Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞEREFLİKOÇHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞEREFLİKOÇHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ"— Sunum transkripti:

1 ŞEREFLİKOÇHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ
Tel: İnternet: sereflikochisarmem.meb.k12.tr E-posta: Yeni Sanayi Sitesi/Şereflikoçhisar-ANKARA

2 ŞEREFLİKOÇHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

3 ŞEREFLİKOÇHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNİN AMACI
ÇIRAK ÖĞRENCİLERİNİN EĞİTİMİ KALFALIK EĞİTİMİ VE BELGESİ USTALIK EĞİTİMİ VE BELGESİ USTA ÖĞRETİCİLİK EĞİTİMİ VE BELGESİ İŞYERİ AÇMA BELGESİ NOT: KANUN KAPSAMINDA 165 MESLEK DALI BULUNMAKTADIR.

4 KALFALIK BELGESİ ALMAK İÇİN:
ÇIRAKLIK EĞİTİMİ İÇİN SEÇİLEN MESLEKTEN 3308 SAYILI KANUNDA BELİRTİLEN SÜRE KADAR ÖĞRENCİ OLMAK (LİSE MEZUNLARI İÇİN BU SÜRE YARIYA DÜŞMEKTEDİR.) SONRA KALFALIK SINAVLARINA GİRMEK. YADA SEÇİLEN MESLEKTEN 3308 SAYILI KANUNDA BELİRTİLEN SÜRENİN 2 KATI KADAR SİGORTA VEYA ESNAF BAĞKUR BELGELENDİRMEK VE SONRA KALFALIK SINAVLARINA GİRMEK. NOT: ÇIRAK ÖĞRENCİLERİMİZİN MESLEK HASTALIĞI KAZA SİGORTASI KURUM TARAFINDAN YAPILMAKTADIR (3308 SAYILI MESLEKİ EĞİTİM KANUNU)

5 USTALIK BELGESİ ALMAK İÇİN
KALFALIK BELGESİ ALDIKTAN SONRA OKULDAKİ KURSLARA KATILIP 2 YIL HİZMET BELGELENDİRENLER USTALIK SINAVLARINA KATILABİLİRLER. YADA KURSLARA KATILMA İMKANI OLMAYIP 5 YIL SİGORTALI VEYA ESNAF BAĞKURLU HİZMET BELGELENDİRENLER USTALIK SINAVLARINA KATILABİLİRLER. NOT: İŞYERİ AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ GEREKLİDİR. (3308 SAYILI KANUN MADDE 30.)

6 USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ ALMAK İÇİN:
USTALIK BELGESİ ALDIKTAN SONRA 1 AY SÜRELİ İŞ PEDAGOJİSİ (USTA ÖĞRETİCİLİK) KURSUNU BAŞARI İLE TAMAMLAYANLAR USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ ALMAYA HAK KAZANIRLAR. NOT: İŞYERİNDE ÇIRAK ÇALIŞTIRMAK İÇİN USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ GEREKMEKTEDİR (3308 SAYILI KANUN MADDE 15.)

7 İŞYERİ AÇMA BELGESİ ALMAK İÇİN:
TEKNİK LİSE VE 4 YILLIK MESLEKİ VE TEKNİK OKUL MEZUNLARINA DOĞRUDAN İŞYERİ AÇMA BELGESİ VERİLİR. İŞYERİ AÇMA BELGESİ USTALIK BELGESİNE TANINAN BÜTÜN HAKLARI KAPSAMAKTADIR. (3308 SAYILI KANUN MADDE 30.)

8 SATIŞ ELEMANLIĞI BELGESİ ALMAK İÇİN:
LİSANS EĞİTİMİNİ TAMAMLAYANLAR İLE MESLEK LİSESİ MEZUNLARINDAN, ALANINDA ÖN LİSANS EĞİTİMİNİ TAMAMLAYANLARA İLGİLİ SATIŞ ELEMANLIĞI İŞYERİ AÇMA BELGESİ DOĞRUDAN VERİLİR. (MESLEKİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ MADDE 232.)

9 PAZARLAMA, İKTİSAT, MALİYE, BANKACILIK, SİGORTACILIK VB…..
PAZARLAMA, İKTİSAT, MALİYE, BANKACILIK, SİGORTACILIK VS. ” LİSANS EĞİTİMİ MEZUNLARINA (4 YILLIK) İSTEDİKLERİ SATIŞ ELEMANLIĞI MESLEK DALINDA, EN AZ BİR YILLIK HİZMET BELGELENDİREREK DOĞRUDAN O DALIN SATIŞ ELEMANLIĞI İŞYERİ AÇMA BELGESİ VERİLİR. (MESLEKİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ MADDE 232.)

10 MESLEKİ VE TEKNİK ORTA ÖĞRETİM OKULLARI İLE ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULU MEZUNLARIMEZUNLARI
(MESLEKİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ MADDE 232.) Mesleki ve Teknik Orta öğretim ve Astsubay Sınıf Okulların 3 yıllık programından mezun olanlar alanı ile ilgili satış elemanlığı meslek dalının ustalık sınavlarına katılırlar. Mesleki ve Teknik Orta öğretim ve Astsubay Sınıf Okulların 4 yıllık programından mezun olanlar alanı ile ilgili satış elemanlığı meslek dalının işyeri açma belgesi doğrudan verilir.

11 TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNLARI
TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNLARI HERHANGİ BİR SATIŞ ELEMANLIĞI MESLEK DALINDA BELGE ALMAK İSTEMELERİ HALİNDE İLGİLİ MESLEK DALINDA EN AZ BİR YILLIK HİZMET BELGELENDİREREK İLGİLİ DALIN ÇIRAKLIK DÖNEMİ HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNDE BELİRTİLEN DAL MESLEK DERSLERİNİN SINAVINI BAŞARDIKLARI TAKDİRDE SATIŞ ELEMANLIĞI İŞYERİ AÇMA BELGESİ VERİLİR. (MESLEKİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ MADDE 232.)

12


"ŞEREFLİKOÇHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları