Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖZ KULAK BURUN DİL DERİ KALP AKCİĞER MİDE BAĞIRSAKLAR KARACİĞER BÖBREKLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖZ KULAK BURUN DİL DERİ KALP AKCİĞER MİDE BAĞIRSAKLAR KARACİĞER BÖBREKLER."— Sunum transkripti:

1

2 GÖZ KULAK BURUN DİL DERİ KALP AKCİĞER MİDE BAĞIRSAKLAR KARACİĞER BÖBREKLER

3 BAŞ KOLLAR VE BACAKLAR GÖVDE VÜCUDUMUZ Vücudumuzun üstü deri ile kaplıdır. Derinin altında kaslar ve kemikler vardır. Kaslar hareketi sağlar. Kemikler ise İSKELET denen kısmı oluşturur. Vücudumuz 3 bölüme ayrılır. 1. Baş 2. Gövde 3. Kollar ve bacaklar

4 Çevremizdeki olayları, cisimlerin şeklini,rengini görürüz. Kokusunu alırız.Sert veya yumuşak olduklarını, tatlarını anlarız. Çıkardıkları sesleri duyarız. Sıcağı ve soğuğu hissederiz. Bütün bunları, duyu organlarımızla algılarız. Algıladığımız bu duyulara BEŞ DUYU denir. Duyu organlarımız, sinirlerle beynimize bağlıdır. Aldıkları duyuları beynimize iletirler. GÖZ DİL KULAK DERİ BURUN

5 Görme duyusu organıdır.Çevremizdeki varlıkları görmemize yarar. Göz kapakları, kirpikler ve kaşlar gözlerimizi korur. İşitme duyusu organıdır. Çevremizdeki sesleri duymamızı sağlar.

6 Koklama duyusu organıdır. Çevremizdeki kokuları almamıza yarar. Ayrıca nefes alıp vermemize yardımcı olur. Tat alma duyusu organıdır. Yediklerimizin tatlı, acı, tuzlu, ekşi olup olmadıklarını anlamamızı sağlar. Ayrıca konuşmamıza yardımcı olur.

7 Dokunma duyusu organıdır. Dokunduğumuz cisimlerin sıcaklığını, soğukluğunu, sertliğini yumuşaklığını anlamamızı sağlar.Ayrıca solunuma da yardımcı olur.

8 AKCİĞERLER KALP KARACİĞER MİDE BÖBREKLER BAĞIRSAKLAR

9 Gövdemizin göğüs boşluğunda ve soldadır. Görevi: Kanımızın damarlarda dolaşmasını sağlar. Vücudumuzda kirlenen kanı toplar. Akciğerlerde temizlenen kanı pompalayarak vücudumuza dağıtır.

10 Gövdemizin göğüs kısmındadır. Biri sağda biri solda olmak üzere iki tanedir. Kirli kan, solunum organımız olan akciğerlerde temizlenir.

11 Gövdemizin karın boşluğunda, soldadır. Yediğimiz besinler, ağzımızdan yemek borusu ile mideye gelir. Burada parçalanarak bağırsaklara iletilir.

12 Karın boşluğumuzun alt kısmındadır. Mideye bağlıdır. İki çeşittir: ince bağırsak - kalın bağırsak Mideden gelen besinlerin yararlı kısımları ince bağırsakta emilerek kana karışırken, emilmeyen besinler, kalın bağırsakta toplanır ve dışarı atılır.

13 Midemizin sağında ve biraz yukarısında, karın boşluğundadır. Vücudumuzun şeker deposudur. Sağladığı öd suyu ile bağırsaklardaki sindirime yardımcı olur.

14 Karın boşluğunun üst arka tarafında, omurganın iki yanında yer alır. Besin maddelerinin hücrede yanması sırasında çeşitli artık maddeler oluşur. Bu maddelerin bir kısmı kan yoluyla böbreklere gelir. Böbreklerden süzülerek dışarı atılır.

15 1. Aşağıdakilerden hangisi duyu organı değildir? A. GözGöz B. KaşKaş C. Burun

16 2. Hangi organımız, kanı vücuda pompalar? A. KalpKalp B. KaraciğerKaraciğer C. BöbrekBöbrek

17

18 3. Şeker deposu olan organımız hangisidir? A. MideMide B. AkciğerAkciğer C. KaraciğerKaraciğer

19

20

21

22


"GÖZ KULAK BURUN DİL DERİ KALP AKCİĞER MİDE BAĞIRSAKLAR KARACİĞER BÖBREKLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları