Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÇININ TEK RENKLİ BİR ELLE İKİNCİ KONUŞMASI Tek renkli bir elden bahsederken, gösterilebilecek sadece bir rengi olan (prensip olarak 6 kâğıdı içeren) bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÇININ TEK RENKLİ BİR ELLE İKİNCİ KONUŞMASI Tek renkli bir elden bahsederken, gösterilebilecek sadece bir rengi olan (prensip olarak 6 kâğıdı içeren) bir."— Sunum transkripti:

1 AÇININ TEK RENKLİ BİR ELLE İKİNCİ KONUŞMASI Tek renkli bir elden bahsederken, gösterilebilecek sadece bir rengi olan (prensip olarak 6 kâğıdı içeren) bir eli kastediyoruz.

2 RENGİN SIÇRAMASIZ TEKRARI 14 - 17 OD Renk değişikliği cevabından sonra, açıcı rengini tekrar edebilir (14-17 OD). Bunu yapmakla minimum bir açış gösterir, bazen rengi sadece beşli olabilir. İşte iki örnek:

3 RENGİN SIÇRAMALI TEKRARI 18 - 20 OD 18-20 OD En az altılı ve çok güçlü bir renk. İşte iki örnek:

4 Peki altılı ve güçlü bir rengi olmayan kuvvetli tek renkli ellerle (18 OD puanından itibaren) ne yapmalı? Bu durumda yeni bir renk "icat etmeniz" gerekir. İşte iki örnek: Soldaki elle, 1 Pik cevabı üzerine 2 Karo deklare edin. Sağdaki elle, 1 Pik cevabı üzerine 3 Trefl 1 deklare edin.

5 Ekonomik bir ikinci rengi, ikinci renkten sadece üç kâğıtla konuştuğunuz zaman, elbette küçük bir risk altına girersiniz. Ama inanın ki, ortağınız bir minör kontratı oynamayı bir majör kontratı oynamaya tercih ediyorsa, bunun için çok kuvvetli nedenleri var demektir.

6 AÇIŞ RENGİNİN DESTEKLENMESİNDEN SONRA AÇICININ İKİNCİ KONUŞMASI 1 renk ile açtınız ve ortağınız renginizi destekledi. Destek konuşmalarının hiç biri forsing olmadığından, minimum bir uvertürle pas geçersiniz. Sıçramalı bir destek üzerine (11-12 DK), açıcı ancak küçük bir ek kuvveti varsa majör manşı ilân etmelidir.

7 İşte iki örnek: Her iki elle de, 1 Kör - 3 Kör sekansından sonra 4 Kör dersiniz. Basit bir destekten sonra (6-10 DK), açıcı ancak çok kuvvetli bir elle (20 OD puanından itibaren) manş ilân edebilir. Zayıf ellerle pas geçmelidir, manş umudu yoktur.

8 Bütün diğer hallerde, yani vasat veya kuvvetlice ellerle (16-19 OD), açıcı doğrudan manş ilân etmeden ikinci bir konuşma yapmaya karar verirse, deneme konuşmasını kullanmalıdır. Örnekler:

9 DENEME KONUŞMASI Deneme konuşması yapmak, basit destekten sonra manş denemesi yapmak demektir.

10 MAJÖR AÇIŞINDAN SONRA DENEME KONUŞMASI İki türlü deneme konuşması yapmak mümkündür: 1. Yeni bir renk göstererek yapılan deneme konuşması

11 Örnek: Açıcı ortağının treflleriyle ilgilendiğini gösterir. Bir anlamda kendisine şunları söyler: "bu renkten bir şeyleriniz varsa ve eliniz çok zayıf değilse manş oynayalım."

12 İşte iki örnek: Soldaki elle, 3 Trefl üzerine üç küçük treflle 3 Pik diye cevap verin. Sağdaki elle, ikili trefl ası ve dört kozla, manşı denemek için iyi kâğıtlarınız var sayılır, 4 Pik diyin.

13 2. 2 SA DENEME KONUŞMASI Bu genel deneme konuşması açıcının her türlü kuvvet ve onörlerle ilgilendiğini gösterir ve ortağından, çok zayıf değilse, manş ilân etmesini ister. Kör - 2 Körden sonra: Soldaki elle 2 SA diyin; Sağdaki elle doğrudan 4 Köre bağlayın

14 SA ile yapacağınız genel deneme konuşmasına ilişkin tipik bir örnek: Deneme konuşmaları, açıcının ortağını desteklemesi halinde de kullanılır. "Konuşmaların Devamı" başlıklı bölümde, deneme konuşmalarının cevapçı için de hemen hemen aynı anlamı taşıdıklarını göreceksiniz.

15 MİNÖR DESTEĞİNDEN SONRA DENEME KONUŞMALARI 2 seviyesinde bir destekten sonra, açıcı: 1. Yaklaşık olarak 18 puanla 2 SA diyebilir ve böylece bir sanzatu manşı teklif edebilir. İşte bir örnek: 2 Trefl üzerine 2 SA rebidini yapın. Cevapçı 7 O puanıyla tereddütsüz 3 SA deklare eder.

16 2. Yeni bir renk konuşabilir. Bu artık bir deneme konuşması değil, aksine bir kuvvet bildirişidir. Minör desteğinden sonra, prensip olarak artık bir majör manşı söz konusu değildir ve amaç bir sanzatu kontratı bulmaktır. Açıcı bu amaçla en iyi kestiği rengi söyler. Örnek: Açıcı piki keser fakat körü kesmez.

17 İşte cevapçının elinden iki örnek: Cevapçı: Soldaki elle, 3 Karoda durur. Sağdaki elle, 3 SA der, çünkü hem 2 Karo cevabının üst limitindedir, hem de körden bir buçuk keseri vardır.

18 NOT: Bu konuşmalar 3 seviyesinde bir destekten sonra da yapılabilir. Örnek: Açıcı karoyu kesmektedir, ama ortağından da majörleri kestiğini duymak ister.

19 SANZATU CEVABINDAN SONRA AÇICININ İKİNCİ KONUŞMASI Destek konuşmaları gibi, sanzatu konuşmaları da forsing değildir.

20 1 SA CEVABI ÜZERİNE (5-10 O puanı) Açıcı şu iki durumda bir daha konuşmalıdır: Kuvvetli bir elle. Dengesiz bir dağılımla. I. Kuvvetli bir elle: Açıcının en az 16 O puanı olduğu andan itibaren, manş umudu var demektir. Açıcı:  17-18 puanla 2 SA,  19 puan ve üstü ile 3 SA der. Açıcının 16 veya iyi bir 15 puanı varsa, 2 SA rebidini yapmak için yeterince kuvvetli değil demektir ve yeni bir renk getirmesi gerekir.

21 Şu konuşmalardan sonra: Açıcıya şu üç değişik eli verelim: Soldaki elle, açıcı 2 SA der ve kararı ortağına bırakır. Ortadaki elle, 3 SA deklare eder. Sağdaki elle, 2 Karo der (ekonomik ikinci renk: 14-19 OD). Amacı üçüncü turda sanzatu konuşmaktır.

22 2.Dengesiz bir dağılımla: Tek renkli bir elle (en az altılı), kuvvetine ve renginin sağlamlığına göre sıçramasız veya sıçramalı olarak rengini tekrar eder. İşte bir örnek:

23 İki renkli bir elle, ikinci konuşması iki renkli elle­rin üç yasasına uygun olmak şartıyla, ikinci rengini gösterir. İşte iki örnek: Şu konuşmalardan sonra: soldaki elle 2 Trefl (ekonomik ikinci renk); sağdaki elle 2 Kör (pahalı ikinci renk).

24 Şimdi de açıcının beş karosu ve dört körü olduğunu, ama ikinci örnekteki kadar kuvvetli olmadığını farz edelim: 16 OD ile, bir tur için forsing olan pahalı ikinci rengini göstermesi mümkün değildir. Geriye açış rengini tekrar etmek kalır. 2 Karo kontratı 1 SA'dan daha iyidir.

25 2 SA CEVABI ÜZERİNE (11-12 O) Çok minimum bir eli olmadıkça, açıcı oldukça dengeli bir dağılımla 3 SA der. İşte bir örnek:

26 Dengesiz bir dağılımla, açıcı ikinci bir renk gösterebilir ve bu, ekonomik bir ikinci renk olsa bile, % lOO forsingtir. İşte bir örnek:

27 1 Pik ile açtınız ve 2 SA üzerine rahatça 3 Kör dediniz. Ortağınız bir daha konuşmak zorundadır. Altılı bir majörle açıcı, minimum değilse, manş ilan edilir. DİKKAT! Açış renginin tekrarı forsing değildir.

28 Örnekler: SA rebidi üzerine, cevapçı çok dengesiz bir dağılımı veya şlem umudu olmadıkça (en az 19 puan) bir daha konuşmaz.

29


"AÇININ TEK RENKLİ BİR ELLE İKİNCİ KONUŞMASI Tek renkli bir elden bahsederken, gösterilebilecek sadece bir rengi olan (prensip olarak 6 kâğıdı içeren) bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları