Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ankara Ankara Güzel Ankara

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ankara Ankara Güzel Ankara"— Sunum transkripti:

1 Ankara Ankara Güzel Ankara

2 ATATÜRK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN İSTİRAHATINI YAPTIĞI YER.

3 TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN BAŞKENTİ ANKARA

4 Ankara’nın Tarihi Güzellikleri

5 Ankara Kalesi: Frigya Kralı Midas tarafından M. Ö
Ankara Kalesi: Frigya Kralı Midas tarafından M.Ö. sekizinci asırda yaptırıldı. Ankara kalesinin iki burcu vardır. Kuzeydeki burç kısmen tamir görmüştür. Burada Türk bayrağı dalgalanır. Güneydeki burç ise tamire muhtaçtır. Kaleden Ankara şehrinin yüzde doksanını seyretmek mümkündür. 654 senesinde İslam ordusu Ankara Kalesini fethetmiş, Harun Reşid zamanında ise Ankara ilinin tamamı Bizanslılardan alınmıştır.

6 Cenabi Ahmed Paşa Camii (yeni camii)
Öncebeci semtinde olup, 1566da Anadolu Beylerbeyi Cenabi Ahmed Paşa tarafından yaptırılmıştır.

7 Camiler Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden kalma çok sayıda cami vardır.Bunlardan bazıları:

8 Kocatepe Camii Yeni yapılan camilerdendir senesinde inşasına başlanan cami, 1986da ibadete açıldı metrekarelik bir alanı kaplayan caminin bir konferans salonu, kitaplığı, çarşısı ve büyük bir otoparkı vardır. Türkiye’nin namaz kılma alanı olarak en büyük camisidir.

9 Hamamlar Ankara'nın çeşitli yerlerinde tarihi hamamlar vardır.

10 Ankara Evleri Eski Ankara evleri mimari, iç düzeni ve süslemeleri ile Türk mimarisinin en seçkin örnekleridir.

11 TBMM Müzesi 23 Nisan de ilk Büyük Millet Meclisinin bulunduğu binada bu devre ait eşyalar sergilenmektedir.

12 Diğer Müzeler Ankara müzeler bakımından çok zengindir. Devlet Demiryolları Müzesi, Sağlık Müzesi, Hayvanat Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi, bu müzelerden bazılarıdır.

13 Atatürk Orman Çiftliği
Yüzme havuzu, hayvanat bahçesi ve çeşitli tesisleri ile bir gezinti mahallidir.

14 Gençlik Parkı Şehir merkezinde bulunmaktadır. Çay bahçeleri, gazinoları, havuzu, lunaparkı ve diğer eğlence yerleri ile Ankaralılar için ideal bir dinlenme merkezidir.

15 Milli Kütüphane Türkiyenin en büyük ve en modern kütüphanesidir. Çok değerli eski eserler vardır. Nükleer saldırı dahil her türlü tehlikeye karşı korunabilecek şekilde inşa edilmiştir. Birbirinden değerli el yazma eser özel kasalarda saklıdır. Dünyada tek nüshası bulunan Muradname buradadır.

16 Ankara’nın Doğal Güzellikleri

17 Elmadağ Kayak Merkezi Kayak Merkezi Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında, m. yükseklikler arasında bulunuyor. Pistler ağaçsız ve alpin çayırlarla kaplı. Karasal iklimin hüküm sürdüğü merkezde kayak sezonu Ocak-Mart arasında ve kar kalınlığı cm. 548 metre uzunluğunda saatte 720 kişi kapasiteli bir adet teleski mevcut. Pist kolay ve orta zorluk derecelerinde. Ankara’ya 26 km. uzaklıkta.

18 KIZILCAHAMAM MİLLİ PARKI
İç Anadolu coğrafyasında Kuzey Anadolu’nun gür ve ormanlık bölgelerine geçiş kuşağında yer alan Kızılcahamam Milli Parkı; iki ana vadiye açılan pek çok yan dere ve vadiler arası düzlüklerden meydana gelen jeomorfolojik bir yapıya sahip. Park alanı üzerinde, doğal görünüşünü koruyan karaçam, sarıçam, meşe ve kavak ağaçlarından oluşan ve alt flora türleriyle zenginleşmiş bir orman dokusu bulunuyor. Yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, geyik, sansar ve akbabalar sık görülebilen yaban hayvanları. Cafe, restoran gibi tesislerin yer aldığı parkta bungalowlarda da konaklayabilirsiniz. Ankara’ya 78 km. uzaklıkta.

19 Çubuk Barajı Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri bulunuyor. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkün. Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta.

20 Alpaslan KIZILTAŞ & Ozan Doruk YAVUZ
HAZIRlYANLAR: Alpaslan KIZILTAŞ & Ozan Doruk YAVUZ

21 SON


"Ankara Ankara Güzel Ankara" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları