Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TeamUp aracı, öğretmenlerin bilgi beceri ve yetenekler doğrultusunda öğrenci grupları oluşturarak sağlık çalışma ortamı sağlamaları konusunda onlara yardımcıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TeamUp aracı, öğretmenlerin bilgi beceri ve yetenekler doğrultusunda öğrenci grupları oluşturarak sağlık çalışma ortamı sağlamaları konusunda onlara yardımcıdır."— Sunum transkripti:

1 TeamUp aracı, öğretmenlerin bilgi beceri ve yetenekler doğrultusunda öğrenci grupları oluşturarak sağlık çalışma ortamı sağlamaları konusunda onlara yardımcıdır. Öğrenciler, çalışma yapmak için konu önerebilir ve oylama sürecine katılabilirler. İÇERİK BÖLÜM 1: KİŞİ EKLEME VE DÜZENLEME BÖLÜM 2: TAKIM OLUŞTURMA BÖLÜM 3: KISA BİLGİLENDİRME VİDEOLARI OLUŞTURMA TeamUp YAZARLAR: Anna Keune, Tarmo Toikkanen, Jukka Purma, Teemu Leinonen Translation and localization: Yücel Tüzün Version 1, 15/9/2011 This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License

2 Bölüm 1: Kişi ekleme ve düzenleme picture of empty gridfull grid

3 Bölüm 1: Kişi ekleme/düzenleme add/edit learners view, camera icon highlighted add/edit learners view, name highlighted Öğrencilerden birinin üstüne çift tıklayarak ya da ‘öğrenci ekle/düzenle’ butonu aracılığıyla sınıfı oluşturulabilir. Ekrandaki ‘+’ butonu aracılığıyla yeni kişi eklenebilir. Yeni kişilerin listesi ile kişi ekleme http://teamup.aalto.fi/ isimli sitedeki ekrana sınıfınıza kişi eklemek için öğrencilerin isimlerini tek tek yazabilirisiniz. Birden fazla kişi yazarken, isimlerin arasına virgul konması gerekmektedir.http://teamup.aalto.fi/ Örnek: Hasan, Hakan, Elif, Gamze

4 Bölüm 1: Kişi ekleme/düzenleme Flash kamera güvenliği Kameranın her kullanılışında,Flash bu eylem için izin sorar. Yeşil buton (izin ver/allow) ile seçiminizi yapın. Herkesin fotoğrafını kolayca oluşturma Kamerası olan bir bilgisayarın önüne öğrenciler sıra halinde dizilirler. İlk öğrencinin resmi çekilince, sağ oka basılarak yeni sayfaya geçilir. Ve bu, tüm fotoğraflar tamamlanana kadar yapılır. Moodle’dan resim kullanma Eğer TeamUp aracını Moodle ve ya başka bir e-öğrenme ortamı aracılığı ile kullanacaksanız, o sitemde kayıtlı fotoğraflar da kullanılabilir. Ayrıca, onların yerine TeamUp fotoğraflarını da kullanmak mümkündür. Bu durumda söz konusu e- öğrenme ortamındaki resimler silinmez. add/edit learners view, camera icon highlighted add/edit learners view, name highlighted Kamera ikonu aracılığıyla bilgisayarın kamerası öğrencinin fotoğrafını çeker. Resmin hemen alt kısmındaki isim bölümüne tıklayarak öğrencinin adı yazılabilir ya da değistirilebilir.

5 Bölüm 1: Kişi ekleme/düzenleme Ekranın altındaki menüden sembol seçerek profile ekleyebilirsiniz. Sol ve ya sağdaki oklara tıklayarak daha başka semboller (ikonlar) de görmek mümkündür. T Zihinden not seçeneği Iöğrencilerin özelliklerine göre eşit dağıldıkları (cinsiyet,ilgi alanı) bir sınıf oluşturmak istiyorsanız,İlk önce ilgili alanları doldurmalısınız.Eğer böyle bir amacınız yoksa,herhangi bir not girişine gerek yoktur. Zihinden notların öğrencilerle paylaşılması Bu tip notların sembolleri herkes tarafından görülmektedir.Ancak, çok anlaşılır ve bariz işaretlerden oluşmamaktadır.Kendi yüklemiş olduğunuz anlamlara göre sembol kullanımında bulunabilirsiniz. Örnek: arı sembolü, çok çalışkan yada fazla hareketli gibi iki ayrı manaya gelebilir. Notları yeniden düzenlemek için en iyi zaman Eğer öğrencileri zaten biliyorsanız,notlarınızı dersten önce ya da ilk dersin hemen ardından alabilirsiniz. Ya da,belirli aralıklarla yeni düzenlemeler yapmayı düşünebilirsiniz. add/edit learners view, mental notes highlighted add/edit learners view, language icon highlighted Başka dil seçeneklerini görmek için dil simgesinin üzerindeki artı tuşuna basınız.

6 Öğrenciler arasındaki arkadaşlık ilişkilerini not alabilmek için, seçili profile, diğer bir öğrenciyi temsil eden sembolü getirin. Part 1: How to add and edit learners add/edit learners view view, learners as mental notes highlighted add/edit learners view, language icon highlighted Kişi ekleme/düzenleme bölümünden çıkıp sınıfa dönmek için, sınıf sembolünün üzerine gelip tıklayınız. Doğru ikonu bulabilmek için ekranın alt sol ve sağındaki okları kullanabilirisiniz.

7 Bölüm 2: Takımları kurma full gridteam arrangement

8 Bölüm 2: Takımları kurma Ekranın sağındaki oku kullanarak ve ya ‘yeni grup oluşturma’ butonunu kullanarak doğru ekrana ulaşın. Önce temaları tanıtalım Takım çalışmasına başlamadan evvel, temayı genel hatları ile öğrencilere tanıtmak önemlidir.Böylece kendilerini projeye daha tandık hissedebilirler. Konu gerekememektedir Eğer takımları öğrencilerin belirli özelliklerine göre oluşturmaya karar verdiyseniz, konunun oylanması ve seçilmesi kısmını atlayabilirsiniz. Öğrencilerin fikrini alma Her bir takıma konu önermek yerine, kendi ilgi alanlarına göre konu önermelerini talep edebilirisiniz.Önerilerinin müfredata uygunluğu ve amaca hizmet ediş kalitesini belirlemek öğretmenin insiyatif kullanması ile gerçekleşir. Takım sayısından fazla sayıda öneri topladığınızda, aralarından seçim yapılması kolaylaşacaktır. Takımın büyüklüğüne karar verme TeamUp tarafından otomatik olarak 4’erli gruplar oluşturulmaktadır. Ve bu rakam,çoğunlukla, ideal sayıdır. Sınıf(class) alanının içinde bulunan ‘seçenekler/options’ kısmından,arzu edilen rakam yeniden seçilebilir. Rastlantısal(seçkisiz) gruplama Takım oluşturma sihirbazını kullanmadan, sayfanın tepesindeki ‘takımlar/teams’ sembolüne tıklayarak seçkisiz gruplar oluşturulabilir. Bu,grup oluşturmanın en hızlı yoludur. Bu takımlar, seçenekler bölümünde bulunan ‘takımları sıfırla(reset)’ butonu ile silinebilir. full grid, arrow and start new teams highlighted enter topic Öğrencilerin seçebilmesi en fazla 10adet olmak üzere konu başlığı girin.

9 Bölüm2: Takım oluşturma Öğrenciler seçtikleri konunu yanına kendi profil resimlerini sürükleyerek seçimlerini belli ederler. Her öğrencinin 3 oy hakkı vardır. Sınıfta bir konu seçebilme Öğrenciler seçimlerini yapabilmek için; inter-aktif beyaz tahtaya gelerek işlem yapabilir, kendi cevaplama sistemlerini kullanabilir, ya da dizüstü bilgisayarları ve smart telefonları aracılığıyla seçimlerini yapabilirler. Ayrıca, öğrencilerin yorumlarına dayanarak öğretmen tarafından da seçim yapılabilir. Geçersiz oy ve devamsız öğrenci için seçim yapılması TeamUp aracına giriş yapabilen herkes oyları dağıtarak şekillendirebilir. Bu durumda, o gün okulda olmayan öğrenci adına da bilgi sahibi herhangi bir başka öğrencinin seçim yapması mümkün kılınabilir. Tutulmayan konuların çıkartılması Konulardan birinin rağbet görmemesi durumunda, öğretmen konuyu çıkartabilir ve yahut yenisi ile değiştirebilir. Bu durumda, öğrenciler de seçimlerini yenileyebilirler. Seçilmeyen konular, takımların oluşturulması safhasında görmezden gelinir. vote vote, highlighted arrows Oylama işlemi bitince ekranın sağ ortasındaki oka basılır. Aynı hizadaki sol ok, sınıf görüntüsüne geri dönebilmenizi sağlar.

10 Bölüm 2: Takım oluşturma notlarınızı (En fazla 3 tane olmak üzere) sürükleyerek ‘Biraraya getir’ alanına getirerek homojen gruplar oluşturabilirsiniz. Heterojen takımlar ‘Biraraya getir’ kolonu boş iken, ‘TeamUp’ aracı mümkün olan en heterojen grubu kurmaya çalışacaktır. Eğer, konular, öğrenciler tarafından oylanmış ise, gruplar öğrencilerin konu seçimlerine göre yapılır. Stratejik gruplama hedefi ile birleştirme Bazen belirli özelliklerin baz alınmasıyla, homojen gruplar oluşturulması çok önemli olabilir.Cinsiyete göre ya da benzer yetilere sahip olma durumuna göre, örneğin. Bunu yapabilmek için, aranılan temel özellikleri otomatikman içinde bulunduracak şekilde ve en fazla 3 adet olmak üzere kategori seçebilir ve böylece takım yoğunluğu önceden belirlenebilir. Bring together area highlighted team up button highlighted Team UP!' butonuna basarak gruplarınızı oluşturun

11 Bölüm 2: Takım oluşturma Öğrencilerin resimlerini sürükleyerek onları takımlar arasında taşıyabilirsiniz. Kaydedilmiş verilerle takım çalışmasına devam edebilme ‘TeamUp’ aracı takımlarla ilgili kaydedilen her türlü bilgiyi saklar ve istenildiğinde gösterir.Böylece bir sonraki derste en son bırakılan noktadan ve aynı takımlarla devam etmek mümkün olur. Gruplarda düzenlemeler yapmak Takımları bir kere oluşturduktan sonra,öğrencilerin resimlerini sürükleyerek onları gruplar arası dolaştırabilirsiniz. Tamamen yeni gruplar oluşturmak için, ‘TeamUp!’ butonu ile ekranı değiştirebilir ve kriterleri yeniden seçerek aynı butona bir daha basarak yeni takımları da kolayca oluşturabilirsiniz. Öğrencinin gelmediğini ifade edebilme Takım görüntü sayfasında da sınıf görüntü sayfasında da, öğrencinin resminin üzerine gidilp beklendiğinde, öğrencinin ismi ile birlikte küçük bir ‘x’ çıkacaktır. O ‘x’ e tıklandığında, öğrenci yok/gelmemiş şeklinde görünecektir. team view team up button highlighted Ekranın tepesindeki sembollere tıklayarak sınıf sayfası ile takım sayfası arasında geçiş yapabilirsiniz.

12 Bölüm 3: Kısa bilgilendirme videoları yükleme team viewrecorded documentation

13 Bölüm 3: Kısa bilgilendirme videoları yükleme Ders hazırlık çalışmaları sırasında gruplarının ya da bireysel anlamda kendilerinin ilerlemelerini gösteren bu tip videoları kaydetmek ya da daha önceden hazırlanmış olanları tekrar görebilmek için öğrenci, mikrofon sembolüne tıklamalıdır. Videoları öğrencilere anlatabilme Bu videolar bir dakika uzunluktadır. Grubun ilerlemesini gösterir niteliktedir. Bu ilerlemenin günlük olarak video halinde anlatılması projenin en başından çocuklara söylenmelidir. Öğrenciler bu videoların tüm öğretmen ve öğrenciler tarafından görüldüğünü bilmelidir. 60 saniye kayıt süresi Bu videolar en fazla 60 saniye olabilir. Önceden planlanmış şekilde kayda girilmelidir.Daha uzun süreli videolar aracılığıyla,öğretmenin hepsini gözden geçirmesi olanaksızdır. Cevabı verilen 3 soru Her biri 20 saniye olmak üzere şu 3 soru cevaplanmalıdır: 1. Bir önceki videodan beri ne yaptık 2. Bundan sonra ne yapacağız 3. Karşılaştığımız ya da karşılaşabileceğimizi düşündüğümüz sorunlar nelerdir team view, microphone highlighted recording view Videoyu kaydetmek için ‘kaydet’ butonuna basarak kayda girilebilir.

14 Bölüm 3: Kısa bilgilendirme videoları kaydetme Kaydı sonlandırmak için ‘durdur/stop’ tuşuna basmak gerekir. recording view, pause highlighted recording view, preview recording durdur yeniden izle ve kaydet Kayıt, 60 saniyeden önce durdurulabilir. Kayıt, öğretmene gönderilmeden önce, ön izlenebilir ya da yeniden kaydedilebilir. Video hazırlama süresi İlk videoyu oluşturmak 30 dakika alır. Ardından gelenleri hazırlama süresi ise 2-10 dakika kadar alabilir. Takımların resimleri Kaydın başında bilgisayar kamerası ile resim çekmek mümkündür. Takımlar kameranın önünde durabilir ve ya kayıtla ilgili bir meteryal göstererek resim verebilirler. Ön izleme eylemi için, ‘oynat/play’ tuşuna basabilirsiniz.

15 Bölüm 3: Kısa bilgilendirme videoları kaydetme Diğer takımların ne yaptığını gözlemleyebilme Sınıftaki her öğrencinin her videoya erişimi vardır. İzlemenin haricinde, fikirlerini de diğer takımlarla paylaşma şansı bulurlar. Bu videoları kaydetmenin faydaları •Öğrenciler, çalışmalarını özetleyebilmeyi ve sunabilmeyi öğrenirler •Öğrenciler,geleceği planlamayı öğrenirler •Videolar hatırlatıcı işlevi de gördükleri için, öğrenciler işlerine kaldıkları yerden kolayca devam edebilirler. •Videolar, çalışma ürünleri üzerine düşünmek amaçlı ya da geleceği daha iyi planlamak için birere kaynak işlevi görürler. •Sadece 60 saniye sürecek şekilde hazırlandıklarından, öğretmenlerce takip ve değerlendirilmesi zor değildir. Bir videoyu izlemek için, bir tanesi üzerine tıklanarak seçilebilir ve ‘oynat/play’ tuşu ile izlenebilir.


"TeamUp aracı, öğretmenlerin bilgi beceri ve yetenekler doğrultusunda öğrenci grupları oluşturarak sağlık çalışma ortamı sağlamaları konusunda onlara yardımcıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları