Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OMURGALI HAYVANLAR HAZIRLAYANLAR FATMA BURHANLI MERVE BOYRAZ HASAN SALGIN ÖMER FINDIKÇI GİZEM ÖZSÖZ ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OMURGALI HAYVANLAR HAZIRLAYANLAR FATMA BURHANLI MERVE BOYRAZ HASAN SALGIN ÖMER FINDIKÇI GİZEM ÖZSÖZ ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI."— Sunum transkripti:

1 OMURGALI HAYVANLAR HAZIRLAYANLAR FATMA BURHANLI MERVE BOYRAZ HASAN SALGIN ÖMER FINDIKÇI GİZEM ÖZSÖZ ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI

2 OMURGA NEDİR?  İskelet vücudumuza şekil veren ve dik durmamızı sağlayan yapıdır.  Omurga ise iskeletin bir bölümüdür.Sırtın tam ortasında bulunur.

3 OMURGALI HAYVANLAR KAÇA AYRILIR? 1-BALIKLAR 2-SÜRÜNGENLER 3-MEMELİLER 4-KURBAĞALAR 5-KUŞLAR

4 1-BALIKLAR BBBBalıklar sularda yaşarlar.vücutları pullarla kaplıdır.kuyruk ve yüzgeçleriyle hareket ederler. BALIKLAR NASIL SOLUK ALIR VERİR? Solungaçlarıyla soluk alıp verirler.gerekli oksijeni sudan karşılarlar.

5 2-KURBAĞALAR  KURBAĞALAR NEREDE YAŞAR VE NASIL BESLENİR?  Kurbağalar nemli yerlerde yaşar.yaşamlarının bir kısmını suda bir kısmını karada geçirir.Akarsu ve göl kenarında yaşar.  Kurbağalar yapışkan dilleriyle yakaladıkları böcek ve sineklerle beslenir.

6  KURBAĞALAR NASIL ÇOĞALIR?  Kurbağalar yumurtayla çoğalır.yumurtadan balığa benzeyen yavrular çıkar. Zaman geçince solungaçları ve kuyrukları kaybolur.akciğerleri gelişir ergin bir kurbağa olurlar.  NASIL SOLUK ALIP VERİRLER?  Akciğer ve deri solunumu yapar.bu nedenle derileri nemli ve kaygandır.

7 3- SÜRÜNGENLER  SÜRÜNGENLER NASIL SOLUK ALIP VERİR?  Sürüngenler akciğerleriyle soluk alıp verirler.  SÜRÜNGENLER NASIL ÇOĞALIR?  Sürüngenler yumurta ile çoğalır.  SÜRÜNGENLER NEREDE YAŞAR?  Sürüngenler karada ve suda yaşar.

8  SÜRÜNGENLER NASIL BESLENİR?  Kara kaplumbağaları otçuldur.  Su kaplumbağaları ise küçük hayvanlar ve böceklerle beslenir.  Sıcak bölgelerdeki nehir ve göllerde yaşayan timsahlar,kuş,balık ve memelilerle beslenir.  Sıcak bölgelerde yaşayan kertenkeleler ise yapışkan dilleriyle yakaladıkları böceklerle beslenir.

9 4-KUŞLAR KANATLARI OLSADA UÇAMAYAN KUŞLARDA VARDIR. DEVEKUŞU PENGUEN HİNDİ TAVUK

10  Kuşların vücutları tüylerle kaplıdır.tüyler sadece kuşlarda bulunur.  Kuşların uçmaya yarayan kanatları vardır.  KUŞLAR NASIL ÇOĞALIR?  Kuşlar yumurta ile çoğalır.  KUŞLAR NASIL SOLUK ALIP VERİR?  Kuşlar akciğerleriyle soluk alıp verir.

11  Kuşların ağzı gaga biçiminde gelişmiştir.  Beslenme şekillerine göre gagaları birbirinden farklılık gösterir.

12 5-MEMELİLER  Çevremizde gördüğümüz,vücudu kıllarla kaplı,yavrularını sütle besleyen ve doğurarak çoğalan canlılara memeli hayvanlar denir.  Memeli hayvanların çoğu karada yaşar.

13 BALİNALAR,YUNUSLAR,FOKLAR DENİZLERDE YAŞAYAN MEMELİ HAYVANLARDIR. BALİNALAR,YUNUSLAR,FOKLAR DENİZLERDE YAŞAYAN MEMELİ HAYVANLARDIR. YUNUS FOK BALİNA

14 MEMELİ HAYVANLAR NASIL ÇOĞALIR? Memeli hayvanlar yavrularını doğurarak çoğalır. MEMELİ HAYVANLAR YAVRULARINI NE İLE BESLER? Memeli hayvanlar yavrularını sütle besler. MEMELİ HAYVANLAR NASIL SOLUK ALIP VERİR? Memeli hayvanlar akciğer solunumu yapar.

15 Yarasalar uçan bir memeli hayvandır.Vücutlarında tüy bulunmaz.Yavrularını doğurur ve sütle besler.

16 MEMELİ HAYVANLAR NASIL BESLENİR? Koyun,inek,keçi,deve,at,zürafa gibi hayvanlar otla beslenir.

17 Aslan,kaplan,çakal,kurt gibi memeliler etle beslenir. Aslan,kaplan,çakal,kurt gibi memeliler etle beslenir.

18 Ayı, fare gibi memeli hayvanlar ise hem et hem de otla beslenir. Ayı, fare gibi memeli hayvanlar ise hem et hem de otla beslenir.

19 TEŞEKKÜR EDERİZ.


"OMURGALI HAYVANLAR HAZIRLAYANLAR FATMA BURHANLI MERVE BOYRAZ HASAN SALGIN ÖMER FINDIKÇI GİZEM ÖZSÖZ ATLIOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 5-B SINIFI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları