Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bu Slayt Sosyal Bilgiler konularını daha iyi öğrenebilmek ve öğretebilmek için hazırlanmıştır Ülkemiz ve Dünya Ünitesi 1. Kazanıma uygun olarak hazırlanmıştır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bu Slayt Sosyal Bilgiler konularını daha iyi öğrenebilmek ve öğretebilmek için hazırlanmıştır Ülkemiz ve Dünya Ünitesi 1. Kazanıma uygun olarak hazırlanmıştır."— Sunum transkripti:

1

2 Bu Slayt Sosyal Bilgiler konularını daha iyi öğrenebilmek ve öğretebilmek için hazırlanmıştır Ülkemiz ve Dünya Ünitesi 1. Kazanıma uygun olarak hazırlanmıştır. İstek ve önerilerinizi www.sosyalbilgiler.biz sitemizden veya erkanhoca@hotmail.com mail adresimden iletebilirsiniz Erkan İsanmaz www.sosyalbilgiler.biz erkanhoca@hotmail.com

3 Çalışanların Sektörel Dağılımı Türkiye’de 23 milyon çalışan vardır. Bu çalışanlar üç temel sektöre ayrılmıştır. En fazla hangi sektörde çalışan vardır Sanayi sektörüne örnekler verebilir misiniz? Öğretmenlik hangi sektöre girer? Seçtiğiniz meslek nedir ve hangi sektörde yer alır?

4 Şirketin faaliyetlerini ideal bir biçimde sürdürebilmesi için, bütün birimlerin koordineli ve istikrarlı bir şekilde varlığını sürdürmesi gerekir. Herhangi birinde yaşanacak problem şirketin geleceğini tehlikeye atabilir Ülke ekonomileri de koordineli bir şekilde varlığını sürdürmesi gereken birimlerden oluşur.

5 4 EkonomikFaaliyetler TARIM SANAYİ HİZMET

6 Şimdi sizinle küçük bir etkinlik yapalım

7 Herkes kendine bir meslek belirlesin

8 Sorduğumuz arkadaşımız bize o meslekle ilgili ipucu versin Biz de bu mesleğin hangi sektörde olduğunu bulalım ?

9 MESLEĞİ SEÇİP BURADAN BAŞLAYALIM

10 HAYIR EVET Topraktan veya Denizden mi elde ediliyor

11 HAYIR EVET Bir şey imal ediliyor mu?

12 HAYIR EVET İnsanlara hizmet ediliyor mu?

13 Tarım YENİ BİR MESLEK SEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ Konuya devam

14 Sanayi YENİ BİR MESLEK SEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ Konuya devam

15 Hizmet YENİ BİR MESLEK SEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ Konuya devam

16 TEKRAR DENE Konuya devam

17 Şimdi de az önceki etkinliğimizden yararlanıp bazı meslekleri faaliyet grubuna ayıralım

18 Mesleklere Göre: SATIŞ ELEMANI ÖĞRETMENOVERLOKÇU MUHASEBECİİNŞAAT USTASI DOKTORDEMİR-ÇELİK İŞÇİSİORMANCI İTFAİYECİFIRINCIÇOBAN OTOBÜS ŞOFÖRÜMOBİLYACIAVCI BANKACIDEMİRCİÇİFTÇİ POLİSFABRİKA İŞÇİSİBALIKÇI HizmetSanayiTarım

19 18 Ekonomik faaliyetler ve bu faaliyetlerde çalışan insanların sayısı, ülkeden ülkeye ve zamana göre değişir.

20 Sektörlerin ülke ekonomisi içindeki payları ülkelerin gelişmişlik düzeyleri hakkında bize bir fikir verir mi?

21 Evet öğretmenim. Bir ülke de hizmet sektörü ne kadar yüksekse, gelişmişlik düzeyi o kadar yüksektir Hizmet sektörü gelişmemiş tarım sektörü gelişmişse o ülke biraz gelişmekte geri kalmış demektir

22 Örneğin; •ABD •İngiltere •Norveç •Japonya •İtalya gibi ülkelerle;

23 •Mali •Nijerya •Somali •Çin •Bangladeş gibi ülkelerde çalışan nüfusun ekonomik faaliyetlere dağılımı birbirinden farklıdır

24 En gelişmiş ülke hangisidir? Ülkemiz hangi ülke grubuna giriyor? Gelişmiş ülkelerde hangi sektör daha yüksek?

25 Somali’de en fazla gelişen sektör hangisidir? Buna göre Somali gelişmiş bir ülkemidir?

26 Somali ile karşılaştırdığımızda hangi ülke daha gelişmiştir? Bulgaristan’ın daha gelişmiş olduğuna nasıl karar verdiniz?

27 Almanya’da tarımın düşük sanayi ve hizmetin yüksek olması neyin göstergesidir?

28 Türkiye Sektörel Dağılımındaki Değişmeler 19802000 Ülkemizde tarım sektöründe nasıl bir değişme olmuştur? Hangi sektörlerde artış vardır? Hizmet sektörünün gelişmesini ülkemiz açısından değerlendirin?

29 İşaretli alanlarda hangi illerimiz vardır? Bu alanlarda hangi ekonomik faaliyetler ön plana çıkmıştır? Antalya’da turizm yaygın iken Adana’da sanayi niçin yaygındır? Aynı ülkede ekonomik faaliyetlerin bu kadar farklı olmasının sebepleri nelerdir?

30 Devletin Politikaları Yetişmiş İnsan Gücü Toprak Özellikleri İklim Özellikleri Doğal Kaynaklar EKONOMİK FAALİYETİ ETKİLEYEN NEDENLER Türkiye’nin Coğrafi konumunu dikkate alınız. Ekonomimiz için hangileri olumludur?

31 Bazı ülkeler ekonomik faaliyetleri ile özdeşleşmişlerdir.

32 Petrol Kuveyt Turizm İspanya Orman Ürünleri Kanada Telekomünikasyon Finlandiya Otomotiv Almanya FAALİYETÜLKE Almanya’da neden otomotiv Sanayi gelişmiştir? Hangi ülke yer altı kaynakları ile özdeşleşmiştir? İklim şartları sayesinde ekonomisi şekillenen ülkeler hangileridir?


"Bu Slayt Sosyal Bilgiler konularını daha iyi öğrenebilmek ve öğretebilmek için hazırlanmıştır Ülkemiz ve Dünya Ünitesi 1. Kazanıma uygun olarak hazırlanmıştır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları