Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Başlangıç. Düşünelim? Günlük hayatta bilişim teknolojisi hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Başlangıç. Düşünelim? Günlük hayatta bilişim teknolojisi hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler."— Sunum transkripti:

1 Başlangıç

2 Düşünelim? Günlük hayatta bilişim teknolojisi hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir?

3 1.Donanım Yazılım Bilişim Teknolojisi

4 Bilgisayar Kullanıcıdan aldığı komutlara göre işlem yapan, yaptığı işlemleri depolayabilen, bir ortamdan başka bir ortama gönderebilen elektronik cihazdır.

5 Donanım, Yazılım Bilgisayarı oluşturan birimler temelde iki gruba ayrılır. Donanım: Bilgisayarı oluşturan parçaların her birine verilen isimdir. Yazılım: Bilgisayar donanımının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan ve programcılar tarafından yazılan kod parçalarıdır.

6 2.Bilgi ve İletişim Teknolojisi Gelişmeler 1980’li yılların sonrasında yaşanmıştır. Gelişmeler son yıllarda baş döndürücü bir hızdadır. Hızlı ilerleyiş sonucu maliyet düşmektedir. Tıp, eğitim, mühendislik, iletişim, banka sektöründe gelişmelere sebep olmuştur.

7 3.Bilgisayar Çeşitleri A. Ana Bilgisayar B. Mini Bilgisayar C. Ağ (Network) Bilgisayarı D. Kişisel Bilgisayar (PC) E. Dizüstü Bilgisayar

8 A.Ana Bilgisayar Diğer bilgisayarlara (istemci) hizmet verirler. Yüksek hızda işlem gücüne sahiptirler. Yüksek kapasitelere sahiptirler. Birden fazla işlemciye sahip olurlar.

9 B.Mini Bilgisayar Yüksek hızda işlem gücüne sahiptirler. Yüksek kapasitelere sahiptirler. Kendisine bağlı istemci bilgisayarlara hizmet verirler.

10 C.Ağ (Network) Bilgisayarı Bir ağa ve sunucuya bağlı olarak çalışan bilgisayarlar. Terminal olarak isimlendirilmektedir. Kendi kaynaklarını ortak olarak kullanırlar.

11 D.Kişisel Bilgisayar (PC) Çok yaygın olarak, Ev, ofis ve iş ortamlarında kullanılır.

12 E.Dizüstü Bilgisayar Boyutları küçüktür, Taşınabilir, Şarj özelliği gelişmiş, PC’nin yapabildiği işlemleri yapar.

13

14 4.Bilgisayarlar Arasındaki Farklar Kapasite Hız Maliyet Kullanıcılar

15 a)Kapasite Bilgisayarın byte (bayt) cinsinden bilgi saklama kapasitesi En küçük birim, bit (0 veya 1) 8 bit = 1 byte = 1 karakter Bit, Byte, Kilobyte, Megabyte, Gigabyte, Terabyte, Petabyte, eksabyte, zettabyte, yottabyte, brontobyte, omegabyte

16 b)Hız Saniyedeki titreşim sayısı. En küçük birimi Hz (hertz) saniyede yapılan mantıksal işlem sayısı. ( MHz, GHz ) İşlemci en önemli hız faktörüdür Tek başına hızı belirlemez!

17 c)Maliyet Hangi amaç için kullanılacak Nerede kullanılacak Ne tür programlar kullanılacak Kapasite, hız ve boyut

18 d)Genel kullanıcıları Oyun Film İnternet Çizim

19 5.Uçbirim Aygıtları Ağa bağlı bilgisayarlar bu aygıtlar aracıyla birbirine bağlanır ve haberleşir. a) Programlanabilir uçbirim aygıtları, b) Programlanamaz uçbirim aygıtları,

20 6.Bir Kişisel Bilgisayarın Temel Donanım Birimleri a) Merkezi İşlem Birimi (CPU) b) Sabit Disk (Hard disk) c) Giriş Çıkış Birimleri d) Hafıza Tipleri e) Taşınabilir Depolama Araçları f) Çevresel Cihazlar

21 a)Merkezi İşlem Birimi (CPU) En önemli donanım elemanıdır. Aritmetiksel, mantıksal ve karşılaştırma işlemleri yaparak sonuçları çıktı birimlerine gönderir. Bilgisayarın hızı denilince anlatılmak istenen işlemcinin hızıdır.

22 b)Sabit Disk (Hard disk) Bilgilerin depolandığı donanım birimidir. Manyetik disklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Çeşitli boyut ve kapasiteye sahiptirler. Günümüzde kapasiteler sürekli artmakta, Buna rağmen maliyetleri düşmektedir.

23 c)Giriş Çıkış Birimleri Dış ortamdan bilgi girilmesini sağlayanlar giriş birimleri, Bilgilerin işlendikten sonra, tekrar dış ortama çıkarılması için kullanılan donanımlar çıkış birimleri.

24 Giriş Çıkış Birimleri Giriş BirimleriÇıkış Birimleri KlavyeHoparlör FareYazıcı Scanner (Tarayıcı)Çizici MikrofonHafıza kartları Ekran (Dokunmatik)Ekran KameraCD – DVD yazıcılar Optik okuyucu Hafıza kartları CD - DVD okuyucular

25 d)Hafıza Tipleri Bilgilerin geçici olarak saklandığı yerdir. Bu birimlerde veriler iki tabanlı sayısal karşılıkları ile saklanır. Dinamik bellek; Statik bellek;

26 e)Taşınabilir Depolama Araçları Bilgisayara harici olarak dışarıdan bağlanırlar. Genellikle usb bağlantı noktasından bağlanırlar.

27 f)Çevresel Cihazlar Bilgisayara bir kablo aracılığıyla bağlanan cihazlardır.

28 Gelecek… Gelecek, bilgi ve iletişim teknolojileri üzerine inşa edilen bir çağ olacaktır.


"Başlangıç. Düşünelim? Günlük hayatta bilişim teknolojisi hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları