Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİALOG+ CİHAZ SUNUM UĞUR ÇALIŞKAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİALOG+ CİHAZ SUNUM UĞUR ÇALIŞKAN."— Sunum transkripti:

1 DİALOG+ CİHAZ SUNUM UĞUR ÇALIŞKAN

2 Dialog + standart özellikleri
Etrafında dönen dokunmatik TFT tamamen Türkçe monitör Disket sürücü Serum askısı 1 kan pompası Kırmızı dedektörlü hava dedektörü (SAD) Ven klembi Heparin pompası PBE basınç takıbı (diyalizere giriş kan basıncı)

3 Cihazımız ilk açıldığı zaman ana ekranda Hemodiyaliz ve dezenfeksiyon ikonları karşımızda belirir.Buradan hemodiyaliz ikonunu seçerek cihazımızı hemodiyaliz yapmak için hazırlığa alabilir veya dezenfeksiyon ikonunu seçerek ya kimyasalla ya ısıyla yada merkezi su sistemi ile dezenfeksiyon yaptırabiliriz. Cihazımız ekranda beliren ve yaptığı işlevleri şekillerle anlatan ikonlar ve ekranın yanındaki dokunmatik tuşlarla kontrol edilmektedir. Bütün ekran tamamen türkçedir. Bütün alarmlar Türkçe’dir. Ayrıca alarmların özel kodları da teknik servisi kolaylaştırmak için ekranda belirir. Ayrıca alarmın sebeplerini ve yapılması gerekenleri anlatan alarm yardım teksleri her alarmın yanında belirir. Bu teksler de Türkçe olduğundan kullanıcı ve teknisyenin işi kolaylaşmaktadır.

4

5 Cihazımız hazırlık esnasında iken ekranın sağ köşesinde bulunan klavye görünümlü ikonu kullanarak burada bulunan ikonlar yardımıyla hastanın seans boyunca uygulanacak olan terapi ayarlarını yapabiliriz. Kullanıcı tarafından profiller hastanın gereksinimlerine göre sonsuz olasılıkla programlanabilir.Bunlar Ultrafiltrasyon,sodyum,bikarbonat,heparin,sıcaklık,diyalizat akışı v.b Bu profillerin tümü şu şekilde ayarlayabiliriz. Diyaliz seansı 10 eşit dilime bölünmüştür. Her dilimde yukarıdaki profillerin değerlerinin ne olacağı ayrı ayrı girilebilir. Bu da hastaya tamamen özel bir seans programı yaratılmasını sağlamaktadır.

6 Hasta ile ilgili tüm profiller ile o günkü seans ile ilgili bilgiler 3
Hasta ile ilgili tüm profiller ile o günkü seans ile ilgili bilgiler 3.5 " diskete (sürekli kullanılan PC disketi) kaydedilebilir (böylece hasta dosyası tutmaya gerek yoktur). Daha sonraki seanslarda bu profiller tekrar kullanılacaksa; bu disket kullanılarak tekrar aynı zahmete girmeden bütün profiller tekrar cihaza otomatik olarak yüklenir. Bu da o hastaya özel üretilmiş bir cihazın kullanılması demektir. Bu profiller windows ortamında da izlenebilir. Bunun için gereken özel programın demosu hazır olup bu program b.braun tarafından serbest bırakıldığında ücretsiz verilecektir.Cihaz hazırlık esnasında kullanıcıya asidik/asitat bidonunu bağlayınız veya kaplingler diyalizere bağlı mı? uyarısı vermedikten sonra kullanıcı cihaza extra müdahale etmemesi gerekmektedir.Eğer extra müdahale yapılırsa örneğin cihaz kaplingleri istemeden takılırsa testine devam edemez.

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16 Cihazın testleri yapıp hasta alımına hazır olduğunda ekranın sağ tarafında bulunan ikonlardan yeşil adam logolu aktif olur.Buda kullanıcının cihaza hastayı bağlamasında adım adım yardımcı olup hatayı en aza indirgemiş olunur.Seans başladıktan sonra yine ekranın sağ tarafında bulunan ikonlardan heparin bolus, minimum UF ye direk geçiş,cihazı bypass moduna alma, geçen seans gözlemleri ilgili ikonları kullanarak yapabiliriz. Alarm verdiği zamanda ekranın altında bulunan dokunmatik tuşları kullanarak onaylayıp seansa devam eder.Hastaya seansın herhangi bir saatinde ilaç verilecekse cihazımızın kum saati ikonunu kullanarak hangi saate verilecekse ayarlanıp o zaman dilimi geldiği zaman kullanıcıya sesli uyarı verir ve unutulmamış olunur.

17

18

19

20 Cihazımıza tansiyon aleti gibi kullanıcıya odaklı ek opsiyonlar takılabilir.Hastanın tansiyonu ölçülürken bunu yanında nabzını da ölçüp ekranda görüntüler.Seans boyunca ölçülen tansiyonları geriye dönük olarak görebiliriz.Bu tansiyonları grafiksel olarak da cihaz kullanıcının görmemisini sağlar. Ayrıca cihazı kullanım süresince değiştirilen yedek parçaların tarih, değiştiren teknisyenin adı gibi bilgilerle ve peryodik bakımda izlenecek prosedür de cihazın servis programında yüklüdür. Bu da cihazla ilgili dosya tutmayı ortadan kaldırmaktadır. Bu bilgiler istenirse; dos ortamında incelenebilmektedir. Bu özel çevirim programı da cihazda yüklüdür. Biten diyalizin verimli olup olmadığının ve diyalizerin performansının kontrolü için önemli olan Kt/V de bazı veriler girildikten sonra cihaz tarafından otomatik olarak seans sonunda hesaplanır. Ve bu değer de hasta disketine (profillerin kaydedildiği diskete) kaydedilebilir. Böylece seans bilgilerinin yanında diyalizin verimliliği de diskette saklanır.

21

22

23

24

25

26

27 Seans bittikten sonra ekranın yine sağ tarafında bulunan kırmızı adamlı ikonu kullanarak hastayı cihazdan çıkartmamızda yardımcı olur.Bu ikonu kullanarak hastayı çıkartırsak cihaz reinfizyon ekranına otomatik olarak geçer ve kan pompa hızı kaçta olursa olsun teknisyenin ayarladığı hıza düşer.Hava dedektöründe serumu algıladığında kan pompası otomatik durur.Ekranın sağ tarafında bulunan dezenfeksiyon ikonunu kullanarak dezenfeksiyon ekranına geçip cihaza ne tür dezenfeksiyon yaptırmak istiyorsak seçerek cihazın dezenfeksiyonunu başlatmış oluruz. Kullanıcı isterse; cihaz dezenfeksiyon sonrası otomatik olarak kapanır ve ertesi sabah ayarlanan saatte otomatik açılır. Cihazın kurulduğu merkezin ihtiyaçları ile mesul doktorun direktifleri doğrultusunda cihazda o merkeze özel olarak bazı ayarlamalar yapılabilir:

28 -İki diyaliz seansı arasında mutlaka dezenfeksiyon
-Dezenfeksiyonu kullanıcının kesememesi ve sonuna kadar beklemesi Sete kan girdiği anda otomatik heparin infüzyonu Kısa dezenfeksiyonları kullanılamaması Standart yüklü dezenfeksiyon programlarının yanında; bu programların hepsinin süreleri, sıcaklıkları ve çekilecek dezenfektan miktarları kullanıcı tarafından değiştirilebilir veya bu programlara yenileri de eklenebilir. Böylece sadece sorumlu doktorun istekleri doğrultusunda ve merkezin ihtiyaçlarına istinaden özel bir dezenfeksiyon programı yaratılabilir. Bu dezenfeksiyonların herhangi biri dezenfeksiyon seçimi sayfasındaki listeden de seçilerek dezenfeksiyon başlatılabilir. Fakat buradaki en önemli nokta kullanılacak farklı dezenfektan içeriğinin B.Braun Melsungen A.G. firmasına bildirilip onay alınması

29 gerekmektedir. B.Braun firmasının önerdiği programlar ayrı bir liste halinde cihazlarla verilecektir. Ayrıca merkeze özel haftanın hangi günleri hangi dezenfeksiyon programlarının uygulanacağı da haftalık dezenfeksiyon programı vasıtasıyla ayarlanabilmektedir. Çok soğuk yerlerde elektrik sarfiyatını düşürmek için su sisteminden gelen su ile drene giden su metal bir perde ile ayrılmış cihazın içindeki bir bir havuzcuklarda karşılaştırılır. Böylece taze su hemen hemen 37C’lik drene giden su tarafından bir miktar ısıtılmış olur. Batarya sistemi: En az 20 dakika boyunca LCD ekran ile kan pompası, heparin pompası, arter/ven basınçları, klempler gibi kan kısmı gereçler çalışmaktadır.

30

31

32

33

34

35

36 Dialog+ cihazımızın diğer cihazlardan üstünlükleri
50 seanslık verileri patent diskete depolanabilir. Menü rehberliğinde ikonlar kendinden sembollü olduğundan kullanıcıya kolaylık sağlar. İnternet üzerinden açık metin mesajlarıyla bütünüyle seansa ait alarm ve uyarılarda yardım alınabilir. Biofeedback sistemi,otomatik kan basıncı ile UF akış oranı düzenlenmesine rehberlik eder.Benzersiz olan biofeedback sistemi düşük maliyetli bir sistemdir. Teknik servis tarafından otomatik testler tema ile ayarlanarak menüye bütünleştirilmiştir.yazılımda belgelere seçmeli olarak bakılabilir.Hiç bir diz üstü bilgisayar malzemeyi ölçmek için kullanılamaz.

37 HD_bikarbonat ve asetatlı diyaliz
HDF/HF HDF/HF online Sıralı ultrafitrasyon SN valflerle K.K yapılabilir.Aynı zamanda HDF online de SN cross over seansında devamlı akış ve diyalizörde basıncı sağlar. İnternet üzerinde extra A/V sistemi olmadan mümkün düzenli akmayı sağlar.2 adet projen filtresi sürekli olarak takılıdır.Bu filtreler 150 seans çalısmaktadır UF-Kondaktivit-Bikarbonat-Diyalizat akışı-Sıcaklık-Heparin profilleri vardır.Seans boyunca 24 er dakikan oluşan 10 adet zaman dilimi bulunmaktadır.Bu profilleri sınırlayarak 10 adet olan zaman dilimlerine uygulayabiliriz.Buda hastaya tamamen özel bir seans uygulanmış olunur.


"DİALOG+ CİHAZ SUNUM UĞUR ÇALIŞKAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları