Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

"DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL İŞİTMEYE YARDIMCI SİSTEMLER ÇORUHCAN ÖZKAN İşitder.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: ""DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL İŞİTMEYE YARDIMCI SİSTEMLER ÇORUHCAN ÖZKAN İşitder."— Sunum transkripti:

1 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL İŞİTMEYE YARDIMCI SİSTEMLER ÇORUHCAN ÖZKAN İşitder

2 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL  İşitme cihazı yada implant kullanan hastalar normal işiten insanların karşılaşmadığı bazı günlük problemlerle karşılaşabilirler.  Bu tip problemler cihaz kulaktayken yada kulakta değilken karşılarına çıkabilir.  Kullanılan cihaz; sağladığı verim en yüksek noktada dahi olsa bu problemleri engellemeye yeterli olmayabilir.  İşitmeye yardımcı sistemler yaşanabilicek bu tip günlük problemleri engellemek açısından kişiye önemli kolaylıklar sağlar.

3 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL İşitmeye Yardımcı Sistemlerin Hastaya Sağlayacağı Bazı Avantajlar  Evde yalnızken ve özellikle cihaz kullanılmıyorken: •Kapı çaldığında •Telefon çaldığında •Sabah uyanırken •Yangın yada eve hırsız girmesi gibi istenmeyen durumlarda çok geç olmadan tehlikenin fark edilmesi •Eğer bebek sahibi ise bebeğin anne yada babaya ihtiyacı olduğu durumlarda

4 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL Sistem nasıl çalışıyor?  Radyo sinyalleri aracılığıyla vericiler alıcıları uyarır ve bu yolla aralarında kablosuz iletişim sağlanır.  Alıcılar, vericilerden gelen sinyallerle kullanıcıyı ses, ışık ve titreşim yoluyla uyarır.  Ürünler pil ya da sarj edilerek kullanılabilir.

5 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL

6 z

7 Kullanıcı Profili  Orta ve üzeri yaş işitme cihazı kullanıcıları  İşitime cihazı kullanmayan ama ağır işiten ve kapı ya da telefonu duyamamaktan şikayetçi olanlar.  İşitme cihazı ya da implant kullanan bebek sahipleri  Yalnız yaşayan aile bireylerine ulaşamamaktan şikayetçi olan kişiler  Yalnız yaşayan ve güvenliğinden endişe eden kişiler  İşitme kaybı olan kişilere hizmet sağlayan kurumlar yada işletmeler (Okul, huzurevi yada otel)

8 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL FM Cihazları  Orta, İleri ve çok ileri derecede işitme kaybı olup, işitme cihazı yada implant kullanması gereken tüm işitme kayıplı çocuklar, okul günü içinde sınıflarında ya da açık alanda eğitim alırken, işitme cihazlarından maksimum yarar sağlayabilmeleri için, öğretmen ile öğrenci arasındaki mesafenin bir buçuk metreyi geçmemesi ve ortamın bütün gürültülerden arındırılmış olması gerekir.  Fakat hem arada ki bir buçuk metre mesafeyi korumak hem de sınıf içerisinde gürültüsüz ve uğultusuz bir ortam yaratmak özel eğitim veren okullar haricindeki eğitim kurumlarında neredeyse imkansız hale gelmektedir.

9 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL FM Cihazları  FM cihazları, okul ya da ev ortamında, bir grup ya da tek bir işitme engelli çocuk ile öğretmen ya da anne/baba arasındaki mesafe sorununu ortadan kaldırarak konuşma seslerinin daha net iletilmesini amaçlar  FM cihazları aradaki bir buçuk metre mesafe zorunluluğunu, gürültülü ortamda zor duyma yada hiç duyamama sorununu ve sesleri karıştırma problemini ortadan kaldırır.  İşitme cihazı yada implant kullanıcısı öğrenci, FM cihazı sayesinde 80-100 kişilik bir anfide en arka sırada dahi otursa yalnızca öğretmeninden gelen sesi duyar.  Sesleri karıştırmadan ve sınıf uğultusundan etkilenmeden yalnızca öğretmenine konsantre olan öğrenci eğitim konusunda önemli bir problemi ortadan kaldırır.

10 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL Sistem nasıl çalışıyor?  Öğretmende kal a cak verici ve çocuğun kullanıcağı alıcı arasında kablosuz bağlantı sağlanır.  Cihazların ufak ve taşınır olma avantajı vardır. Bu yönden öğrenci ve öğretmen için sorun olmaz  Pabuc aracılığıyla öğrencinin bireysel işitme cihazına bağlantı yapılarak kullanılabilir  Pabuc kullanmaya gerek kalmadan boyun anteni aracılığyla FM cihazı ve telecoil özelliği olan işitme cihazı/implant arasında tamamen kablosuz bağlantıda sağlanabilir

11 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL Sistem nasıl çalışıyor?  İşitme engelli çocuklara eğitim veren okullarda tek verici kullanılarak birden çok öğrenciye aynı anda eğitim verilebilir.  FM cihazları işitme cihazı yada implantın bataryasından enerji alır. Fakat son teknoloji bazı cihazlar kendi bataryalarına sahiptir. Böylelikle kullanıcıya pil tasarrufu sağlar.

12 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL Kullanıcı Profili  Okula yeni başlayan işitme cihazı ya da implant kullanıcıları  İşitme engelli çocuklara için özel eğitim veren kurumlar  İşitme cihazı ya da implant kullanan iş adamları ya da bilim adamları  İşitme cihazı kullanmak istemeyen ama ağır işiten ve bu durumdan rahatsız olan kişiler

13 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL TV İZLERKEN

14 "DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL TOPLANTIDA

15 OKULDA

16 TV Dinleme Sistemi  İşitme kaybı olan kişilerin karşılaştığı en önemli günlük sorunlardan biriside televizyonun sesini duyamamak.  Televizyonunun sesini duyamayan kişiler sesi normalden çok daha fazla yükseltiyor bu da evde ki diğer bireylerin hatta komşuların rahatsız olmasına yol açıyor  Kumanda büyüklüğünde bir cihaz ve kulaklıkla kullanıcı televizyonun sesini sadece kendi istediği şekilde ayarlayabiliyor ve böylelikle çevredekileride rahatsız etmiyor.  Televizyon dışında toplantı ve grup içi ortamlarda da ortamın sesini yükseltmek için bu tip cihazlardan faydalınabilir.


""DUYUYORUM" İşitme Engelliler Sempozyumu 25 Mayıs 2012, Cerrahpasa,ISTANBUL İŞİTMEYE YARDIMCI SİSTEMLER ÇORUHCAN ÖZKAN İşitder." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları