Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YUMUŞAKÇALAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YUMUŞAKÇALAR."— Sunum transkripti:

1 YUMUŞAKÇALAR

2 GENEL ÖZELLİKLER

3 -YUMUŞAKÇLAR YUMUŞAK VÜCUTLU, OMURGASIZ HAYVANLARDIR.
-KARADA VE SULARDA YAŞARLAR -YAKLAŞIK YÜZ ELLİ BİNİ AŞAN TÜRÜ BULUNUR.

4 -VÜCUTLARI YUMUŞAK VE SEGMENTSİZDİR.
-YUMUŞAKÇALAR TİPİK OLARAK İKİ TARAFLI SİMETRİ GÖSTEREN YUMUŞAK GÖVDELİ HAYVANLARDIR. -VÜCUDU BİR BAŞ, BİR İÇ ORGANLAR KÜTLESİ VE BİR AYAKTAN OLUŞUR.

5 -GENELLİKLE ETLİ OLAN AYAK ÇOĞUNDA TIRMANMAYA (KARINDAN BACAKLILAR), TOPRAĞI DELMEYE (İKİ ÇENETLİLER), YÜZMEYE VE BESİNLERİ YAKALAMAYA (KAFADAN BACAKLILAR) YARAR. -MİDYE VE DENİZ DİŞİ GİBİLERİNİN BAŞ KISMI KÖRELMİŞTİR.

6 YUMUŞAKÇALARIN GRUPLANDIRILMASI

7 -VÜCUDU KAPLAYAN ZAR KAVKI DENİLEN BİR MADDE SALGILAR
-VÜCUDU KAPLAYAN ZAR KAVKI DENİLEN BİR MADDE SALGILAR.KAVKILARINA GÖRE YUMUŞAKÇALAR ÜÇ GRUBA AYRILIR: -KARINDAN BACAKLILARDA GENELLİKLE SARMAL BİÇİMLİ BİR TEK KAVKI VARDIR.EN İYİ BİLİNEN TÜRLERİ KARADA YAŞAYAN BAĞ SALYANGOZUYLA; BATAKLIKLARDA VE GÖLLERDE YAŞAYAN VE SOLUK ALMAK İÇİN YÜZEYE ÇIKMAK ZORUNDA OLAN SU SALYANGOZUDUR.

8 -YASSI SOULUNGAÇLILARDA (İKİ ÇENETLİLER) KAVKI İKİ PARÇADAN OLUŞUR
-YASSI SOULUNGAÇLILARDA (İKİ ÇENETLİLER) KAVKI İKİ PARÇADAN OLUŞUR. BUNLARDAN MİDYE VE İSTİRİDYELER TUZLU SULARDA YAŞAR; AYRICA ÖZEL TARLALARDA YETİŞTİRİLİR. GÖL MİDYELERİ VE TATLI SU MİDYELERİ GÖLLERDE VE AKARSULARDA YAŞAR.

9 -KAFADAN BACAKLILARIN GENELLİKLE KAVKILARI YOKTUR. YA DA İÇ KISIMDADIR.

10 YUMUKŞAKÇALARIN VUCUTLARI NELERDEN OLUŞMUŞTUR?
-YUMUŞAKÇALARIN ÇOĞUNDA GÖZ, İŞİTME KESESİ,TAT ALMA KABARCIKLARI VE DOKUNAÇ GİBİ DUYU ORGANLARI BULUNUR. -BAŞTA BULUNAN AĞIZDA BESİNLERİ TÖRPÜLEYİP PARÇALAMAYA YARAYAN BİR DİŞLİ DİL BULUNUR. İKİ ÇENETLİLERDE BU DİL YOKTUR. -BAĞIRSAK VE MİDE BU HAYVANLARIN BESLENME REJİMLERİNE GÖRE DEĞİŞİR.

11 SİNİR SİSTEMLERİ VAR MIDIR?
-BİRBİRİNE BİLEŞEKLERLE BAĞLI ÜÇ ÇİFT SİNİR DÜĞÜMLERİ VARDIR. BEYİN SİNİRLERİ BAŞTA, AYAK SİNİRLERİ AYAĞIN YANINDA, İÇ ORGAN SİNİRLERİ İÇ ORGANLARIN YAKININDADIR. BÜTÜN SİNİRLER MERKEZİ BİR KİTLE HALİNDE BİRLEŞEREK GELİŞMİŞ BİR BEYİN MEYDANA GETİREBİLİR.

12 DOLAŞIM SİSTEMLERİ NASILDIR?
-KARINCIKLARI VE KULAKÇIKLARI OLAN BİR KALP İLE GENELLİKLE ÇOK GELİŞMİŞ BİR ATAR VE TOPLAR DAMAR AĞINDAN MEYDANA GELİR ALT TÜRLERDE BU SİSTEM HÜCRELER ARASI BOŞLUKLARA DÖNÜŞÜR. -KAN SOLUNGAÇLARDA TEMİZLENİR. -KAN İÇİNDEKİ HEMOSİYANİN YÜZÜNDEN MAVİ RENKLİDİR.

13 BOŞALTIM SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR?
-BÖBREK İKİ ÇİFT BOŞALTICI ORGAN HALİNDEDİR.BUNLAR: DIŞ YÜREK ZARI BOŞLUĞUNDAKİ GENEL EŞEYSEL BOŞLUĞA, DAHA SONRA DÖRT DELİKLE DIŞARIYA AÇILIR. BU DELİKLER ÜREME VE BOŞALTIM ÜRÜNLERİNİ VÜCUT ZARI BOŞLUĞUNA ATAR. -ANÜS SONDADIR. BAZEN AĞIZA YAKIN BİR YERE GELEBİLİR.

14 YUMUŞAKÇALAR NASIL ÜRER?
-CİNSLER AYRIDIR. -ERKEK VE DİŞİ YAVRULAR DOĞARKEN SÖLOMUN EPİTELYUMUNDAN ÇIKAR. -SÖLOM, BİRBİRİNE BAĞLI İKİ KOVUKTAN MEYDANA GELİR.BUNLARIN BİRİNDE EŞEYSEL BEZ, DİĞERİNDE DIŞ YÜREK ZARI VARDIR. -YUMURTA İLE ÇOĞALIRLAR. -YUMUŞAKÇALARIN YUMURTALARI İÇİNDE BOL VİTELLUS OLDUĞUNDAN GENELLİKLE İRİDİR.

15 SOLUNUMLARI NASILDIR? -YUMUŞAKÇALARIN ÇOĞU SUDA YAŞAR VE SOLUNGAÇ SOLUNUMU YAPARLAR. -KARADA YAŞAYAN TÜRLERİ İSE AKCİĞERLİ SOLUNUM YAPARLAR.

16 YUMUŞAKÇALAR NE YER? -YUMUŞAKÇALARIN BİR KISMI OTÇULDUR, BİTKİLERİ YERLER. BİR KISMI HAYVANLARLA ORTAK YA DA ASALAK YAŞARLAR. BİR KISMI İSE ETÇİLDİR VE KABUKLULARLA BESLENİRLER. KABUKLULAR:BÜTÜN DENİZLERDE BULUNUR VE AVLANIRLAR. BU HAYVANLAR GÜZEL VE AZ SAYIDA OLDUKLARI İÇİN YÜKSEK FİYATLARLA ALINIP SATILIRLAR.DÜNYADAKİ EN DEĞERLİ KABUKLU HAYVAN CANUS GLERİAMERIS ‘ DİR .

17 REKORTMEN YUMUŞAKÇALAR
-EN BÜYÜK YUMUŞAKÇA ATLAS OKYANUSU’ NDAKİ DEV MÜREKKEP BALIĞI (ARCHITECTHIS PRINCEPS) DIR. -EN BÜYÜK KABUK, HİNT OKYANUSU VE BÜYÜK OKYANUS’ TAKİ MERCAN RESİFLERİNDE YAŞAYAN DEV BİR MİDYENİN (TRIDACNADRASA) KABUĞUDUR. -EN NADİR KABUK FİLİPİNLER’ DE BULUNAN PORSELEN SALYANGOZU’ DUR. -EN BÜYÜK SALYANGOZ KALİFORNİYA KIYILARINDA BULUNAN DENİZ TAVŞANI’ DIR.

18 İNCİ NASIL OLUŞUR? -İSTİRİDYE KABUĞU İÇİNE BİR KUM TANESİ VEYA BENZER BİR YABANCI CİSİM GİRİNCE OLUŞUR.İSTİRİDYE BUNUN ÇEVRESİNDE İNCE KABUK TABKALARI BİRİKTİRİR VE İNCİYİ OLUŞTURUR. YENEN İSTİRİDYELERİN İNCİLERİ DEĞERSİZDİR.

19 AHTAPOTLAR -AHTAPOTLARIN ÇOĞU, SANDIĞIMIZDAN DAHA KÜÇÜK HAYVANLARDIR.
-İSKELETLERİ BULUNMADIĞI GİBİ, İSTİRİDYELERE BENZER CİNSTEN KABUKLARI DA YOKTUR. -BU HAYVANLAR,DENİZ İÇİNDE HAREKET EDEBİLMELERİ İÇİN FARKLI BİR KABİLİYETTE YARATILMIŞLARDIR.

20 -BİR AHTAPOTUN BAŞINA BAĞLI OLARAK SEKİZ KOLU BULUNUR
-BİR AHTAPOTUN BAŞINA BAĞLI OLARAK SEKİZ KOLU BULUNUR. BU KOLLARA TENTİKÜL ADI VERİLİR. -TENTİKÜLLERİN HER BİR, VANTUZ DENEN EMİCİ UZULLARLA KAPLANMIŞTIR.AHTAPOT VANTUZLARI VASITASIYLA DENİZ DİBİNDE YERLERE VE KAYALARA TUTUNARAK HAREKET EDER.AYRICA AHTAPOTLARIN HAYRET VERİCİ BİR BAŞKA HAREKET TARZI DAHA VERDIR: İÇİNE SU ÇEKER VE BU SUYU BİR ANDA HIZLA PÜSKÜRTÜR. SUYU PÜSKÜRTÜRKEN DE KENDİSİNİ HIZLA İTMİŞ OLUR.


"YUMUŞAKÇALAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları