Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İslam’da Temizlik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Hatice Kübra Harmancı 1090710003.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İslam’da Temizlik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Hatice Kübra Harmancı 1090710003."— Sunum transkripti:

1 İslam’da Temizlik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Hatice Kübra Harmancı 1090710003

2  T Temizlik ve Kapsamı  Temizliğin Farz Oluşu emizleme Yolları emiz Sayılan Şeyler emiz Sayılmayan Şeyler

3 Temizlik ve kapsamı İslam dini temizliğe büyük önem vermiştir.Yüce Allah’ın huzuruna çıkmak için beden, elbise ve namaz kılınacak yerle, kalbin temizliğini emretmiştir.

4 Temizlik ve kapsamı (devamı) Kuran-ı Kerim’de, temizliğe dikkat edenler övülmüş ve Allah’ın sevgisine layık oldukları belirtilmiştir.

5 Allah Teala şöyle buyurur: “ Şüphesiz, Allah çok tövbe edenleri ve temizlenenleri sever.” (Bakara suresi- 222)

6 Temizliğin farz oluşu  B Belirli ibadetleri yapabilmek için bedenin, giysilerin ve ibadet yerinin pisliklerden temizlenmesi farzdır. “Evimi ziyaret edenler, ruku ve secde edenler için temiz tutun diye, İbrahim ve İsmail’e ahd verdik.” (Bakara-125)

7 Hadis-i Şeriflerde şöyle buyrulur: TTemizlik imanın yarısıdır. AAllah temizdir,temizliği sever.

8 Temizleme Yolları SSu ile yıkamak TTemiz sıvılarla temizlemek SSilmek yoluyla temizlemek AAteşe sokmak yolu ile temizlemek KKazımak,ovmak ve silmek yoluyla temizlemek

9 Temizleme Yolları (devamı) YYapı değişikliği yolu ile temizlemek BBazı tasarruflar yolu ile temizlemek BBoğazlama ve tabaklama yoluyla temizlemek.

10 Temiz sayılan şeyler İİslam’da prensip olarak bütün yeryüzü, madenler, sular, otlar, ağaçlar, çiçekler, meyveler ve domuz dışında nütün hayvanların dış bedenleri, dışarıdan dokunmadıkça temiz sayılır.

11 Temiz sayılmayan şeyler EEti yenmeyen hayvanların ağızlarının salyaları, KKuşların dışındakilerin tersleri, BBütün hayvanların akan kanları, BBoğazlanmadan kendi kendine ölen hayvan, ÜÜzerine şarap dökülen elbise dinimizce temiz sayılmaz.


"İslam’da Temizlik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Hatice Kübra Harmancı 1090710003." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları