Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 BASİT MAKİNELER BASİT MAKİNELER. 2 Basit Makineler Yaşamımızı Kolaylaştırır Günlük yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız araçlara.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 BASİT MAKİNELER BASİT MAKİNELER. 2 Basit Makineler Yaşamımızı Kolaylaştırır Günlük yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız araçlara."— Sunum transkripti:

1 1 BASİT MAKİNELER BASİT MAKİNELER

2 2 Basit Makineler Yaşamımızı Kolaylaştırır Günlük yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız araçlara basit makineler denir.

3 3 Basit Makineler Yaşamımızı Kolaylaştırır Elimizle bir vidayı tahtaya sokmaya kalkarsak çok zorluk çekeriz.Bunu bir tornavida yardımı ile yaparsak daha kolay olur,bunu hepiniz bilirsiniz. Bilmediğiniz;ister tornavida ile olsun,ister elinizle olsun AYNI ENERJİYİ HARCARSINIZ.

4 4 BASİT MAKİNELER Basit makinelerle büyük bir yükü, küçük bir kuvvetle dengelemek ve kaldırmak mümkündür.

5 5 Basit makineler; 1.kuvvetin doğrultusunu, 2.yönünü 3.büyüklüğünü değiştirerek iş yapılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Basit makineler, iş ya da enerjiden bir kazanç sağlamazlar.Basit makineler, iş ya da enerjiden bir kazanç sağlamazlar.

6 6 Basit makinelerin genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: Basit makinelerde yoldan kazanç sağlanabilir. Basit makinelerde kuvvetten kazanç sağlanabilir. Basit makinelerle iş yapma kolaylığı sağlanabilir.

7 7 Basit makinelerin temel prensipleri 1. Kuvvetten kazanç varsa aynı oranda yoldan kayıp olur. 2. Yoldan kazanç varsa, aynı oranda kuvvetten kayıp olur. 3.Basit makinelerde hem yoldan, hem de aynı anda kuvvetten kazanç sağlanamaz. Basit makineler iş veya enerjiden asla kazanç sağlamaz. 4. Basit makineler iş veya enerjiden asla kazanç sağlamaz.

8 8 Başlıca basit makineler şunlardır; a)kaldıraçlar, b)makaralar, c)palangalar, d)çıkrık, e)eğik düzlem, f)vida, kama, g)dişli çarklar ve h)tekerleklerdir.

9 9 KALDIRAÇLAR Sabit bir destek etrafında hareket edebilen sağlam çubuklara kaldıraç denir.

10 10 Arşimet'in icat ettiği kaldıraçlar, destek noktası da denilen sabit bir nokta etrafında dönebilen sistemlere denir. Kaldıracın etrafında döndüğü noktaya destek denir.

11 11 Kaldıraçlar, destek noktasının bulunduğu yere göre; çift taraflı kaldıraç tek taraflı kaldıraç olmak üzere iki gruba ayrılır.

12 12 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Destek noktası yük ile kuvvet arasında ise bu tip kaldıraçlara çift taraflı kaldıraç denir. Desteğin ortada, kuvvetin ve yükün uçlarda olduğu kaldıraçlardır.

13 13 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Kuvvetin yönünü değiştirir, kuvvetten kazanç sağlar.

14 14 Günlük hayatta çift taraflı kaldıraca benzer pek çok araç kullanırız.

15 15 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Makas Pense

16 16 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Levye Keser

17 17 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Kerpeten

18 18 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Karga burun Kriko

19 19 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR Tahterevalli Eşit kollu terazi

20 20

21 21 Bana bir dayanak noktası verin Dünya'yı yerinden oynatayım." Archimedes

22 22 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR

23 23 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR

24 24 ÇİFT TARAFLI KALDIRAÇLAR

25 25

26 26 TİRBUŞON

27 27 TEK TARAFLI KALDIRAÇLAR Desteğin uçta olduğu kaldıraçlara denir. F P

28 28 1.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ Desteğin uçta, yükün ortada olduğu kaldıraçtır. Yük ortada,destek bir uçta,uygulanan kuvvet ise diğer uçtadır. Kuvvetten kazanç,yoldan kayıp vardır.

29 29 1.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ örnekler; el arabası, fındık kıracağı, gazoz açacağı, çenemiz,kürek, delgeç v.b.

30 30

31 31 TEK TARAFLI KALDIRAÇLAR

32 32 El arabası desteğin başta olduğu tek taraflı kaldıraçtır.

33 33 TEK TARAFLI KALDIRAÇLAR Kürek Delgeç

34 34 TEK TARAFLI KALDIRAÇLAR Fındık kıracağı

35 35 2.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ Desteğin uçta, kuvvetin ortada olduğu kaldıraçtır. Uygulanan kuvvet ortada,yük bir uçta,destek noktası ise diğer uçtadır. Yoldan kazanç, kuvvetten kayıp vardır.Yoldan kazanç, kuvvetten kayıp vardır.

36 36 2.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ Bu çeşit kaldıraca örnekler;Bu çeşit kaldıraca örnekler; cımbız, maşa, iş makinelerinin pistonla çalışan kolları, ön kollarımız,tel zımba,tenis raketi v.b.

37 37

38 38 2.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ Tel zımba Maşa

39 39 2.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ Raket

40 40 2.TİP TEK TARAFLI KALDIRAÇ

41 41 Kemikler Kaldıraç gibi çalışır.


"1 BASİT MAKİNELER BASİT MAKİNELER. 2 Basit Makineler Yaşamımızı Kolaylaştırır Günlük yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız araçlara." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları