Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HANTA VİRÜS HANTA VİRÜS ENFEKSİYONU. HANTA VİRÜS NEDİR? Genellikle kemirgen hayvanlar, özellikle farelerden bulaşan ani böbrek yetmezliği gelişmesine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HANTA VİRÜS HANTA VİRÜS ENFEKSİYONU. HANTA VİRÜS NEDİR? Genellikle kemirgen hayvanlar, özellikle farelerden bulaşan ani böbrek yetmezliği gelişmesine."— Sunum transkripti:

1 HANTA VİRÜS HANTA VİRÜS ENFEKSİYONU

2 HANTA VİRÜS NEDİR? Genellikle kemirgen hayvanlar, özellikle farelerden bulaşan ani böbrek yetmezliği gelişmesine neden olan ya da doğrudan kalp üzerine etki ederek ölümle sonuçlanan ciddi bir virüs (mikrop) hastalığıdır.

3 HANTA VİRÜS TEHLİKELİ MİDİR? Hanta virus Enfeksiyonları büyük oranda belirtisizdir ya da genel belirtiler olarak geçirilmektedir.

4 HANTA VİRÜS TEHLİKELİ MİDİR? Hanta virüs vaka sayısı, tüm dünya genelinde halk sağlığı tehdidi oluşturacak kadar yüksek rakamlara ulaşmıştır. Tüm dünyada yıllık yaklaşık 150.000 ile 200.000 hastalık görülmektedir.

5 HANTA VİRÜS KİMLERDE GÖRÜLÜR ?  Hastalık 20-50 yaş grubunda daha çok erkeklerde ve sıklıkla ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir.  Kırsal bölgede veya geniş yapraklı ormanlık alanda yaşamak ve düşük sosyoekonomik durumun Hanta virüs enfeksiyonlarını artırdığı tespit edilmiştir.

6 RİSKLİ GRUPLAR Bazı gruplarda risk daha fazladır. HHHHayvancılık işi ile uğraşanlar, oooorman işçileri, ççççiftçiler, oooordu mensubu PPPPiknik yapanlar,

7 HANTA VİRÜSÜN BULAŞMA YOLLARI   M  Mikrobu taşıyan enfekte ( hasta) hayvanların insanları ısrması ile   Mikrobu taşıyan enfekte ( hasta) hayvanların idrarı ile suların kirlenmesi

8 HANTA VİRÜSÜN BULAŞMA YOLLARI Tükrük gibi çıkartıların deri ve mukozalardan girmesi (enfekte materyalin batması vb.) ile olabilir.

9 HANTA VİRÜSÜN BULAŞMA YOLLARI hastalıklı hayvanın kanı, tükrüğü ve idrarı ve diğer vücut sıvıları ile kirlenmiş yüzeylerle temas, hastalıklı kemiricinin salyası ve dışkısıyla bulaşmış besinlerin yenmesi

10 HANTA VİRÜSTEN KORUNMA FARELERLE SAVAŞ, hanta virüs enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli bir noktadır. Evlere farelerin ulaşması engellenmelidir.

11 HANTA VİRÜSTEN KORUNMA Korunmada En Önemli Yöntem Kemiricilerin Kontrolü Ve Kemiricilerin Vücut Sıvıları İle İnsan Temasının Önlenmesidir.

12 HANTA VİRÜSTEN KORUNMA Çöplük çalılık ve atıklar gibi farelerin yaşayabileceği ortamlar temiz tutulmalıdır. Çöp kutularının etrafı temiz ve ağzı kapalı tutulmalıdır.

13 HANTA VİRÜSTEN KORUNMA Yiyecek ve içeceklerin saklanması hijyenik koşullarda olmalı ve bu yiyeceklerin açık ortamlarda bulundurulması engellenmelidir.

14 HANTA VİRÜSTEN KORUNMA ELLER sık sık su ve sabun ile en az 1 dakika yıkanmalıdır.

15 ÜLKEMİZ VE HANTA VİRÜS Ülkemizde yapılan bir çalışma sonucunda, Hanta virüs taşıyan kemirici hayvan tespit edilmiştir.

16 HANTA VİRÜSÜNÜN TEŞHİSİ Hastalık özel laboratuar tetkikleri ile teşhis edilmektedir. Kemirgen hayvan özellikle fare tarafından ısırıldığında ve ya vücut salgıları ile temas edildiğinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


"HANTA VİRÜS HANTA VİRÜS ENFEKSİYONU. HANTA VİRÜS NEDİR? Genellikle kemirgen hayvanlar, özellikle farelerden bulaşan ani böbrek yetmezliği gelişmesine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları