Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Açıköğretimde Mobil Öğrenme Açıköğretim e-Öğrenme hizmetlerinden mobil bilişim aygıtlarıyla yararlanma olanaklarının değerlendirilmesi Yrd. Doç. Dr. M.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Açıköğretimde Mobil Öğrenme Açıköğretim e-Öğrenme hizmetlerinden mobil bilişim aygıtlarıyla yararlanma olanaklarının değerlendirilmesi Yrd. Doç. Dr. M."— Sunum transkripti:

1 Açıköğretimde Mobil Öğrenme Açıköğretim e-Öğrenme hizmetlerinden mobil bilişim aygıtlarıyla yararlanma olanaklarının değerlendirilmesi Yrd. Doç. Dr. M. Emin Mutlu H. Umut Yenigün Nazan Uslu AKADEMİK BİLİŞİM 2006 + BilgiTek IV 9-11 Şubat 2006 Pamkukkale Üniversitesi Denizli

2 Mobil Öğrenme Son yıllarda “Mobil Bilişim” alanında önemli gelişmeler kaydedildi. Mobil Bilişim ile e-Öğrenme alanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucunda “Mobil Öğrenme” alanı doğmuş oldu.

3 Başlıca Mobil Bilişim Aygıtları Dizüstü bilgisayarları Tablet bilgisayarları Telefonlu cep bilgisayarları Cep bilgisayarları Taşınabilir medya oynatıcıları MP3 çalarlar Akıllı telefonlar

4 Dizüstü Bilgisayarlar Microsoft Windows ve Mac OS En düşük 20 GB bellek Ortalama 2 saat pil ömrü Genellikle wireless, bluetooth ve kızılötesi iletişim bulunmaktadır. USB ve/veya PC Card yuvaları vardır Fiyatları 950 YTL ile 5000 YTL arasında değişmektedir.

5 Tablet Bilgisayarları Microsoft Windows Tablet PC Edition 30 GB bellek Toplam pil süresi 3 saat Wireless ve bluetooth iletişim USB yuvası Fiyatları 2500 YTL ile 5000 YTL arasında değişmektedir. El yazısıyla not alma olanağı bulunmaktadır.

6 Telefonlu Cep Bilgisayarı Microsoft Windows Mobile Edition 64 MB bellek, bellek kartlarıyla 2 GB’ye kadar ek bellek GPRS, wireless, bluetooth ve kızılötesi SD Card yuvası 6-7 saate kadar sürekli çalışma Fiyatları 800 YTL ile 1700 YTL arasında değişmektedir.

7 Cep Bilgisayarları Microsoft Windows Mobile Edition 32 MB bellek, bellek kartları ile 2 GB’a kadar ek bellek Bluetooth, kızılötesi, harici kart ile wireless SD Card yuvası 6-7 saate kadar sürekli çalışma Fiyatları 400 YTL ile 1200 YTL arasında değişmektedir.

8 Taşınabilir Medya Oynatıcıları Microsoft Windows Media Center Edition 40 GB’a kadar bellek 160 saat video ya da TV kaydı 10.000 müzik dosyası 22 saate kadar devamlı sesli çalışma süresi ya da 7 saate kadar devamlı video oynatma süresi USB ve TV giriş/çıkış yuvası WMV, WMA, AVI, MPEG-2, MP3, MPEG-4, JPG formatlarını oynatma Fiyatları 340 YTL ile 1000 YTL arasında değişmektedir.

9 Taşınabilir Mp3 Çalar 40 GB’a kadar bellek 10.000 müzik dosyası 128kbps MP3'de 24 saatlik ya da 48kbps MP3'de 32 saatlik pil ömrü MP3, WMA, WAV formatlarını oynatma USB yuvası Fiyat aralığı 60 YTL ile 550 YTL arasında değişmektedir.

10 Akıllı Telefonlar Microsoft Windows Mobile Edition/Symbian OS 16 MB bellek, bellek kartlarıyla 2 GB ek bellek, Bekleme süresi 90 saat, GPRS kullanımında 2 saat SD Card yuvası MP3, WMA, WMV, JPG formatlarını oynatma WAP, GPRS, bluetooth, kızılötesi Fiyatları 400 YTL ile 1200 YTL arasında değişmektedir.

11 Mobil Bilişim Alanındaki İlgili Teknolojiler Bilgi Saklama ve Taşıma Teknolojileri Aktarım Teknolojileri Çevrimiçi İletişim Teknolojileri İletişim Teknolojileri X Aktarım Teknolojileri

12 Bilgi Saklama ve Taşıma Teknolojileri Taşınabilir bellekler Bellek Kartları Secure Digital Kartlar (SD Card) Compact Flash Kartlar (CF Card) Multimedia Kartlar (Nokia) Memory Stick Kartlar (Sony) … USB Flash Disk Sürücüleri Taşınabilir Hard Diskler

13 Aktarım Teknolojileri USB ve FireWire kapıları Kart Yuvaları (CF Card, SD Card,…) ve Kart Dönüştürücüleri (Kart okuyucuları) Dizüstü bilgisayarlarda PC Card (PCMCIA) yuvaları

14 Çevrimiçi İletişim Teknolojileri GPRS Akıllı cep telefonlarında ve GPRS’li cep bilgisayarlarında var. Diğer aygıtlar için GPRS adatörler kullanılabilir. Wireless Kablosuz internet bağlantısı olanağı. Dizüstü ve tablet bilgisayarlarında varsayılan olarak bulunmaktadır. Diğer aygıtlara bu olanağı kazandırmak için Wireless adaptörler kullanılabilir. Bluetooth Çoğu aygıtta var. Ayrıca Bluetooth adaptörler kullanılabilir. Örnek kullanımlar: Cep bilgisayarı + Bluetooth + Cep Telefonu Kızılötesi Çoğu aygıtta var. Ayrıca kızılötesi adaptörler kullanılabilir. Örnek kullanımlar: Cep bilgisayarı + IrDA(infrared data association) + Cep Telefonu

15 İletişim Aygıtlarının Değişik Aktarım Biçimleri GPRS Adaptörler USB CF Card PCMCIA Wireless Adaptörler USB CF Card PCMCIA Bluetooth Adaptörler USB CF Card PCMCIA Kızılötesi Adaptörler USB Bir iletişim olanağı bir aygıtta bulunmuyorsa, bu aygıta değişik aktarım biçimleriyle mobil iletişim yeteneği kazandırılabilir.

16 Diğer Mobil Aygıtlar Video Oynatıcıları (WMV) Araba Stereo’ları (WMA) Digital Media alıcıları (WMA, WMV) Oyun Konsolları (WMA ve WMV)

17 Video Oynatıcıları WMV dosyalarının oynatılmasını sağlarlar Digital Fotoğraf Makinaları SD Card Digital Video Kameralar SD Card DVD Taşınabilir DVD Oynatıcıları DVD

18 Araba Stereo’ları CD-ROM ya da Hard Disk’teki WMA dosyalarını otomobilde dinleme olanağı sağlar.

19 Digital Media Alıcıları Bilgisayardaki WMA ve WMV dosyalarına uzaktan erişerek, TV’de oynamasını sağlar.

20 Oyun Konsolları CD’deki WMA ve WMV dosyalarının TV’de oynamasını sağlar.

21 Açıköğretim e-Öğrenme Portalı e-Kitap e-Televizyon e-Alıştırma e-Sınav e-Danışmanlık e-SesliKitap ÇevrimdışıÇevrimiçi -+ ++ -+ -+ -+ ++ Masaüstü bilgisayarlarda kablolu internet erişimi bulunduğu durumda Açıköğretim e-Öğrenme Portalında aşağıdaki hizmetler sunulmaktadır.

22 E-Öğrenme İçeriğine Ait Dosya Büyüklükleri Bir derste ortalama 20 ünite bulunduğu ve yılda 10 ders alındığı durumda gerçekleşen dosya büyüklükleri: E-Öğrenme HizmetiBir ÜniteBir DersBir Öğretim Yılı E-Kitap300 KB6 MB61 MB E-Televizyon20 MB345 MB3,36 GB E- Alıştırma585 KB216 MB2 GB E-Sınav--- E-Danışmanlık--- E-SesliKitap30 MB614 MB3 GB

23 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Dizüstü Bilgisayarları Sağladığı ek olanaklar: Hız ve kapasite Çevrimiçi Wireless Kablosuz bağlantı ile işyeri ya da halka açık ortamlarda Açıköğretim e-Öğrenme hizmetlerinin tümünden sorunsuzca yararlanılabilir. GPRS, Bluetooth + Cep Telefonu, IrDA + Cep Telefonu Bağlantı hızı düşük olacağından dolayı sadece e-Sınav ve e- Danışmanlık hizmetleri etkin olarak kullanılabilir. Çevrimdışı e-Televizyon ve e-SesliKitap dosyaları önceden bilgisayara indirilerek, herhangi bir ortamda seyredilebilir/dinlenebilir. e-Kitap ve e-Alıştırma dosyalarının indirilmesine izin verilmemektedir.

24 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Tablet Bilgisayarları Sağladığı ek olanaklar: Öğrencilerin ders çalışırken kalemle not alabilirler. Çevrimiçi Wireless Kablosuz bağlantı ile işyeri ya da halka açık ortamlarda Açıköğretim e-Öğrenme hizmetlerinden sorunsuzca yararlanılabilir. GPRS, Bluetooth + Cep Telefonu, IrDA + Cep Telefonu Bağlantı hızı düşük olacağından dolayı sadece e-Sınav ve e- Danışmanlık hizmetleri etkin olarak kullanılabilir. Çevrimdışı e-Televizyon ve e-SesliKitap dosyaları bilgisayara indirilerek, herhangi bir ortamda seyredilebilir/dinlenebilir. e-Kitap ve e- Alıştırma dosyalarının indirilmesine izin verilmemektedir.

25 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Telefonlu Cep Bilgisayarı Sağladığı ek olanaklar: Ajanda özellikleri yardımıyla ders çalışma planlaması yapılabilir. Çok amaçlı aygıt olduğundan dolayı başka bir aygıt taşımaya gerek kalmaz. Çevrimiçi (GPRS, Wireless) Cep bilgisayarlarının içindeki Internet Explorer tarayıcısı Açıköğretim e-Öğrenme Portalının program yapısına uyumlu olmadığı için erişim sağlanamamaktadır. Çevrimdışı e-Televizyon ve e-SesliKitap dosyaları bilgisayara indirilerek, herhangi bir ortamda seyredilebilir/dinlenebilir. e-Kitap* ve e- Alıştırma* dosyalarının indirilmesine izin verilmemektedir. * Aygıta yüklendiğinde Flash dosyalarının oynatılmasına olanak tanımaktadır.

26 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Cep Bilgisayarları Sağladığı ek olanaklar: Öğrenciler ajanda özellikleri yardımıyla ders çalışma planlaması yapılabilirler. Çevrimiçi (Wireless, GPRS, Bluetooth + Cep Telefonu, IrDA + Cep Telefonu) Cep bilgisayarlarının içindeki Internet Explorer tarayıcısı Açıköğretim e-Öğrenme Portalının program yapısına uyumlu olmadığı için erişim sağlanamamaktadır. Çevrimdışı e-Televizyon ve e-SesliKitap dosyaları bilgisayara indirilerek, herhangi bir ortamda seyredilebilir/dinlenebilir. e-Kitap * ve e- Alıştırma * dosyalarının indirilmesine izin verilmemektedir. * Aygıta yüklendiğinde Flash dosyalarının oynatılmasına olanak tanımaktadır.

27 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Taşınabilir Medya Oynatıcıları Sağladığı ek olanaklar: Giderek artan kapasite olanağı. Çevrimiçi Taşınabilir Medya Oynatıcıları çevrimiçi erişim olanağına sahip değil. Çevrimdışı e-Televizyon ve e-SesliKitap dosyaları aygıta aktarılarak, herhangi bir ortamda seyredilebilir/dinlenebilir. e-Kitap ve e-Alıştırma dosyaları oynatılamamaktadır.

28 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Taşınabilir Mp3 Çalar Sağladığı ek olanaklar: Fiyat, hafiflik Çevrimiçi MP3 Çalarlar çevrimiçi erişim olanağına sahip değil. Çevrimdışı e-SesliKitap dosyaları aygıta aktarılarak, herhangi bir ortamda dinlenebilir. e-Televizyon, e-Kitap ve e-Alıştırma dosyaları oynatılamamaktadır.

29 E-Öğrenme Hizmetlerinden Yararlanma: Akıllı Telefonlar Sağladığı ek olanaklar/özellikler: Çok amaçlı aygıt olduğundan dolayı başka bir aygıt taşımaya gerek kalmaz. Çevrimiçi (GPRS) Cep bilgisayarlarının içindeki Internet Explorer tarayıcısı Açıköğretim e-Öğrenme Portalının program yapısına uyumlu olmadığı için erişim sağlanamamaktadır. Çevrimdışı e-Televizyon ve e-SesliKitap dosyaları aygıta aktarılarak, herhangi bir ortamda seyredilebilir/dinlenebilir. e-Kitap* ve e-Alıştırma* dosyalarının indirilmesine izin verilmemektedir. * Aygıta yüklendiğinde Flash dosyalarının oynatılmasına olanak tanımaktadır.

30 Özet: Çevrimdışı Kullanım e-kitape-televizyone-alıştırmae-sınave-danışmanlıke-sesli kitap Dizüstü Bilgisayar-+---+ Tablet PC-+---+ Cep Bilgisayarı (6340)-+---+ Cep Bilgisayarı (h2210)-+---+ PMC- +---+ Mp3 Çalar-----+ Akıllı Telefon-+---+

31 Özet: Çevrimiçi Kullanım* e-kitape-televizyone-alıştırmae-sınave-danışmanlıke-sesli kitap Dizüstü Bilgisayar+ +++++ Tablet PC++++++ Cep Bilgisayarı (6340)- - - - - - Cep Bilgisayarı (h2210)------ PMC------ Mp3 Çalar------ Akıllı Telefon------ * Wireless ile yüksek performans, GPRS, Bluetooth ve Kızılötesi ile düşük performans.

32 Sonuçlar Mobil aygıtlar, mobil aygıtların arasında bilgi aktarımı, mobil aygıtlarda bilgi depolama ve mobil aygıtlara çevrimiçi iletişim olanakları kazandırma açısından çok çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir. Tüketici pazarına sürülen mobil aygıtların işlevleri çeşitlendikçe ve kapasiteleri arttıkça uzaktan eğitimde kullanım olanakları da artmaktadır. Açıköğretim e-Öğrenme Portalında sunulan hizmetlerin mobil aygıtlarla çevrimiçi ve çevrimdışı kullanımı için şu anda sınırlı olanak sağlanmaktadır. Mobil bilişim aygıtlarının yaygınlaşması ve ucuzlaması nedeniyle özellikle 2. üniversite öğrencilerinin Mobil Öğrenme hizmetlerine yönelik taleplerinde artış beklenmektedir.

33 Öneriler Mobil Öğrenme Yönergesi Açıköğretim öğrencilerinin mobil aygıtlarla şu anda yayınlanan e-öğrenme içeriğinden daha etkin yararlanabilmeleri için bir kılavuzun hazırlanması ve PDF ve Flash Paper formatında Açıköğretim e-Öğrenme Portalında yayınlanmasıyla öğrenciler mobil öğrenme konusunda yönlendirilebilecektir.

34 Öneriler Açıköğretim Mobil Öğrenme Portalı Tasarımı Açıköğretim e-Öğrenme Portalının mobil aygıtlarla daha verimli kullanılması amacıyla “Açıköğretimde Mobil Öğrenme Hizmetlerinin Tasarımı Projesi”nin uygulamaya konulması gerekmektedir. Açıköğretim Mobil Öğrenme Portalı’nda telefonlu cep bilgisayarı, cep bilgisayarı ve akıllı telefonlarda karşılaşılan tarayıcı uyumsuzluğu sorunları aşılarak, bütün e-öğrenme hizmetlerinde çevrimiçi erişim olanağı sağlanabilir.

35 Öneriler Bu projeyle çevrimiçi kullanımda aşağıda mavi renkli hücrelerle belirtilen ek olanaklar sağlanabilir, ayrıca aygıtlara uygun stylesheet’ler tasarlanarak kullanım etkinliği arttırılabilir. e-kitape-televizyone-alıştırmae-sınave-danışmanlıke-sesli kitap Dizüstü Bilgisayar+ +++++ Tablet PC++++++ Cep Bilgisayarı (6340)- - - - - - Cep Bilgisayarı (h2210)------ PMC------ Mp3 Çalar------ Akıllı Telefon------


"Açıköğretimde Mobil Öğrenme Açıköğretim e-Öğrenme hizmetlerinden mobil bilişim aygıtlarıyla yararlanma olanaklarının değerlendirilmesi Yrd. Doç. Dr. M." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları