Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

29.06.20141 ISDN TEKNOLOJ İ S İ (Tümle ş ik Hizmetler Sayısal Ş ebekesi) (Integrated Services Dijital Network)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "29.06.20141 ISDN TEKNOLOJ İ S İ (Tümle ş ik Hizmetler Sayısal Ş ebekesi) (Integrated Services Dijital Network)"— Sunum transkripti:

1 29.06.20141 ISDN TEKNOLOJ İ S İ (Tümle ş ik Hizmetler Sayısal Ş ebekesi) (Integrated Services Dijital Network)

2 29.06.20142

3 3 ISDN mevcut analog telefon şebekesinin sayısal alternatifidir. Normal bir telefon hattı gibi bir telefon numarası çevirip hem sayısal, hem de analog hatlara ulaşım sağlanabilir. ISDN teknolojisini alışılmış analog hatlardan ayıran en önemli özellik tamamen sayısal temiz bir ses kanalı sağlamasının yanında, aynı anda veri (data) iletişimine de izin verebilmesidir. Integrated Services Digital Network sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur ve Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi olarak Türkçe'leştirilmiştir. Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesinin sağlandığı bir haberleşme ağıdır. ISDN NEDİR?

4 29.06.20144

5 5

6 6

7 7

8  Telefon kablolaması üzerinden tek hat ile  ses,  gorüntü ve  verinin  sayısal formatta iletilmesi için kullanılır.

9  ISDN hatlardan önce ses, veri ve video iletimi için birbirinden farklı ağlara gereksinim duyuluyordu.  ISDN ses, veri ve video gibi değişik servisleri tek bir ağda bütünleştirebilir.  Telefon konuşmalarını yaparken aynı anda bilgisar ile internete bağlanılabilir.

10  BRI’da 64 Kbps’da çalışan 2 B (Bearer) ve 16 Kbps’da çalışan 1 D (Delta) kanalı vardır. Toplam 64*2+16 = 144 Kbps iletim sağlar.  BRI’da B kanalı veri iletimi D kanalı ise hat yönetimi ve kontrolü için kullanılır.

11  PRI Her biri 64 Kbps'lik 30 adet B kanalı ve 64 Kbps'lık bir adet D kanalı içermektedir. Toplam 30* 64 + 1* 64 = 2.048 Mbps iletim sağlar. Bu ISDN standardının adı E1’dir.

12  Kuzey Amerika ve Japonya'da her biri 64 Kbps’lık 23 B kanalı ve 1 adet D kanalından oluşur. 23* 64 + 1* 64 = 1.544 Mbps iletim sağlar. Bu ISDN standardının adı T1’dir

13  ISDN PRI: Dosya transferi, LAN bağlantıları, görüntü, PC haberleşmesi, Internet servis sağlayıcıları ve büyük şirketler için  ISDN BRI: Daha küçük ve orta ölçekli şirketler ve ev aboneleri için tercih edilmektedir.

14  Görüntülü telefon için ISDN BRI (128 Kbps) yeterlidir. B kanalının birinden ses, diğerinden görüntü gider.  ISDN BRI kullanıcıları aynı anda birbirinden tamamen bağımsız iki ayrı çağrı yapabilir ya da kabul edebilirler. 14 BRI servisine bağlanabilmek için en yakın santrale en fazla 5.5 km mesafede olmak lazımdır. Eğer mesafe daha uzun ise araya repeater (tekrarlayıcı) koymak gerekmektedir. Santralde de ISDN aboneliği açık olmalıdır.

15  Data ve ses kanalı olan B kanalları için LAPB ; işaretleşme kanalı olan D kanalı için LAPD protokolü kullanılır.

16

17

18 29.06.201418 Terminal Adaptör (TA): ISDN özelliği olmayan sistemlere ISDN özellik kazandıran bir uç birim uyarlayıcıdır. TA, ISDN uyumsuz TE2 aygıtından gelen işaretin ISDN uyumlu bir formata dönüşümünü sağlar..

19 19 Şebeke Sonlandırıcı (NT): Tüm ISDN terminallerinin tek bir ISDN hattına bağlantısını sağlayan bir arabirim cihaz olup, bir NT cihazına 8 adet terminal (telefon, faks, PC gibi) bağlanabilmektedir. Bir ISDN sistemde maksimum iki tane sistem aynı anda haberleşebilmektedir.

20 29.06.201420

21  Ses ve elektronik mesaj merkezleri,  Operatör servisi,  Otomatik çağrı dağıtımı,  Sipariş ve servis masası desteği,  Telekonferans,  Video konferans,  LAN şebekelerinin birbirlerine bağlanması,  Bilgisayar/terminal- bilgisayar iletişimi,  Güvenlik ve diğer izleme servisleri,  Veri şebekelerinin kurulması,  Tele-pazarlama.

22  Sayısal temiz bir ses kanalı sağlanır.  Aynı anda ses ve veri (data) iletişimine izin verilir.  Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesi sağlanır.  Her türlü sayısal bilginin (ses, görüntü, veri) Analog/Dijital ve Dijital/Analog dönüştürücüye gerek duyulmadan iletilebildiği, tümüyle uçtan uca sayısal olan bir haberleşme ağıdır.  ISDN üzerinden video konferans sistemleri oldukça popüler uygulamalardır.


"29.06.20141 ISDN TEKNOLOJ İ S İ (Tümle ş ik Hizmetler Sayısal Ş ebekesi) (Integrated Services Dijital Network)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları