Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEVGİ YILDIRIM ÖĞRENCİ VE YAŞAM KOÇLUĞU PROGRAMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEVGİ YILDIRIM ÖĞRENCİ VE YAŞAM KOÇLUĞU PROGRAMI."— Sunum transkripti:

1 SEVGİ YILDIRIM ÖĞRENCİ VE YAŞAM KOÇLUĞU PROGRAMI

2

3 İletişim iki kişiyi ilişki içine sokan psikososyal bir süreçtir. Bir insanin ilişkilerinin niteliği o insanin yaşamının kalitesini belirler.

4 Dinleme bir beceridir.Ve bu beceri birtakım ilke ve yöntemlerle çok daha etkili bir şekilde kullanılabilir.İnsan iletişiminin yaklaşık %90 ı sözel olarak yapılmaktadır ve bir çoğumuz bize söylenenin tam dinlemeyiz. Bir çalışmaya göre, çoğumuz bize söylenenin ancak % 45’ini duyarız ve bununda ancak % 50’sini anımsarız. Bu demektir ki; söylenenin ancak % 25’ini anımsarız. Bu oranı yükselttiğimiz ölçüde iletişimi arttırıyoruz demektir yani etkili dinleme sadece söylenilenleri duymak değil, aynı zamanda bu söylenenleri önemli bulmak, kavramak ve değerlendirmektir.

5 METOD% % Okuma10Film izleme50 Dinleme20Sergiyi izleme50 Resme Bakma30Gösteriyi izleme50 Tartışmaya Katılım 70 Konuşma Yapma 70 Dramatik sunum yapma90 Gerçek bir deneyi canlandırma90 İnteraktif multimedya 90 Bir projeyi gerçekleştirme90 Hafızada Kalma Oranları Her 100 birim bilgi, hangi yöntemde ne kadar akılda kalıyor, hatırlanabiliyor?

6 Dinleme Görünüşte Dinleme Saplanmış Dinleme Tuzak Kurucu Dinleme Savunucu Dinleme Yüzeysel Dinleme Seçerek Dinleme Aktif Dinleme

7 Bazen karşınızdaki kişi dış görünüşüyle dinliyormuş gibidir ve iç dünyası bambaşka yerlerdedir. Ya da kafasında sizin söylediklerinizden daha önemli bir konu vardır.

8  Anlatılan kısımlar da kendi ilgi alanına giren kısımları dinler

9 Duygusal yönden saplanmış dinleyicilerdir. Sürekli bir duygusal tonu taşımak isterler; ne söylerseniz söyleyin ondan bir espri, gülünecek bir şey çıkarmak isteyenler olabileceği gibi, her söylenenden hüzünlü bir şeyler çıkarmaya çalışanlarda vardır. Böyle belirli bir duyguya saplanmış dinleyiciler kendi ilgilendikleri duyguların dışında işittiklerini, hemen o anda unuturlar.

10  Ne duyarsa duysun her söyleneni kendine yönelmiş bir saldırı sayar ve hemen karşı savunmaya geçer.

11  Bu tür dinleyiciler hiç seslerini çıkarmadan dinlerler, çünkü bunlar dinledikleri bilgiden yararlanarak karşıdakini zor duruma bırakacak fırsatlar yakalamaya çalışırlar. Hatalarını bulmak, açık aramak,eksikliklerini ortaya çıkarmak için dinlerler.

12  Konuşanın kullandığı kelimelerin yüzeyinde kalır ve asıl altta yatan anlama ulaşamazlar. Kelimelerin manasını o zannederler. Zahiri manayı ciddiye alırlar. Üniversiteyi kazanıp gelen öğrencinin o şehirdeki akrabalarına gittiğinde ona “sık-sık gel bekleriz” demelerini ciddiye alıp sık-sık gitmesi ve evdekilerin de bundan rahatsız olması.

13  Bir kimseyle konuşurken, onun demek istediğiyle bizim anladığımızın aynı olup olmadığını dinlemeye “ geri-iletim” adı verilir. Askerde emir tekrarı gibi.

14  Empatik dinlemenin en belirgin özelliği, bilinçli bir şekilde ve sürekli olarak geri iletim kullanılmasıdır. Empatik dinlemede dinleyen konuşanın dinlediklerini açarak geri verir ve böylece konuşan dinleyenin ne anladığını öğrenir. Ve bireylerin iç dünyalarına kapanıp kendi anlamları içine gömülmeleri önlenmiş olur.

15 Konsantre olma gücünüzü geliştirin İlgi alanlarınızı geliştirin Konuşmakta olan kişiye doğru bakın O Andaki ihtiyacı saptayın Söylediği şeye büyük ilgi duyuyormuş gibi görünün Konuşmakta olan kişiye doğru eğilin Açıklayıcı Sorular sorun Sözünü kesmeyip daha fazlasını anlatmasını isteyin

16 Belli aralıklarla özetleyin Konuşmacının bahsettiği konunun dışına çıkmayın Kendi söylemek istediğinizi ifade ederken konuşmacının sözcüklerini kullanın Duygularınızı gözden geçirin

17 Yargınızı askıya alın Konuşmacının tavırlarına takılıp kalmayın Vücut diline dikkat edin

18  Öğrenci: (Sıkıntılıdır).  Annesi: Üzgünsün, sıkıntılarını anlatmak istiyorsun değil mi? Diyerek cümleye başlar.  Bu örnekte de görüldüğü gibi, anne çocuğunu tam olarak anlamasa dahi yorum veya yargı bildirmeden, çocuğun düşündüklerini olduğu gibi ona söyledi. Bu sayede çocuk anlaşıldığını hisseder. Çocuk psikolojik oksijen alır. Empatik dinlemede gözler ve kalp ile dinleme gerçekleşmelidir.


"SEVGİ YILDIRIM ÖĞRENCİ VE YAŞAM KOÇLUĞU PROGRAMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları