Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BLU RAY DVD ROM CD ROM OPTİK OKUYUCULAR Hazırlayan: Zeynep SIRIM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BLU RAY DVD ROM CD ROM OPTİK OKUYUCULAR Hazırlayan: Zeynep SIRIM"— Sunum transkripti:

1 BLU RAY DVD ROM CD ROM OPTİK OKUYUCULAR Hazırlayan: Zeynep SIRIM
AYDIN ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI 2011

2 Verileri okuma ve yazmanın özel bir ışık sistemiyle gerçekleştirildigi optik depolama birimleridir. Bunları okuyan araçlara ise optik sürücüler denir. Üç temel optik disk türü vardır. Bunlar; CD (compact disk), DVD (digital versatile disk / dijital çok yönlü disk) ve BluRay (mavi lazer teknolojili disk)dır.

3 CD-ROM(Compact Disc Read Only Media=Sadece Okunabilir Optik Disk)
Verileri kalıcı olarak kaydetmeye yarayan elektronik kayıt ortamıdır. Bir CD ROM’un çapı 12 santimdir. Yaygın olarak 700 MB kapasiteli cd kullanılmaktadır. CD ROM-RW ise ayriyeten silip, tekrar tekrar yazabilen, donanım birimleridir.

4 CD Rom veya CD ROM-RW üzerinde çeşitli parametreler vardır.
Markası, Çalıştığını gösteren ışık, Açma kapama düğmesi , Acil açma düğmesi ve Okuma Yazma hızları görünür. Üzerindeki x çarpanı ile ifade edilir. Her CD yazıcı için 3 adet hız değeri verilir. Boş CD yazma, üzerine yazma, Okuma hızı. Örneğin 52x,32x,52x gibi

5 CD-R(Recordable) ve CD-RW(ReWritable)
Her ikisi de optik verilerin kayıt ortamıdır. CD-R, bir kere yazılabilir ve üzeri kayıt yapılamaz ve silinemezken, CD-RW, tekrar tekrar üzeri kayıt alabilir. Her CD'nin kaldırabileceği bir yazma hızı aralığı vardır. Bunun üzerinde bir hızla yazılırlarsa yazma işlemi başarısızlıkla sonuçlanır. CDler üzerinde 52X, 24X gibi rakamlarla CD nin yazdırılacağı maksimum yazma hızı belirtilir. Bunun anlamı bu CDyi en fazla bu hızda yazdırabilirsinizdir. Hız ifadesindeki "X" çarpanı 150KBayt/s değerindedir.

6 DVD-ROM ve DVD-RW Sürücüleri
DVD’yi en iyi tanımlayan tek kelime ile kapasitedir. Veri kümeleri burada daha yakın ve daha küçük yapıya kavuşarak aynı büyüklüğe daha çok veri sığdırılmıştır Tek katmanlı ve tek yüzlü DVD 4.7GB, çift katman çift yüz DVD diskler ise 17 GB veri depolayabilmektedir. CD’lerle fiziksel büyüklükleri aynı fakat kapasiteleri farklıdır. DVD diskleri üzerinde 12x, 16x, 24x rakamları maksimum yazma hızını belirtir. Hız ifadesindeki "x" çarpanı DVD’ler için yaklaşık 1318 kilobayt değerindedir. DVD-RW’ler ise tekrar tekrar yazılıp silinebilen DVD çeşitleridir.

7 DVD R ve DVD-RW DVD parametrelerinde
tek katmanlı için DVD-R SL (single layer) iki katmanlı için DVD-R DL (dual layer ) Tek yüzlü için "single sided” çift yüzlü için "double sided" ifadeleri kullanılır. Yüz Katman Kapasite ,7 GB ,5 GB ,4 GB GB

8 BLU RAY Blu-ray adından da anlaşılabileceği gibi kırmızı ışık yerine mavi ışık kullanır. Çünkü dalga boyları kırmızıya göre daha düşüktür. Bu yüzden Veriler daha az yer kaplar, daha çok veri saklar. Bu sistem Blu-ray Disc Association (BDA) grubu tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Tek katmandan oluşan Blu-ray disklerin kapasitesi 25 GB tır. Bu disklere iki saatin üzerinde HD TV (1920*1080) çözünürlükte yayın kaydetmek mümkündür. Bununla beraber 6-7 saat civarında DVD kalitesinde video veya standart 13 saatlik video kaydetmeyi mümkün kılmaktadır. Halihazırda bu disklerin çift katmanlı olanı yani dual-layer versiyonları da var ki bu disklerin kapasitesi 50GB tır.

9 Bağlantı Noktası: Optik sürücüyü bilgisayara bağlamak için üç seçenek vardır. Eğer harici olarak kullanılacaksa USB, dahili olarak kullanılacaksa IDE veya SATA arabirimlerle bağlanabilir. Master Slave Ayarları yapılmalıdır.

10 IDE-SATA BAĞLANTILARI


"BLU RAY DVD ROM CD ROM OPTİK OKUYUCULAR Hazırlayan: Zeynep SIRIM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları