Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yolunu beklerken daha dün gece Kaçıyorum bugün senden gizlice Kalbime baktım da i ş te iyice Anladım ki sen de herkes gibisin Büsbütün unuttum seni eminim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yolunu beklerken daha dün gece Kaçıyorum bugün senden gizlice Kalbime baktım da i ş te iyice Anladım ki sen de herkes gibisin Büsbütün unuttum seni eminim."— Sunum transkripti:

1 Yolunu beklerken daha dün gece Kaçıyorum bugün senden gizlice Kalbime baktım da i ş te iyice Anladım ki sen de herkes gibisin Büsbütün unuttum seni eminim Maziye karı ş tı ş imdi yeminim Kalbimde senin için yok bile kinim Bence sen de ş imdi herkes gibisin Gözlerim gözünde a ş kı seçmiyor Onlardan kalbime sevda geçmiyor Ben yordum ruhumu biraz da sen yor Çünkü bence ş imdi herkes gibisin GÖZLERİN(Nazım Hikmet)

2 SALKIM SÖ Ğ ÜT(Nazım Hikmet) Akıyordu su gösterip aynasında sö ğ üt a ğ açlarını. Salkımsö ğ ütler yıkıyordu suda saçlarını! Yanan yalın kılıçları çarparak sö ğ ütlere ko ş uyordu kızıl atlılar güne ş in battı ğ ı yere! Birden bire ku ş gibi vurulmu ş gibi kanadından yaralı bir atlı yuvarlandı atından! Ba ğ ırmadı, gidenleri geri ça ğ ırmadı, baktı yalnız dolu gözlerle uzakla ş an atların parıldayan nallarına! Ah ne yazık! Ne yazık ki ona dörtnal giden atların köpüklü boynuna bir daha yatmayacak, beyaz orduların ardında kılıç oynatmayacak! Nal sesleri sönüyor perde perde, atlılar kayboluyor güne ş in battı ğ ı yerde! Atlılar atlılar kızıl atlılar, atları rüzgâr kanatlılar! Atları rüzgâr kanat... Atları rüzgâr... Atları... At... Rüzgâr kanatlı atlılar gibi geçti hayat! Akar suyun sesi dindi. Gölgeler gölgelendi renkler silindi. Siyah örtüler indi mavi gözlerine, sarktı salkım sö ğ ütler sarı saçlarının üzerine! A ğ lama salkımsö ğ üt a ğ lama, kara suyun aynasında el ba ğ lama! el ba ğ lama! a ğ lama!

3 Sende, ben, kutba giden bir geminin sergüze ş tini, Sende, ben, kumarbaz macerasını ke ş i ş lerin, Sende, uzaklı ğ ı, Sende, ben, imkansızlı ğ ı seviyorum. Güne ş li bir ormana dalar gibi dalmak gözlerine Ve kan ter içinde, aç ve öfkeli Ve bir avcı i ş tihasıyla etini di ş lemek senin, Sende, ben, imkansızlı ğ ı seviyorum, Fakat asla umutsuzlu ğ u de ğ il. YİNE SANA DAİR (Nazım Hikmet)

4 KALBİM( Nazım Hikmet) Gö ğ sümde 15 yara var!. Saplandı gö ğ süme 15 kara saplı bıçak!.. Kalbim yine çarpıyor, kalbim yine çarpacak!!! Gö ğ sümde 15 yara var! Sarıldı 15 yarama kara kaygan yılanlar gibi karanlık sular! Karadeniz bo ğ mak istiyor beni, bo ğ mak istiyor beni, kanlı karanlık sular!!! Saplandı gö ğ süme 15 kara saplı bıçak. Kalbim yine çarpıyor, kalbim yine çarpacak!... Gö ğ sümde 15 yara var!. Deldiler gö ğ sümü 15 yerinden, sandılar ki vurmaz artık kalbim kederinden! Kalbim yine çarpıyor, kalbim yine çarpacak!!! Yandı 15 yaramdam 15 alev, kırıldı gö ğ sümde 15 kara saplı bıçak.. Kalbim kanlı bir bayrak gibi çarpıyor, ÇAR-PA-CAK!!

5 Gözlerin gözlerin gözlerin, ister hapisaneme, ister hastaneme gel, gözlerin gözlerin gözlerin hep güne ş te, ş u Mayıs ayı sonlarında öyledir i ş te Antalya tarafında ekinler seher vakti. Gözlerin gözlerin gözlerin, kaç defa kar ş ımda a ğ ladılar çırılçıplak kaldı gözlerin altı aylık çocuk gözleri gibi kocaman ve çırılçıplak, fakat bir gün bile güne ş siz kalmadılar. Gözlerin gözlerin gözlerin, gözlerin bir mahmurla ş mayagörsün sevinçli bahtiyar alabildi ğ ine akıllı ve mükemmel dillere destan bir ş eyler olur dünyaya sevdası insanın. Gözlerin gözlerin gözlerin, sonbaharda öyledir i ş te kestanelikleri Bursa@nın ve yaz ya ğ murundan sonra yapraklar ve her mevsim ve her saat İ stanbul. Gözlerin gözlerin gözlerin, gün gelecek gülüm, gün gelecek, karde ş insanlar birbirine senin gözlerinle bakacaklar gülüm, senin gözlerinle bakacaklar. GÖZLER İ N

6 MAV İ GÖZLÜ DEV,M İ NNACIK KADIN VE HANIMELLER İ (Nazim Hikmet) O, mavi gözlü bir devdi, minnacık bir kadını sevdi. Kadının hayali minnacık bir evdi, bahçesinde ebruli hanımeli açan bir ev. Bir dev gibi seviyordu dev ve elleri öyle büyük i ş ler için hazırlanmı ş tı ki devin yapamazdı yapısını çalamazdı kapısını bahçesinde ebruli hanımeli açan evin. O, mavi gözlü bir devdi, minnacık bir kadını sevdi. Mini minnacıktı kadın, rahata acıktı kadın, yoruldu devin büyük yolunda. Ve elveda! deyip mavi gözlü deve, girdi zengin bir cücenin kolunda bahçesinde ebruli hanımeli açan eve. Ş imdi anlıyor ki mavi gözlü dev, dev gibi sevgilere mezar bile olamaz, bahçesinde ebruli hanımeli açan ev.


"Yolunu beklerken daha dün gece Kaçıyorum bugün senden gizlice Kalbime baktım da i ş te iyice Anladım ki sen de herkes gibisin Büsbütün unuttum seni eminim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları