Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MARC CHAGALL “Adım Marc, iç dünyada çok duygusalım ve cüzdanım boş. Fakat herkes benim yetenekli olduğumu söylüyor.”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MARC CHAGALL “Adım Marc, iç dünyada çok duygusalım ve cüzdanım boş. Fakat herkes benim yetenekli olduğumu söylüyor.”"— Sunum transkripti:

1 MARC CHAGALL “Adım Marc, iç dünyada çok duygusalım ve cüzdanım boş. Fakat herkes benim yetenekli olduğumu söylüyor.”

2 HAYATI Rus-Fransız bir ressamdır.
1887’de fakir bir Yahudi ailesinin dokuz çocuğundan biri olarak o dönemler Rusya İmparatorluğu’na dahil olan Beyaz Rusya’da dünyaya geldi. Chagall'ın çalışmalarındaki göndermelerden de anlaşıldığı üzere, ressam mutlu bir çocukluk dönemi geçirdi. O günlerde yaşadıkları Pokrovskaya Sokağı'ndaki ev "Marc Chagall Müzesi"'ne dönüştürüldü.

3 1906’da, ünlü bir yerel ressam olan Yehuda Pen'in yanında resme başladı.
1907'de St. Petersburg’a taşındı. Orada Sanat Destekleyicileri Topluluğu'na ait okula, Nikolai Roerich'in yanında çalışmak üzere girdi. Okul hayatı boyunca pek çok tarzda ressamı tanıma fırsatı buldu. yılları arasında ise Zvantseva Resim ve Çizim Okulu'nda Leon Bakst ile birlikte çalıştı. Sıra dışı stilinin fark edilmesi bu döneme rastladı. Resimlerinin çocukluğundan çıkagelen imgeler üzerine odaklanması tüm sanat hayatı boyunca kendisini yönlendirecek sanatsal motivasyonu sağladı.

4 Petersburg’dan sanat çevresine daha yakın olmak için Paris’teki Montparnasse civarına yerleşmek üzere ayrıldı. Bu sürede özlem duyduğu köyünden izler taşıyan en ünlü tablolarını yaptı ve bunlar sanatının tanınmasına ve markalaşmasına sebep oldu. Güçlü ve açık renkler kullanarak dünyayı bir düşler ülkesine dönüştürdü. Tablolarında fantezi, nostalji, dinsel simgeler birbirleriyle kaynaşıyordu. I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden önce, 1914’de Yahudi resimlerinin çoğunluğunu oluşturduğu tablolarını Berlin’de sergiledi.

5 1915 yılında çok sevdiği eşi Bella Rosenferd ile evlendi.

6 Savaş boyunca Rusya’da yaşadı ve 1917’de devrimi destekledi.
Vitebsk Modern Sanatlar Müzesi ve Sanat Okulu'nu kurmasına rağmen, bir süre sonra Sovyet sisteminin politikalarına katlanamamaya başladı ve bu nedenle ailesi birlikte 1923’te Paris’e geri döndü.

7 1937 yılında Fransız vatandaşlığına kabul edildi.
Nazi rejimi Alman müzelerinde sergilenen tüm Chagall yapıtlarının kaldırılması talimatını verince o da 1941'de tüm çalışmalarını yanına alarak Amerika'ya gitti. Breton, Matisse gibi sanatçılarla dost oldu. Sevgili eşi, resimlerinin temel konusu ve hayat arkadaşı Bella'yı 1944 yılında kaybetti. Savaş sonrası tekrar Avrupa'ya döndü.

8 Chagall, 1949‘dan itibaren Fransa'nın güneyinde Provence'de çalışmaya başladı. Aynı yıl içinde, Kişilerin Birbiriyle Dostluğu ve Irkçılıkla Mücadele isimli sivil toplum örgütünün kuruluşunda yer aldı. Aynı günlerde tiyatro komisyonundan finansal destek aldı ve resimlerinde renklerin özgür ve hayat dolu kullanımını keşfetti. Bu dönemdeki çalışmaları, çoğunlukla sevgi ve hayatın neşesi üzerineydi. Ayrıca, seramik, heykel ve cam boyama üzerine çalışmaya başladı.

9 1950 yılında, grafikle ilgilenmeye başladı.
1952’de Valentina Brodsky ile ikinci evliliğini yaptı. 1957 yılında İsrail'i ziyaret etti. Kudüs'teki Hadassah Ein Kerem Hastanesi Sinagogu'nun camlarını boyadı ve 1966'da da yeni parlamento binasının duvar sanatı ile ilgilendi. Paris Opera Binası’nın tavanı, New York Metropolitan Opera Binası’nın duvarları, Birleşmiş Milletler’de cam süslemesi, Vatikan’daki süslemeler Chagall’ın diğer eserleri arasında yer alır.

10 1973 yılında İsrail, Chagall'ın pencere çalışmalarının pullarını çıkarttı.

11 Chagall, 28 Mart 1985’te, 97 yaşında iken Fransa'da, Saint-Paul de Vence'de öldü ve oradaki bir mezarlıkta gömüldü.

12 SANATI Chagall, Beyaz Rusya’nın halk yaşamından çok fazla esinlendi.
Pek çok Yahudi temellerini yansıtan dinsel tema işledi. Yahudi dünyasının resimlerine ek olarak Chagall’ın tabloları İncil’de yer alan sahnelerden de ilham aldı. Chagall’ın İncil’e olan tutkunluğu İncil sahnelerinin resmedildiği ve Rus folklorundan, dinsel yaşamından öğelerle birleştirilmiş 100’den fazla gravürde karşımıza çıkmaktadır. 1. Dünya Savaşı öncesinde Paris'te avangart akımlara dahil oldu fakat çalışmaları, diğerleri ile karşılaştırınca dönemin kübizm ve fovizm gibi popüler sanat hareketlerine daha yakındı. Mutluluk ve iyimserliği çok canlı renkler kullanarak ifade etti. İzlenimcilik akımının ardından gelen modern sanat hareketinde yer aldı.

13 Chagall, sık sık eşinin ve kendisinin resimlerini yaptı
Chagall, sık sık eşinin ve kendisinin resimlerini yaptı. Bu resimlerde çift, renkli bir dünyaya boyalı camlar arkasından bakan izleyiciler gibidir. Bazıları, "La Crucifixion Blanche"'ı Stalin rejimi, Nazilerin yaptıkları katliam ve Yahudiler'in çektikleri acıları gören Chagall'ın dünyaya bakışının yansıması olarak kabul eder.

14

15 Sembolizm ve Chagall İnek: Hayatın mükemmeliyetidir: süt, et, deri, güç, boynuz. Ağaç: Bir diğer hayat sembolüdür. Horoz: Verimlilik. Genellikle sevgililerle birlikte çizdi. Göğüs (genelde çıplak): Erotizm ve yaşamın verimliliği (Chagall kadınları seviyor ve onlara saygı duyuyordu). Kemancı:Chagall'ın kasabası Vitebsk'te hayattaki önemli anlarda kemancı müzik yapardı. (doğum, evlilik, ölüm gibi) Atlar: Özgürlüktür. Eiffel Kulesi: Gökyüzü ve özgürlüktür. Ringa Balığı (Genelde uçan balıkla birlikte çizdi): Babasının bir balık fabrikasında çalışması ile ilgili olabilir. Sarkaçlı Saat: Zaman ve mütevazi yaşamdır. Vitebsk Evleri (Genelde Paris'te olduğu günlerde çizdi): Memleketine olan özlemidir. Sirkten Manzaralar: İnsanın içindeki yaratıcılıktır. İsa'nın Çarmıha Gerilmesi: Yahudi bir ressam için beklenmedik bir konu. 1930'larda Almanya'da oluşan Yahudi düşmanlığına karşı verilen bir tepki olarak doğmuştur.

16 Ben ve Köy

17

18 Kemancı

19 Double Portrait with a Glass of Wine

20 SERGİLER Chagall'ın eserleri Palais Garnier, Chicago'daki Chase Tower, Metropolitan Operası, Metz Katedrali, Zürih'teki Fraumünster, Nice'teki Biblicam Message Müzesi gibi yerlerde sergilenmektedir. Chagall, Kudüs'teki Hadassah Hastanesi'ndeki 12 pencerenin camlarını boyadı. Bu pencerelerdeki her camda başka bir konu işlendi. ABD’ deki Pocantico Hills Kilisesi de sanatçının cam çalışmalarına sahiptir. New York'taki Lincoln Center'da, Chagall'ın devasa duvar resimleri The Sources of Music ve 'The Triumph of Music, mekanda bulunan 1966'da açılmış, yeni Metropolitan Operasının lobisindedir. New York'ta BM Sanat Koleksiyonu'nda Chagall'ın vitray çalışmaları vardır. 1973'te, Fransa'nın Nice kentinde Chagall Müzesi açıldı. Memleketi olan Vitebsk'te ise 1997 yılında ailesi ile çocukluğunu geçirdiği ev müzeye dönüştürüldü. Bu müze sadece ressamın çalışmalarının kopyalarını sergilemektedir.

21 ETKİLERİ Kübalı şarkı ve şarkı yazarı Silvio Ridríguez 1978 yılında yayınladığı en bilinen şarkısı Óleo de mujer con sombrero (Şapkalı Kadının Yağlı Boyası) ile Chagall'ı selamlar. Yes'in solisti Jon Anderson, genç bir müzisyenken Fransa'nın Opio kasabasında Chagall ile tanıştı. Chagall'dan çok etkilenen Anderson, onun şerefine bazı parçalar kaydetti. 1997 yılında ise Pasqualina Azzarello, "A Celebration of Imagination: a Tribute to Marc Chagall" isimli duvar resmini Massachusetts'deki meydanlardan birine çizdi.

22 2005 yılında, müzisyen Tori Amos, Chagall'ın taş baskısı serilerinden etkilenerek Garlands'ı yazdı. 2006'da The Weepies grubu "Say I am You" isimli bir albüm çıkardı. Bu albümdeki şarkılardan birinin ismi "Painting by Chagall" idi. 2006 yılında yayınlanan, Dara Horn'un yazdığı "The World to Come", Marc Chagall resmi çalan bir yazarı anlatır. Ayrıca, Chagall'ın hayatı konusunda da fikir sahibi olunmasında yardımcı olur.

23 Chagall resminde bulunan gökyüzünde uçan ya da bir çatının kenarında oturan kemancı figürü ünlü müzikal Damdaki Kemancı'nın ismine ilham kaynağı oldu.

24 Self-Portrait with Palette

25

26 The Flying Carriage

27 EXODUS

28 DANCE

29 BRIDGES over THE Seine

30 THE SPOOFUL OF MILK

31

32 The Red Jew

33 Paris Through the Window

34

35 Anywhere Out of the Word

36 Lilies of the Valley

37 In Step

38 Strawberries

39 Purim

40 The Cemetery Gates

41 The Gray House

42 Summer-House Window

43 Self- Portrait with Muse

44 Interior with Flowers

45 Above the Town

46 Cubist Landscape

47 The Wedding

48 Homage to Gogol

49 Red House

50 Introduction to the Jewish Theatre

51 Dance

52 Drama

53 La Mariée

54 Literature

55 Music

56 The Three Candles

57 The Praying Jew

58 CHAGALL Bütün renkler komşularının arkadaşı ve zıtlarının sevgilisidir. Mükemmel sanat, doğanın bittiği yerde başlar. Beni sadece sevgi ilgilendirir ve sadece sevdiğim şeylerle ilişki halindeyim. Adım Marc, iç dünyada çok duygusalım ve cüzdanım boş. Fakat herkes benim yetenekli olduğumu söylüyor. Eğer Yahudi olmasaydım... Ressam olamazdım ya da çok farklı bir ressam olurdum. Yaşamımızda, tıpkı bir ressamın paletinde olduğu gibi tek bir renk vardır ve bu renk yaşamın ve sanatın anlamıdır. Sevginin rengini kastediyorum.

59 CANAN EZGİ DURUKAN 10 FEN G 702
HAZIRLAYAN CANAN EZGİ DURUKAN 10 FEN G 702

60 www.vikipedia.com www.9sn.com www.chess-theory.com
KAYNAKLAR


"MARC CHAGALL “Adım Marc, iç dünyada çok duygusalım ve cüzdanım boş. Fakat herkes benim yetenekli olduğumu söylüyor.”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları