Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gazetecilikle birlikte karşımıza çıkan bir öğretici yazı türüdür. Bu yazılarda amaç yurtta ve dünyada olup bitenler konusunda gazete okurlarını bilgilendirmektir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gazetecilikle birlikte karşımıza çıkan bir öğretici yazı türüdür. Bu yazılarda amaç yurtta ve dünyada olup bitenler konusunda gazete okurlarını bilgilendirmektir."— Sunum transkripti:

1

2 Gazetecilikle birlikte karşımıza çıkan bir öğretici yazı türüdür. Bu yazılarda amaç yurtta ve dünyada olup bitenler konusunda gazete okurlarını bilgilendirmektir.

3 İyi bir haber metninde aranan özellikler: Haber doğru ve önemli olmalıdır. Geniş bir okuyucu kitlesini ilgilendirmelidir. Eski olmamalıdır. Temel kişi hak ve özgürlüklerini ortadan kaldırıcı bir içerik taşımamalıdır.

4 Haber metni, “5 N 1 K” kuralına uygun, yani “ne, nerede, ne zaman, niçin, nasıl, kim” sorularının yanıtlarını içermelidir. Hiçbir yanlış anlaşılmaya meydan vermeyecek ölçüde açık bir anlatımla ve gazete okurlarının rahatça anlayabilecekleri yalınlıkta bir dille yazılmalıdır.

5 Hiçbir yorum içermemelidir. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış olmalıdır. Haber yazılarının planı başlık, haber özeti, ayrıntılar şeklindedir.


"Gazetecilikle birlikte karşımıza çıkan bir öğretici yazı türüdür. Bu yazılarda amaç yurtta ve dünyada olup bitenler konusunda gazete okurlarını bilgilendirmektir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları