Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 DERS : OTEL İŞLETMELERİNDE MOBİLYA VE ODA TASARIMI  HAZIRLAYAN : YASİN BAŞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " DERS : OTEL İŞLETMELERİNDE MOBİLYA VE ODA TASARIMI  HAZIRLAYAN : YASİN BAŞ."— Sunum transkripti:

1  DERS : OTEL İŞLETMELERİNDE MOBİLYA VE ODA TASARIMI  HAZIRLAYAN : YASİN BAŞ

2  Zemin kaplamaları sürekli kullanılmaları ve mekandaki herhangi bir elemandan daha fazla kullanıldığından bakımı, döşeme kolaylığı ve maliyeti önemli aktördür.  Zemin kaplamaları mekanın temelidir.  Mekanın tüm tasarımını hem fiziksel hem de görsel olarak etkiler.

3  Dört duvar ve zemin kaplamaları bir mekanın kabuk formunu oluşturur.  Mekanlarda kullanılan zemin kaplama malzemelerinin, aşınmaya karşı dayanıklı ve çevreye uyumlu olması gerekir.  Zemin kaplamaları insanları soğuktan, toprağın neminden, yürüme ve mobilya yerleştirme için düz ve sağlam bir yüzey sağlama gibi iki temel fonksiyonu olan düz ve yatay yüzeylerdir.

4  Zemin kaplamaları üç grup da toplanır :  SERT ZEMİN KAPLAMA MAL.  DÜZ (esnek )YÜZEYLİ ZEMİN KAPLAMA MAL.  YUMUŞAK ZEMİN KAPLAMA MAL.

5  SERT ZEMİN KAPLAMALRI :  Sert zemin kaplamaları; sert ahşaplar, yumuşak ahşaplar, mermer, kaldırım taşı, kayağan taş (arduaz ), tuğla, mozaik, karo ve seramik gibi malzemelerdir.  Bu malzemeler oldukça dayanıklı ve her türlü mobilya sitili ile ideal olarak kullanılabilecek dekoratif özelliğe sahiptir.

6

7  Sert zemin kaplamaları da kendi içinde ikye ayrılır :  TAŞ ZEMİN KAPLAMALARI:  Mermer, karo, kiremit, tuğla, granit, mozaik, kompoze taşı  AHŞAP ZEMİN KAPLAMALARI:  Döşeme tahtaları, laminant, lamine, açık alan parkesi, mantar parkedir.

8

9  DÜZ (esnek) YÜZEYLİ ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ :  Elastik zemin kaplamaları oldukça kullanışlı olup, taş kadar sert, halı kadar da yumuşak değildir.  Kauçuk, mantar lineloum ve vinil – PVC dir  Bu zemin kaplamaları cazip, bakımı kolay, pürüzsüz yüzey kaplama malzemeleridir

10

11  YUMUŞAK ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ:  Günümüzde halı ve kilimler yumuşak zemin kaplama malzemeleridir.  Çeşitleri ; duvardan duvara halılar, karo halılar, oriyental(şark) halılar, antika kilimler vb.  Halı ve kilimlerde kullanılan materyaller :  Akrilik, naylon, polyester, ve poliprofilen olefin dir.

12  ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİNDE ARANAN ÖZELLİKLER:  Dayanıklılık ve fiyat  Bakım kolaylığı  Esneklik  Sıcaklık  Işığı yansıtma durumu  Gürültüyü yutma durumu  Tarafsız renkler ve kiri göstermeyen desenler dir

13  ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİNİN SEÇİMİ :  Ayakaltında hoşa giden, çok rahat bir zemin kaplaması isteniyorsa, hav yükseldiği fazla olan, oda büyüklüğündeki halılar seçilebilir.  Zemin kaplama malzemelerinde bakım kolaylığı isteniyorsa, oda büyüklüğündeki bir halının vazgeçilerek, bunun yerine bir yada iki küçük halı kullanılabilir.  Mekanlarda gürültü faktörü düşünülürse, özellikle hollerde ve merdivenlerde duvardan duvara halılar tercih edilmelidir.

14  Oturma ve yemek alanlarında, yatak odalarına göre daha dayanıklı, daha enteresan ve maliyetli zemin kaplama malzemesi kullanılmalıdır.  Halı seçerken desen ve rengin yanında özellikle kaliteyi belirten teknik unsurlara dikkat etmek gerekir.  Asfalt, kauçuk, plastik zemin kaplamaları, seramik, taş gibi malzemelerin bakımı ve süpürülmesi, halı ve kilimlerden daha kolaydır.

15  ZEMİN KAPLAMALARININ MEKAN TASARIMINA UYUMU :  Zemin kaplamalarının seçiminde ilk gereksinim, mekanın dekorasyonuna uyumlu olmalıdır. Rengine ve dekorasyonuna karar verirken, diğer mobilyalar ve genel dekorasyonu göz önüne alınmalıdır.  Rengi ve kalitesi iyi seçilmiş halılarla döşenmiş alanlar göz alıcı, ilgi çekici hale geldiği gibi insanlara rahatlık ve ferahlık da verir. Otellerde halılar gürültüyü önlemek ve süslemek için kullanılır.

16  ZEMİN KAPLAMALARINDA RENK :  Renk kütlesi: canlı ve tarafsız olsa da odaya yerleştirilecek her şey için temel faktördür.  Mekanda en iyi sonuçlar için renk konusunda bazı detayları bilmek gerekir:  Mavi duvarla dominant renk şeması sağlamak için duvardan daha açık veya daha tonlu mavi halılar seçilebilir. Analog etkiyi gerçekleştirmede mavi-mor halılar da seçilebilir.

17  Beyaz veya gri duvarlı odalarda zemin kaplamaları herhangi bir renkte olabilir.  Açık renk halılar odayı olduğundan daha büyük gösterir. Koyu tonlar ise odayı daha ufak gösterir.  Toprak renkleri gibi sıcak ve tutkulu renk seçenekleri olan halılar, sıcaklık ve lüks hissi uyandırırlar

18  Renk seçimi odalarda dört farklı etki yaratmak için yapılır. Bu etkiler ; ferahlık, sıcaklık,soğukluk veya ılıklıktır.  Odayı daha ılık yapmak için ; sarı, portakal rengi veya mavimsi kırmızı gibi renkler seçilmeli  Odayı daha soğuk yapmak için ise mavi veya sarımsı yeşil gibi renkler tercih edilmelidir  Açık renkler ferahlatıcı etki verir.  Koyu renkler ise rahatlatıcı ve sıcaktır.

19  ZEMİN KAPLAMALARINI ODANIN BÜYÜKLÜĞÜNE ETKİSİ :  Desenli zemin kaplamaları desenler daha fazla dikkat gerektirdiğinden büyüklük dikkate alınmaksızın odayı küçük görünümlü yaparlar.  Buna karşılık düz zemin kaplama malzemeleri mekanı olduğundan daha büyük görünür yapar.

20  ZEMİN KAPLAMALARINI DEKORASYONA ETKİSİ :  Zemin kaplamaları iç mekanda değişik etkiler yaratırlar.  Sert yüzeyli ve dayanıklı zemin kaplama malzemeleri alanı genişletme eğilimindedir.  Duvardan duvara halı döşemesi mekana geniş görünüm verir.  Aynı mekanda birden fazla halı kullanılması oda da benek duygusu yaratır.

21  HALILARIN YARATTIĞI DEĞİŞİK ODA ORTAMLARI :  Sakin ve huzurlu oda:  Canlı ve hareketli oda  Rahatlatıcı oda  neşeli oda  Baştan çıkarıcı oda

22  PERDELER :  Eskiden sadece mahremiyeti korumak amacıyla kullanılsa da günümüzde evlerimizin dekorasyonunu tamamlayan odalarımıza bütünlük katan ve görselliği zenginleştiren bir unsur olmuştur.  Günümüzde anti-bakteriyel, kendi kendini temizleyen, yanmaz, kokulu, sinek savar perdeler, zor alev alan elyaf ve ipliklerden üretildi.  Kumaş cinsine göre perdeler: pamuklu, kadife, ipekli ve sentetik perdelerdir.  Perdeler, kumaş(dekor) ve tül olarak da iki çeşittir.

23  KULLANILAN MALZEMENİN CİNSİNE GÖRE PERDELER :  Kumaş perde  Tül perde  Ahşap perde  İp perde

24  KULLANILAN SİSTEME GÖRE PERDELER :  Jaluzi(şerit) perde  Japon perde-(panel perde sistemi)  Rustikli perde  Stor perde  Katlamalı perde (bu da 3 grup da incelenir)  Doğal katlamalı perde  Rulo katlamalı perde  Dikey perde  Pilse perde  Sun screen perde (güneş kırıcı perde )  Korniş perde

25  KULLANIM ALANLARINA GÖRE PERDELER :  Perdeler ; bir odayı renklendirmek, aydınlatmak, havalandırmak ve pencereyi kapatmak amacıyla yapılmıştır.  Kullanım alanları :  Yatak odası perdeleri  Oturma odası perdeleri

26  AKSESUARLAR :  Genellikle iç ortamda tamamlayıcı objeler olarak kullanılan hareket edebilir küçük objelerdir.  DEKORASYONDA AKSESUAR :  Temel bir eşyanın süslenmesi, daha kullanışlı olması,görsel olarak daha güzel görünmesi için gereklidir.  Aksesuarlar bulunduğu mekana prestij verir.  Her obje ustalıkla ve hayal gücü ile sergilenmiş olmalıdır.

27  AKSESUAR ÇEŞİTLERİ :  Bir odaya ilgi, canlılık duygusu ve cazibe katan çok çeşitli aksesuarlar vardır. Genel olarak aksesuarlar fonksiyonel ve dekoratif aksesuarlar olarak iki gruba ayrılırlar.  Fonksiyonel aksesuarlar;  Portatif aydınlatma gereçleri  Paravanlar  Sofra takımları  Porselenler  Gümüş eşyalar

28  Cam eşyalar  Yatak odası aksesuarları  Banyo aksesuarları  Diğer fonksiyonel aksesuarlar  Dekoratif aksesuarlar ise ;  Masa üstü aksesuarları  Heykeller  Bronz, pirinç ve bakır kaplar  Koleksiyonlar  Duvarda kullanılan aksesuarlar

29  GÜNÜMÜZDE OTEL ODALARI  Gittikçe evlere benzeyen ya da konut halini alan otel odaları lüks otellerin tasarımlarındaki bazı özellikleri de alarak melezleşiyor.  Ancak bu günlerde otellerin en fazla önemsediği ve aradığı şey şaşırtıcı aksesuarlar yada kurabiye kalıpları yerine odalardaki konfor ve tasarım çizgisi olmaya başladı


" DERS : OTEL İŞLETMELERİNDE MOBİLYA VE ODA TASARIMI  HAZIRLAYAN : YASİN BAŞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları