Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 3  Arama motoru (search engine), dünyadaki hemen hemen tüm web sitelerini listeleyen, kategorilere ayıran, ve aranan bilgileri en kısa yoldan ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 3  Arama motoru (search engine), dünyadaki hemen hemen tüm web sitelerini listeleyen, kategorilere ayıran, ve aranan bilgileri en kısa yoldan ve."— Sunum transkripti:

1 1

2 2

3 3  Arama motoru (search engine), dünyadaki hemen hemen tüm web sitelerini listeleyen, kategorilere ayıran, ve aranan bilgileri en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde kullanıcıya ulaştıran internet tabanlı bir yazılımdır.

4 4 1. Web Robotu: İnternet üzerinde bulunan web sitelerini, sitelerin birbirlerine verdiği bağlantıları kullanarak otomatik olarak gezer ve bu sayfa içeriklerini saklar. 2. Arama İndeksi: Web robotu tarafından alınan içerikler indekslenerek hızlı bir şekilde aranabilir hale getirilir. 3. Kullanıcı Arabirimi: Oluşturulan indekslerin web browser’ı yardımıyla aranmasını sağlar.

5 5

6 6  Google Inc. bir arama motorunun ve geliştiricisi olan şirketin adıdır.  Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, 7 Ekim 1998’de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurmuştur.  Şirketin merkez ofisi Kaliforniya'dadır.  Google'ın piyasa değeri 2007 sonu itibariyle 219 milyar Amerikan dolarıdır. Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir. 2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı.

7 7  Google, googol sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır.  ABD'li matematikçi Edward Kasner’in bebek yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan "googol" sözcüğü, 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan sayıyı (10 100 ) belirten matematiksel bir terimdir.

8 8  Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar.  Sadece anahtar sözcük veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır.

9 9  PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır.  Google, Sayfa A'dan Sayfa B'ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A'dan Sayfa B'ye bir "oy" olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler.  Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

10 10  Google'ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur.  Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

11 11  Büyüklük  Tarafsızlık  Dil Desteği: Google'da, 88 dilde arama yapılabilmektedir.  Hız: Google'ın devasa sistemi, 6 veri merkezinde Linux temelli 15 bin bilgisayardan oluşmaktadır.  Kayıtlı Resim: Google'ın resim arama bölümünde 250 milyondan fazla resim mevcuttur.

12 12  Kayıtlı Site: Google’ın veritabanında kayıtlı 4 milyardan fazla internet sitesi bulunmaktadır.  Özetleme Tekniği: Asla değişmeyen web sayfası özetleri yerine, Google arama sonuçlarında sizin aradığınıza uygun metinleri aktarır.  Şansımı Denemek İstiyorum: Bu özelliği sizi işe yarayacak bilgiye en çabuk yoldan ulaştırmayı amaçlamaktadır.  Önbellek: Google birçok web sayfasını önbelleğinde saklar. Böylece istenilen sayfaya normal bağlantıya göre daha hızlı erişime olanak sağlar.

13 13  Google Grafik: Çeşitli Grafik dosyalarını (jpeg,gif,bmp) aramak amacıyla kullanılan google servisi. http://images.google.com/  Google Video: Çeşitli videoları ücretsiz izlenilmesine olanak sağlayan google servisi. http://video.google.com/  Google Translate: Farklı diller arası tercüme yapılmasına olanak sağlayan google servisi http://translate.google.com/

14 14  Google Scholar: Akademik araştırma için doküman arama servisi. http://scholar.google.com/  Google Gruplar: Grup oluşturarak fikirlerin paylaşılmasını sağlayan servis. http://groups.google.com/  Google Gmail: 2650 MB Pop-Forward destekli ve çok hızlı bir e- posta servisi. http://mail.google.com/

15 15  Google Earth: Gökyüzünden binaların görüntülenmesini sağlayan google servisi. http://earth.google.com/  Google Local: Ayrıntılı dünya haritası için google servisi. http://local.google.com/  Google Moon: Uydudan Ay yüzeyininin izlenmesine olanak tanıyan google servisi. http://moon.google.com/

16 16  Google Analytics: Web sitenizin istatistiklerini takip etmenizi sağlayan google servisi. http://www.google.com/analytics/  Google Print: Web üzerinden online kitap okumaya olanak veren google servisi. http://print.google.com/  Google Reader: Aynı web sayfasından hem arama hem de önizleme yapılabilmesine olanak sağlayan google servisi. http://www.google.com/reader/

17 17  Dosya Türlerine Göre Arama:  Adobe Portable Document Format (pdf)  Adobe PostScript (ps),  Lotus 1-2-3 (wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku),  Lotus WordPro (lwp), MacWrite (mw),  Microsoft Excel (xls),  Microsoft PowerPoint (ppt),  Microsoft Word (doc),  Microsoft Works (wks, wps, wdb),  Microsoft Write (wri),  Rich Text Format (rtf),  Shockwave Flash (swf),  Text (ans, txt) Örnek: filetype:pdf

18 18  Hesap Makinesi: Google üzerinden aritmetik işlemler yapılabilir.  Site İçi Arama: Herhangi bir site içerisinde istenilen kelime yada kelimeler google kullanılarak aranabilmektedir.


"1. 2 3  Arama motoru (search engine), dünyadaki hemen hemen tüm web sitelerini listeleyen, kategorilere ayıran, ve aranan bilgileri en kısa yoldan ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları