Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar O Dosya O Klasör O Kısayol O Simge O Düğme O Pencere O Fare işaretçisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar O Dosya O Klasör O Kısayol O Simge O Düğme O Pencere O Fare işaretçisi."— Sunum transkripti:

1 İŞLETİM SİSTEMİ

2 Temel Kavramlar O Dosya O Klasör O Kısayol O Simge O Düğme O Pencere O Fare işaretçisi

3 DOSYA O Saklama birimi üzerinde bulunan bilgilerin belirli bir düzende veya düzensiz olarak saklandığı sayısal bilgilerdir. O *program, resim, müzik….

4 Klasör O Aynı özellikte veya belirli bir grup dahilinde bulunan dosyaları düzenlemek için kullanılan bir alandır. O *müzik klasörü, resim klasörü…

5 Kısayol O Programlara ait dosyalar masaüstünde bulunmaz bu yüzden programları çalıştırmak ancak ilgili dosyayı bularak gerçekleşir. Bu işlemi gerçekleştirmek için dosyanın bulunduğu konumu gösteren kısayol simgeleri kullanılır.

6 Simge O Belirli anlamlar yüklenmiş işaretler denilebilir. Dosya veya klasörün taşıdığı anlamı kullanıcıya ifade edebilmektedir.

7 Düğme O Belirli bir işlemi sunan seçeneklerdir.

8 Fare işaretçisi O Temel giriş birimlerinden olan farenin hareketleri ve konumunu gösteren işarettir. Yapılan işleme göre değişiklik gösterir.

9 Pencere O Windows işletim sistemi adını almış olduğu pencerelerden oluşmuştur. O Bir pencere:  Başlık çubuğu  Adres çubuğu  Gezinti bölmesi  Arama  Durum çubuğu  Menü çubuğu bölümlerinden oluşur.

10 Başlık çubuğu O Her pencerenin üst tarafından bulunan, pencerenin ne olduğu hakkında bilgi veren bilgilendirme çubuğudur. Üzerinde bazı simgeler bulundurur. Pencere

11 Adres çubuğu O Her pencerenin üst kısmında arama kutusunun yanındadır. O an bulunulan konumu gösterir. Pencere

12 Gezinti çubuğu O Sık kullanılan başka klasörlere hızlı erişimi sağlar. Belgeler, Resimler, Aramalar gibi.. O Ayrıca bilgisayarımdaki klasörlere bu bölüm aracılığı ile erişim sağlanabilir. Pencere

13 Arama O Bilgisayara bağlı herhangi bir saklama biriminde yer alan dosya veya klasörü bulmak için kullanılır. Adres çubuğunun hemen sağında yer alır. Arama içinde bulunan mevcut konumda gerçekleştirilir. Pencere

14 Durum çubuğu O Seçili dosya veya klasör hakkında genel bilgi verir. Pencere

15 Menü çubuğu Pencere


"İŞLETİM SİSTEMİ. Temel Kavramlar O Dosya O Klasör O Kısayol O Simge O Düğme O Pencere O Fare işaretçisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları