Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi – Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi e-Danışmanlık Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Akademik Danışmanlık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi – Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi e-Danışmanlık Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Akademik Danışmanlık."— Sunum transkripti:

1 Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi – Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi e-Danışmanlık Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Akademik Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Yard. Doç. Dr. Mehmet Emin Mutlu Öğr. Gör. Özlem Özöğüt Erorta Uzman İlker Kayabaş

2 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Açıköğretim Sistemi Açıköğretim Sistemi Ders Kitapları Televizyon Yayınları Yüz yüze Danışmanlık e-Öğrenme Hizmetleri

3 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Açıköğretim e-Öğrenme Portalı Açıköğretim e-Öğrenme Portalı e-Alıştırmae-Kitape-Danışmanlıke-Sesli Kitape-Desteke-Televizyone-Sınav

4 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Açıköğretim e-Öğrenme Portalı Açıköğretim e-Öğrenme Portalı’nda bir milyondan fazla açıköğretim öğrencisinin kaydı bulunmaktadır. Öğrenciler T.C. Kimlik Numaraları ile hiçbir ücret ödemeden oturum açabilmekte, 7 gün 24 saat bu hizmetten yararlanabilmektedir. Mayıs 2005 – Temmuz 2006 tarihleri arasında 369.519 farklı öğrenci 9.240.884 kez Açıköğretim e-Öğrenme Portalında oturum açarak 65 TB’tan fazla bilgi indirmiştir.

5 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Açıköğretim e-Öğrenme Portalı e-Kitap uygulaması kapsamında şu an 211 derse ait 2724 ünite internet ortamından dağıtılmaktadır. e-Televizyon uygulaması kapsamında şu an 163 derse ait 1196 program yayınlanmaktadır. e-Alıştırma uygulaması kapsamında şu an 50 derse ait 738 ünitede alıştırma yazılımı sunulmaktadır. e-Sınav uygulaması kapsamında şu an 124 derse ait 11.000’den fazla soru öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. e-Sesli Kitap uygulaması kapsamında şu an 12 derse ait 212 ses dosyası internet ortamından dağıtılmaktadır.

6 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Açıköğretimde Danışmanlık Uygulamaları Danışmanlık Uygulamaları Yüz yüze Akademik Danışmanlık İnternet Ortamında Akademik Danışmanlık

7 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması e-Danışmanlık Hizmeti Açıköğretim öğrencilerine sunulan yüz yüze akademik danışmanlık hizmetlerinin bir benzerinin asenkron olarak internet ortamında verilmesidir. e-Danışmanlık hizmetinin amacı, yüz yüze akademik danışmanlık hizmeti alamayan öğrencilerin akademik içerikli sorularına yanıt almalarını sağlamaktır. e-Danışmanlık hizmeti Açıköğretim e-Öğrenme Portalında alıştırma yazılımı olan derslerde verilmektedir. e-Danışmanlık uygulaması, 2005 yılının Mayıs ayında alıştırma yazılımı olan 24 ders ile pilot proje olarak başlatılmıştır. 2005-2006 öğretim yılında 50 ders ile uygulamaya devam edilmiştir. 2006-2007 öğretim yılında ise 76 derste e-Danışmanlık hizmeti verilmesi planlanmaktadır.

8 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması e-Danışmanlık Hizmetinin Geliştirilme Süreci C# programlama diliyle ASP.NET altyapısı kullanılarak hazırlanan Açıköğretim e-Danışmanlık Hizmeti, Microsoft firmasının veritabanı çözümü olan SQL Server ile bütünleşik olarak çalışmaktadır. e-Danışmanlık Hizmeti, yaklaşık olarak 4 hafta süren kodlama süreci bitiminde, uygulamada yer alan hataların tespit edilebilmesi ve giderilmesi amacıyla bir hafta test edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. Açıköğretim e-Danışmanlık Hizmeti sorulan soruların geçerliliğini kontrol altında tutabilmek amacıyla 3 farklı kullanıcı türü içermektedir. Bu kullanıcı türleri Moderatör, Danışman ve Öğrenciden oluşmaktadır. Tüm moderatör ve danışmanların yetkileri sadece kendi dersleri ile sınırlıdır. Moderatör veya danışman olarak yetkilendirilmedikleri diğer tüm derslerde sadece soru ve yanıtları okuyabilme hakkına sahiptirler.

9 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması e-Danışmanlık Hizmetinin Uygulanması Açıköğretim e-Öğrenme Portalında alıştırma yazılımı bulunan her dersin bir akademik danışmanı ve bir moderatörü bulunmaktadır. Akademik danışmanlar genellikle ilgili derse ait açıköğretim kitaplarının editörlerinden seçilmektedir. Açıköğretim e-Danışmanlık Hizmeti sorulan soruların geçerliliğini kontrol altında tutabilmek amacıyla 3 farklı kullanıcı türü içermektedir. Bu kullanıcı türleri Moderatör, Danışman ve Öğrenciden oluşmaktadır. Danışmanların ve Moderatörlerin Açıköğretim e-Öğrenme Portalına giriş yapabilmeleri için sistem yöneticisi tarafından kendilerine bildirilen kullanıcı adını ve parolasını kullanmaları gereklidir. Kullanıcılar oturum açtıktan sonra bölüm ve ders seçimi yaparak, ilgili dersin e-öğrenme hizmetleri listesinden e-Danışmanlık bağlantısına tıklayarak Açıköğretim e-Danışmanlık Hizmetine ulaşmaktadır.

10 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması e-Destek Açıköğretim e-Öğrenme Portalı ilk tasarlandığında öğrencilerin oturum açma, derslere erişim, açılmayan sayfalar, çalışmayan bağlantılar gibi sorunlarını yetkililere iletebilmeleri ve sorunlarına çözüm önerileri almaları öngörülmüştür. Bu amaçla Açıköğretim e-Öğrenme Portalında yer alan her bileşen için ayrı ayrı e-destek hizmeti sunulmaktadır. e-Destek servisine gelen sorular ve yanıtları tüm öğrencilerin erişebileceği biçimdedir. Bu servislere çok sayıda soru geldiği için öğrenciler son 30 günde gönderilen soruları ve yanıtlarını görebilmektedir. 2005-2006 öğretim yılında e-Danışmanlık hizmetinin e-Destek servisine 828 farklı öğrenci tarafından 1174 adet soru gönderilmiş ve sorular yetkililer tarafından yanıtlanmıştır.

11 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Öğrenci Görüşleri Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesi tarafından açıköğretim sisteminin değerlendirilmesine yönelik olarak Nisan 2006 döneminde internet ortamında bir anket düzenlenmiştir. Bu ankete 10.540 açıköğretim öğrencisi katılmıştır. 5.322 öğrenci e- Danışmanlık hizmeti ile ilgili verilen yargı cümlelerinin en az birine ilişkin fikrini belirtmiştir. Uygulanan anketin sonuçlarına göre olumlu yargı cümlelerinde yanıt veren öğrencilerin %65’ının e-Danışmanlık Hizmeti hakkında olumlu görüş bildirdiği görülmüştür.

12 Bilişim ’06, Ankara 2006 Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Danışmanlık Hizmetlerinin Tasarımı ve Uygulanması Sonuç ve Öneriler Açıköğretim sistemi öğrencilerin kendi kendilerine ders çalışma becerilerine bağımlı bir sistemdir. Bütün bir öğretim yılı süresince kendisini yalnız ve yetersiz hisseden öğrenciler için derslerde anlayamadıkları konularda soru sorarak yanıt alabilmeleri sağlandığında motivasyonlarının ve akademik başarılarının olumlu olması öngörülmektedir. Açıköğretim Sisteminde başlatılan internete dayalı eş zamanlı olmayan e- Danışmanlık hizmetinin açıköğretim öğrencileri tarafından tanındıkça giderek artan oranda kullanılması ve açıköğretim sisteminin temel öğretim ortamlarından birisi olması beklenmektedir.


"Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi – Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi e-Danışmanlık Açıköğretim Sisteminde İnternete Dayalı Akademik Danışmanlık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları