Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan ; S üt Grubu E t, Yumurta ve Kuru Baklagiller Sebze ve Meyveler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan ; S üt Grubu E t, Yumurta ve Kuru Baklagiller Sebze ve Meyveler."— Sunum transkripti:

1 1

2 Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan ; S üt Grubu E t, Yumurta ve Kuru Baklagiller Sebze ve Meyveler E kmek ve Tahıllar d an her gün sizin için gerekli olan miktarlarda alınması d urumuna Yeterli ve D engeli Beslenme denir.

3

4

5

6

7 SÜT AYRA N YOĞUR T PEYNİ R

8 Kemik sağlığımız Kas sağlığımız Göz sağlığımız Diş gelişimimiz için süt içmeliyiz

9

10

11 * Bizi hastalıklardan korur. * Diş etlerinin sağlıklı olması için gereklidir.

12

13 13 ŞEKERLER VE YAĞLAR

14 14 SU * * Ortalama günde 8-10 su bardağı (1,5 - 2 Litre)

15 15 Sağlıklı beslenmek için günde ÜÇ ANA ve en az İKİ ARA öğün yenilmelidir.

16 Yoğun bir güne sağlıklı bir şekilde başlamanın ‘Altın Anahtarı’

17 * Güne sağlıklı başlamak * Öğrenmek ve öğrendiklerimizi kolay hatırlamak * Çabuk yorulmamak için ; Kahvaltı Etmeliyiz.

18 * Her öğünde 4 temel besin grubundan tüketmeliyiz. * Çiğ sebze ve meyveleri bol su ile yıkamalıyız * Öğün atlamamalıyız * Sabah kahvaltısı yapmalıyız.

19 Açıkta satılan yiyecekleri satın almamalıyız. * Öğün aralarında çikolata, cips, gibi yiyecekler yememeliyiz.

20

21

22 Enerji alımı ile harcaması arasındaki dengenin bozulması ile sonuçlanan ve sıklıkla enerji yoğunluğu fazla besinlerin aşırı alımına bağlı olan bir durumdur. 22

23

24  Hipertansiyon  Şeker Hastalığı  Astım  Karaciğer Yağlanması  Felç  Solunum zorluğu  Bazı psikolojik bozukluklar 24

25 Böyle bir durumda bir uzmana (diyetisyen vb.) danışarak tedavi olmak gerekmektedir. 25


"1. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan ; S üt Grubu E t, Yumurta ve Kuru Baklagiller Sebze ve Meyveler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları