Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANKARA’Yı TANıYALıM Murat Can KÖSE Mert Eren YÜKSEL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANKARA’Yı TANıYALıM Murat Can KÖSE Mert Eren YÜKSEL."— Sunum transkripti:

1

2 ANKARA’Yı TANıYALıM Murat Can KÖSE Mert Eren YÜKSEL

3 İÇINDEKİLER Genel bilgiler Tarihi Gezilecek Yerler Yenilecek yemekler Bugün sizlere Ankara’nın meşhur yerlerini,yemeklerini ve tarihini anlatacağım iyi seyirler …!!!!!! Kaynakça

4 GENEL BILGILER  Ankara, Birinci Dünya Savaşı sonrası Atatürk liderliğindeki ulusal direnişte belirgin bir konum üstlenmiş ve Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Türk yurdunun yabancı işgalinden kurtarılmasıyla 13 Ekim 1923'de yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti ilan edilmiştir.

5  İLÇELER:  Ankara ilinin ilçeleri; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı ve Şereflikoçhisar' dır.

6  Bu merkezi konumu itibariyle tarih boyunca özellikle Selçuklular ve Osmanlılar devrinde, Ankara keçilerinin tüylerinden yapılan sof kumaşlarının yurt dışına satılması Ankara'ya kervansarayların güzergahı ve bir ticaret merkezi haline getirmiştir.

7 TARIHI  1923’te Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olan Ankara, hızla gelişti.  Eski semtlerdeki boş yerler yapılarla dolarken, yeni semtler de kuruldu.  Bataklıklar kurutularak sıtma tehlikesi ortadan kaldırıldı.

8  Günümüzde Ankara kenti eski yerleşme alanını her yönden aşmış ve geniş bir alana yayılmıştır.  Eski kesimi iki bölümden oluşur. Hisar tepesinde yer alan Kaleiçi; bu tepenin ortasından ovaya doğru yayılan ve günümüzde ortadan kalkmış bulunan ova surları içindeki mahalleler.

9 GEZILECEK YERLER ANITKABİR Ankara’da Atatürk için yaptırılmış olan anıt niteliğinde kabir. Ankara kentinin, kaleden sonra en yüksek yeri olan Rasattepe’dedir.

10 HARİKALAR DİYARI Harikalar Diyarı, Ankara'nın Sincan ilçesine bağlı Fatih semtinde bulunan ve 1 milyon 300 bin m²'lik alanıyla Avrupa'nın en büyük parkıdır.Park 5 Ekim 2004 tarihinde açılmıştır. -

11 ULUS Ulus Meydanındaki Cumhuriyet Anıtı Avusturyalı Heykeltıraş Krippel (1883-1946) tarafından 1927 yılında yapılmıştır

12 ATAKULE Atakule Alışveriş Merkezi, Ankara`nın elit bölgesinde yer alan ve taşınmaz değerleri açısından en fazla kıymet artışı gerçekleşen Çankaya İlçesi`nin Cinnah Caddesi ile Çankaya arasındadır.

13 ANKARA KALESI Ankara Kalesi: Ankara’ya hâkim bir tepenin üzerinde kurulmuş olan ve zaman içinde kentin simgesi haline gelen Ankara Kalesi'nin ilk yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir

14 BEYPAZARı EVLERI Ankara'nın 100 km. batısında yer alan Beypazarı’nın dik yamaçlar ve vadilere kurulmuş olan eski kesimi, çarşı ve geleneksel konutlardan oluşan karakteristik dokusuyla ve doğal peyzaj özellikleriyle tarihi ve görsel karakteri zengin olan bir yerleşimdir.

15 MOGAN GÖLÜ Mogan Gölü Ankara'nın 15 km güneyinde bulunan göl. Elmadağı kitl esinin güneybatısındaki etrafı faylı 30 km uzunluğundaki bir oluğun, kuzeybatısında bulunur.

16 ESKI MECLIS 1.TBMM, yeni seçilen ve İstanbul’dan gelen mebusların katılımıyla, 120 milletvekiliyle olağanüstü yetkilere sahip bir meclis olarak açıldı.

17 KUĞULU PARK Kuğulu Park, Ankara şehrin Ka vaklıdere mahallesi- nde bulunan bir parktır. Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi'nin arasındadır. Parkın havuzunda, kuğular, kazlar ve ördekler yer alır.

18 KOCATEPE CAMI Ankara’da Cumhuriyetten sonra inşa edilen en büyük cami. İlk olarak 1944’te çalışmalar başlatıldı. 1957 yılında merhum Başbakan Adnan Menderes’in direktifi ile Kocatepe’de bu câmi ve diyanet sitesi yapılması uygun bulundu.

19 YENILECEK YEMEKLER BULGUR PİLAVI

20 İSKENDER

21 TURŞU

22 MUHUALLEBI

23 YAPRAK SARMA

24 Kaynakça  www.Flashsanalders.com www.Flashsanalders.com  www.meshuryemek.com www.meshuryemek.com  www.Kulturbellek.com www.Kulturbellek.com  www.ankararesimleri.net www.ankararesimleri.net


"ANKARA’Yı TANıYALıM Murat Can KÖSE Mert Eren YÜKSEL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları