Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kazanım 1. Görsel materyalleri ve verileri kullanarak dünyada nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışının nedenleri hakkında çıkarımlarda bulunur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kazanım 1. Görsel materyalleri ve verileri kullanarak dünyada nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışının nedenleri hakkında çıkarımlarda bulunur."— Sunum transkripti:

1

2 Kazanım 1. Görsel materyalleri ve verileri kullanarak dünyada nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışının nedenleri hakkında çıkarımlarda bulunur.

3 İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı etkinliklere ekonomi denilmektedir

4 İnsanlar Yontma taş devrinde avcılık ve toplayıcılık yaparak doğada hazır bulunan meyve ve sebzeler ve hayvanlardan yararlanmıştır Cilalı taş devrinden itibaren yerleşik hayata geçen insanlar ilk ekonomik faaliyet olan tarım ve hayvancılığı yapmışlardır.

5 Tarım ürünlerine ve yer altı kaynaklarına bağlı olarak Sanayi inkılabından sonra Sanayi sektörü ortaya çıkmıştır Tarım ve Sanayi sektöründe çalışanların diğer ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile de Hizmet sektörü ortaya çıkmıştır Buna göre ekonomik faaliyetler hangi sektörlerden oluşmuştur?

6 5 EkonomikFaaliyetler TARIM SANAYİ HİZMET

7 ULAŞIM GÜVENLİKOVERLOKÇU BANKACIİNŞAAT USTASI TİCARETDEMİR-ÇELİK İŞÇİSİORMANCI İTFAİYECİFIRINCIÇOBAN TURİZMMOBİLYACIAVCI SAĞLIKDEMİRCİÇİFTÇİ EĞİTİMFABRİKA İŞÇİSİBALIKÇI HizmetSanayiTarım Sizin seçtiğiniz meslek hangi sektörde yer almaktadır?

8 En fazla hangi sektörde çalışan var?Öğretmenlik hangi sektöre girmektedir?

9 Ekonomik sektörler ülkenin gelişimine göre değişiklikler gösterir. Tarım sektöründe çalışan en fazla hangi yıldır? Tarım sektöründe çalışan insan sayısı yıllar geçtikçe neden azalmıştır? Makineli tarım, tarımda çalışan insan sayısını azaltmış ancak tarımda verimi artırmıştır.

10 Ülkelerin sektörel dağılımları birbiri ile aynı olmadığı gibi yıllara göre değişikliklerde olmaktadır Bunun sebebi neler olabilir? İklim özellikleri Doğal Kaynaklar Toprak özellikleri Yetişmiş insan gücü Devlet politikası Girişimcilik

11 Almanya Somali İki ülkeyi karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz? Hangi ülkede sanayi ve hizmet sektöründe çalışan fazladır? Gelişmiş ülkelerde hizmet ve sanayi sektöründe çalışan insan sayısı daha fazladır.

12 Bu bilgilere göre gelişmekte olan ülkelerin ortak özelliği nedir?

13 19802000 Ülkemizde tarım sektöründe nasıl bir değişme olmuştur? Hangi sektörlerde artış vardır? Hizmet sektörünün gelişmesini ülkemiz açısından değerlendirin?

14 Haritadaki illerimiz hangi ekonomik faaliyetler ile ön plana çıkmaktadır? Antalya’da turizm yaygın iken Adana’da tarım ve sanayinin yaygın olmasının sebebi nedir? Hangi şehrimizin yer altı kaynakları ile ekonomisi şekillenmiştir?

15 Bazı ülkeler yaptığı ekonomik faaliyet ile özdeşleşmiştir.

16 Petrol Kuveyt Turizm İspanya Orman Ürünleri Kanada Telekomünikasyon Finlandiya Otomotiv Almanya FAALİYETÜLKE Hangi ülke yer altı kaynakları ile özdeşleşmiştir? İklime bağlı olarak ekonomisi şekillenen ülkeler hangisidir? Almanya’da otomotiv sanayisinin gelişmesinin sebepleri neler olabilir?

17 İklim şartları sektörel dağılımı etkilemektedir Ülkelerin sektörel dağılımı gelişmişlik düzeyi hakkında bilgi edinmemiz sağlar Tarım sektörü düşük olan ülkeler tarımda geri kalmış ülke demektir Lokantacı tarım sektörüne ait bir meslek grubudur İlk ortaya çıkan ekonomik sektör tarım ve hayvancılıktır YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER

18 A) Yüzölçümü geniştir B) Kuzey yarım kürededir C) Muson iklimi görülmektedir D) Ekonomik olarak gelişmiştir -Tarım : %10 -Sanayi: %30 -Hizmet: %60 Ekonomik sektörel dağılımı yukarıdaki gibi olan bir ülke için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

19 A) Hindistan B) ABD C) Almanya D) Japonya Gelişmemiş ülkelerde tarımda çalışan insan sayısı fazla hizmet ve sanayi sektöründe çalışan sayı az olmaktadır Buna göre aşağıdaki devletlerden hangisi gelişmemiş ülkelerden birisi olabilir?

20 A) Çalışan nüfusun çoğu hizmet sektöründedir B) Gelişmekte olan bir ülkedir C) Sanayi sektöründe çalışan tarım sektöründe çalışandan azdır D) En az çalışılan sektör tarım sektörüdür. Ekonomik sektörel dağılımı bu şekilde olan bir ülke için aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?


"Kazanım 1. Görsel materyalleri ve verileri kullanarak dünyada nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışının nedenleri hakkında çıkarımlarda bulunur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları