Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dünyanın En Zehirli 7 Hayvanı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dünyanın En Zehirli 7 Hayvanı"— Sunum transkripti:

1 Dünyanın En Zehirli 7 Hayvanı

2 No :7 Halodurma Suspectum
Birleşik amerikada yaşayan bu canlı türü entomoloji uzmanları ve bilim adamların tespitlerine göre dünyada bilinen en zehirli 7 canlıdan biri olma özelliğini taşımaktadır.Oldukça büyük olan Heloderma Suspectum(Gila Canavarı ),ispanya’da Gila nehri vadisinde yoğun olarak yaşadıklarından dolayı bu isim verilmiştir.Dünyanın farklı bölgerinde yaşayan bu canlının yaşadığı bölgeler arasında Arizona,Meksika’nın Sonora bölgesi ve avustralya da bulunmaktadır.60 santim uzunluğundan bulunan bu kertenekele,diğer türlerine göre hem daha danayanıklı hemde çoğu kertenkele türünden daha büyük olmaktadır.

3 No:6 web örümceği (Sydney Funnel)
Dünyanın en zehirli örümceği olan  web örümceği (Sydney Funnel),adını aldığı Sydney bölgesinde yaşamaktadır.Rahatlıkla bir fareyi 1 dakkidan daha az bir süre içersinde öldürebilmektedir. Genellikle boyları 2-3 cm arasında olmaktadır ve siyah renktedirler saatte kesin ölüm 1 mg zehiri fareyi öldürüyor

4 No:5 Deathstalker(En zehirli Akrep)
Deathstalker zehri düşük LD50, nörotoksinlerden, güçlü bir kokteyl  nedeniyle çok tehlikeli bir tür olarak kabul edilir. Bu akrep ısırışı son derece acı verici olsa da, sağlıklı yetişkin birini öldürmez. Ancak, küçük çocuklar, yaşlılar, ya da güçsüz (örneğin bir kalp rahatsızlığı olanlar veya alerjisi olanlar), çok daha fazla risk altındadır olacaktır. Herhangi bir envenomation anafilaksi, zehir bir potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon riski taşır. Leiurus quinquestriatus bir ısırışı ölümcül yoksa, ölüm nedeni genellikle pulmoner ödemdir.

5 No: 4İnland Taipan Taipan,Yılan ailesinin en zehirli türüdür.Taipan oldukça hızlı ve büyük bir yılan türüdür ve avustralya ormanlarında yaşarlar.Taipan ismi Donald Thompson  tarafından Queensland, Avustralya’daki Cape York Yarımadasında yaşayan Aborjin halkının kullandığı kelimeden sonra verildi.. Bu yılan KOBRA YILANINDAN 100 KAT KARABOMBADAN 50 KAT DAHA GÜÇLÜ BİR ZEHİRİ VARDIR!! Taipanın kendi aralarında bilinen 3 türü vardır kıyı taipanı (Oxyuranus scutellatus) Alice Springs Uluru Taipan yılanları oldukça uzun yılan türleri arasındadır.Boyları 3 metre  ile 4 metre arasında değişmektedir.Genellikle solgun bir kahve rengi veya krem rengi bulunan bu yılan türü sırtlarında bakır renkli bir çizgiyle tanınırlar. Hareket,yaşam ve biyoloji olarak Afrika’nın kara mambası yılanına benzeseler de bu yılan türünden hem daha güçlü hemde daha dayanıklıdırlar.Taipanlar bu kadar zehirli bir yılan türü olamalarına rağmen diğer yılan türlerine göre daha az saldırgan bir karakterdedirler. Taipanlar herhangi bir tehdit hissettiğinde ön tarafını kaldırıp vücudunu “s şekline” sokar ve kuyruğunu titretmeye başlar.Bu yılan türü oldukça gelişmiş bir koku alma ve görme özelliğine sahiptir.Avına çok hızlı bir şekilde saldırıp ısırarak  zehir enjekte eder, zehir etkisini gösterdiği anda avını yutmaya başlar…

6 No: 3 Box Jelly Fish Kutu denizanası 70 insanı öldürecek kadar zehir taşıyan bir canlıdır Yaşadıkları yerler:Avustralya’nın kuzey sahilleri Zehiri:Uzun dokunaçlarının üzerinde bir süre zehirli iğneye sahiptir ve toplam 65 adet dokunaca sahip ve 5 milyara yakın yakıcı kapsül taşır. Saldırgan bir hayvan değildir. 24 adet göze sahiptir ve saniyede 150 cm hızla ilerler. Bu canlıdan korunmanın en iyi yolu doğrudan temasta bulunmamaktır. Denizanası pek tehlikeli bir hayvan olarak gözükmeyebilir ama bu türün bazı üyeleri Dünya üzerindeki en zehirli deniz hayvanlarının başında geliyorlar., Avustralya’nın kuzey sahillerinde yaşayan ve 70 insanı öldürecek kadar zehir taşıyan deniz anaları Uzun dokunaçları bir sürü zehirli iğne ile biten 60 adet dokungaça sahiptir ve her bir dokungacı yaklaşık 5 milyara yakın yakıcı kapsül taşır. Saldırgan bir hayvan değildir. 24 adet göze sahiptir ve saniyede 150 cm hızla ilerler. Bu canlıdan korunmanın en iyi yolu doğrudan temasta bulunmamaktır.

7 No: 2-Mavi çıngıraklı ahtapot(Blue Ringed Octopus)
Pasifik okyanusun’da yaşayan bir ahtapot türü olan Mavi çıngıraklı ahtapot(Blue Ringed Octopus) dünyanın en zehirli bilinen 2 canlısı olarak bilinmektedir.Genellikle oldukça farklı renklerde,sanki bir gökkuşağını hatırlatır gibi oldukça farklı ve parlak renklerde güzel görünen bu canlı dünyana en çok bilinen zehir türlerinden olan siyanürden 250 kat fazla güçlü olan kendi zehirine sahiptir.Blue Ringed Octopus zehiri bir insanı rahatlıkla 2 dakika içersinde öldüre bilmektedir

8 No: 1 Zehirli ok kurbağası(Dort Poison Frog )
Dort Poison Frog yani türkçe karşılığı olarak zehirli ok kurbağısı olarak bilinen Anura (kurbağalar) takımının bulunan bu kurbağı türü dünyanın bilinen en zehirli canlısı olma özelliğini taşımaktadır.Dort Poison Frog dünya’da Orta ve güney amerika’da yaşayan bir familyadır ve oldukça değişk türleri vardır.Entomoloji uzmanlarına göre Dort Poison Frog 170 den fazla keşfedilmeyen türü mevcuttur.Zehirli ok kurbağasına dokunan bir insan anında felç geçirebilmektedir.Dünyanın en zehili 6 bilinen canlısı olan mavi halkalı ahtapotun zehiri siyanürden 10.ooo kat evet yanlış okumadınız SİYANÜRDEN KAT   güçlü olmasına rağmen,Zehirli ok kurbağası(Dort Poison Frog ) zehirini geçemiştir.Dort Poison Frog  yutan bir canlı yaklaşık  1 dakikadan az bir süre içinde yaşamanı yitirmesi kesindir.Dünyada bilinen en güçlü zehir türlerinden olan Batrakotoksin (Batrachotoxin) olan zehir türünden bile 250 kat daha güçlü olduğu saplanmıştır.

9 Dort Poison Frog  çok az üreyen canlılardır ve genellikle sulak ve nemli alanlarda bulunmaktadır.Bu canlının boyu 3 cm kadar yakındır ve genellikle farklı renklere ve parlak renkere sahiptirler.Zehirli ok kurbağası üzerinde bulundurduğu 400 fazla alkali zehiri bir canlıya dokunur dokumaz bulaştıra bilmektedir.Yani bir insan bu kurbağa türüne dokunduğu anda derisine hemen bu virüs bulaşmaktadır.Dort Poison Frog   zehiri 250 tane boğayı veya 100 kadar insanı öldürebilcek güçtedir.Peki bu zehir nasıl bu kadar güçlü oluyor.Bilim adamları ve entomoloklara göre bu canlıdın orta asyada bulunan bir karınca türü ve sinekle devamlı beslenmesinden kaynaklandığını düşünmektedir.Dort Poison Frog derisinin üzerinde küçük ineler vardır ve bu iğneler sayesinde zehir bulaşmaktadır.

10


"Dünyanın En Zehirli 7 Hayvanı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları