardiyak obstrüktif şok: Kardiyak obstrüktif şok: Klinik: Klinik: Tedavi: Tedavi:

10 NÖROJENİK ŞOK Tanım: Tanım: Nörojenik şokun en önemli sebepleri: Nörojenik şokun en önemli sebepleri: 1-Spinal anestezi. 1-Spinal anestezi. 2-Medulla spinalis hastalıkları 2-Medulla spinalis hastalıkları 3-Medulla spinalis travmaları 3-Medulla spinalis travmaları 4-Mide dilatasyonu 4-Mide dilatasyonu 5-Ani başlayan şiddetli ağrılar 5-Ani başlayan şiddetli ağrılar Tedavi: Tedavi:

11 MULTİ ORGAN DİSFONKSİYON SENDROMU Tanım: Tanım: Klinik olarak iki veya daha fazla organ sisteminin, hayatı tehdit eden bir olayın resüsitasyonunu takiben ortaya çıkan ilerleyici ancak geri döndürülebilir bozukluğudur. Klinik olarak iki veya daha fazla organ sisteminin, hayatı tehdit eden bir olayın resüsitasyonunu takiben ortaya çıkan ilerleyici ancak geri döndürülebilir bozukluğudur. Etyopatogenez: Etyopatogenez: Klinik: Klinik: Tedavi: Tedavi:


"Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Seminer Programı Şok Hazırlayan: Dr Berge EDE Moderatör:Op.Dr.Turhan Pekiner." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları