Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜLKEMIZDE NÜFUS NECDET YILMAZ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ 2008 ISPARTA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜLKEMIZDE NÜFUS NECDET YILMAZ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ 2008 ISPARTA."— Sunum transkripti:

1

2 ÜLKEMIZDE NÜFUS NECDET YILMAZ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ 2008 ISPARTA

3 Nüfus ne demek? Siz biliyor musunuz? Nüfus sınırları belirli bir alanda yaşayan insan sayısıdır.

4 Türkiye’de Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörler Doğal Faktörler Yeryüzü Şekilleri İklim Şartları Bitki Örtüsü Su Kaynakları Toprak Verimliliği

5 Türkiye’de Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörler Beşeri Faktörler Tarihi Faktörler UlaşımTurizmSanayiTicaret

6 1. Fiziki Faktörler a. İklim özellikleri: Ülkemizde nüfusun yoğun olduğu yerlerin, genelde kıyı bölgeler olmasında ılıman iklimin büyük etkisi vardır. Kurak ve kışları aşırı soğuk geçen yerlerde nüfus fazla yoğun değildir.a. İklim özellikleri: Ülkemizde nüfusun yoğun olduğu yerlerin, genelde kıyı bölgeler olmasında ılıman iklimin büyük etkisi vardır. Kurak ve kışları aşırı soğuk geçen yerlerde nüfus fazla yoğun değildir.

7 1. Fiziki Faktörler b. Yer şekilleri: Ülkemizde yüksek ve engebeli yerlerde nüfus azdır. Doğu Anadolu Bölgesi, Taşeli Platosu, Menteşe yöresi gibi yerler bunlara örnek verilebilir.b. Yer şekilleri: Ülkemizde yüksek ve engebeli yerlerde nüfus azdır. Doğu Anadolu Bölgesi, Taşeli Platosu, Menteşe yöresi gibi yerler bunlara örnek verilebilir.

8 1. Fiziki Faktörler c. Toprak özellikleri: Verimli toprakların bulunduğu alanlar (Çukurova, Gediz, B. Menderes) nüfusça kalabalık iken, Tuz Gölü çevresi gibi yerlerde verimsiz topraklar bulunduğundan nüfus çok azdır.c. Toprak özellikleri: Verimli toprakların bulunduğu alanlar (Çukurova, Gediz, B. Menderes) nüfusça kalabalık iken, Tuz Gölü çevresi gibi yerlerde verimsiz topraklar bulunduğundan nüfus çok azdır.

9 2. Beşeri Faktörler a. Sanayileşme: Bütün Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de, sanayileşmenin arttığı yerlerde nüfus yoğunluğu artmıştır. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, Adana ve İzmir buna örnektir.a. Sanayileşme: Bütün Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de, sanayileşmenin arttığı yerlerde nüfus yoğunluğu artmıştır. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, Adana ve İzmir buna örnektir.

10 2.Beşeri Faktörler b. Tarım: Tarımın geliştiği yerler yoğun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarşamba ovaları çevresi gibi.b. Tarım: Tarımın geliştiği yerler yoğun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarşamba ovaları çevresi gibi.

11 2.Beşeri Faktörler c. Yeraltı kaynakları: Madenlerin veya enerji kaynaklarının işletilmesinde yoğun nüfusa ihtiyaç olduğundan, bu alanlarda da nüfus fazladır. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.c. Yeraltı kaynakları: Madenlerin veya enerji kaynaklarının işletilmesinde yoğun nüfusa ihtiyaç olduğundan, bu alanlarda da nüfus fazladır. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.

12 2. Beşeri Faktörler d. Turizm: Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki merkezlerde turizmden dolayı nüfus yoğunlaşmıştır.d. Turizm: Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki merkezlerde turizmden dolayı nüfus yoğunlaşmıştır.

13 2. Beşeri Faktörler e. Ulaşım: Ulaşım yolları kavşağında bulunan illerimizin nüfusu artmıştır. Eskişehir, Ankara, Kayseri, İstanbul gibi illerin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmaları da etkili olmuştur.e. Ulaşım: Ulaşım yolları kavşağında bulunan illerimizin nüfusu artmıştır. Eskişehir, Ankara, Kayseri, İstanbul gibi illerin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmaları da etkili olmuştur.

14 Aritmetik nüfus yoğunluğu nasıl bulunur? Yapamadım ya… Aritmetik Nüfus Yoğunluğu=NÜFUS YÜZ ÖLÇÜMÜ

15 Aritmetik Yoğunluk=67.803.927 =83.2 814.578

16 Sen nüfus artışının ne demek olduğunu biliyor musun? Nüfus artışı; sınırları belirli bir alanda, belirli bir sürede yaşayan insan sayısında meydana gelen artışı ifade eder.

17 NÜFUS ARTIŞININ NEDENLERİ Ülke sınırlarında meydana gelen değişmeler, Göçler, Doğumlar, Ölümlerdir.

18 Bölgelerimizin Büyükten Küçüğe Sıralanışı(Yüzölçümü)  Dedem Doğu Anadolu Bölgesi  İstanbul’da İç Anadolu Bölgesi  Kayboldu Karadeniz Bölgesi  Annem Akdeniz Bölgesi  Evde Ege Bölgesi  Meraktan Marmara Bölgesi  Geberdi Güneydoğu Anadolu B.

19 Nüfus Yoğunluklarına Göre Bölgelerimiz  Marmara=258  Güneydoğu Anadolu=108.3  Ege=105.2  İç Anadolu=71.7  Akdeniz=71.3  Karadeniz=57.2  Doğu Anadolu=359

20 Türkiye’de Nüfus Artış Hızının Yüksek Olmasının Yol Açtığı Problemler Kalkınma hızı yavaşlar, 1 İşsizlik artar, 2 Bağımlı nüfus artar, 3 Köyden kente göç artar, 4 Eğitim,sağlık ve belediye hizmetleri aksar, 5 Gecekondulaşma artar, 6 Doğal kaynaklar hızla tükenir. 7

21 Nüfus sayımı=Ülke sınırları içindeki nüfusun çeşitli özelliklerinin belirli bir zamanda tespit edilmesidir.

22 Bağımlı nüfus=Anne ve babaya bağlı olarak hayatını sürdüren çocuk nüfusudur.

23 NOT: Yüzölçümü büyüdükçe nüfus yoğunluğu azalır. Yüzölçümü küçüldükçe nüfus yoğunluğu artar.

24 Aktif nüfus= 15-16 yaş arası, çalışan nüfusmuş. Bir bölgede yaşayan kadın sayısı,erkek sayısından fazlaysa göç veren bir bölgedir.Erkek nüfusu fazla,kadın nüfusu az ise göç alan bölgedir.

25 Göç ne demek? Bilen var mı? İnsanların ekonomik,siyasi ya da toplumsal nedenlerle ülkeden ülkeye yada şehirden şehire gitmesidir.

26 GÖÇÜN NEDENLERİ Geçim kaynağı sağlama, 1 İklim değişmesi, 2 Nüfus artışı, 3 Doğal afetler, 4 Tarihi ve siyasi nedenler, 5 Dini nedenler. 6


"ÜLKEMIZDE NÜFUS NECDET YILMAZ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ 2008 ISPARTA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları