Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dünya, Güneş ve Ay sonsuz uzay içersinde bizim en fazla karşılaştığımız uzay nesneleridir. Dünya; Üzerinde yaşadığımız gezegenimizdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dünya, Güneş ve Ay sonsuz uzay içersinde bizim en fazla karşılaştığımız uzay nesneleridir. Dünya; Üzerinde yaşadığımız gezegenimizdir."— Sunum transkripti:

1

2

3 Dünya, Güneş ve Ay sonsuz uzay içersinde bizim en fazla karşılaştığımız uzay nesneleridir. Dünya; Üzerinde yaşadığımız gezegenimizdir.

4 Dünyamız, üzerinde yaşayan canlılar için gerekli tüm imkanları tanıyan, eşi bulunmaz bir yaşam alanıdır. Dünyamız dışında henüz insanların veya tüm canlıların yaşayabileceği bir gezegen bulunamamıştır.

5 Dünyamızın yaşam alanı olabilmesini sağlayan birinci faktör GÜNEŞ’tir. Güneş ışığı ve sıcaklığı olmadan Dünya’da yaşam devam edemez. Dünyamızın yaşam alanı olabilmesini sağlayan birinci faktör GÜNEŞ’tir. Güneş ışığı ve sıcaklığı olmadan Dünya’da yaşam devam edemez.

6 Güneş ışıkları ve bize verdiği sıcaklık milyonlarca kilometre uzaklıktaki Güneşten gelmektedir. Güneş ışıkları ve bize verdiği sıcaklık milyonlarca kilometre uzaklıktaki Güneşten gelmektedir. Bu ışığın gücü ve şiddeti, Dünya’nın Güneşe yakınlaşması veya uzaklaşması ile artar veya azalır. Bu ışığın gücü ve şiddeti, Dünya’nın Güneşe yakınlaşması veya uzaklaşması ile artar veya azalır.

7 Ay, Dünyamızın Uydusudur. Ay, Dünyamızın Uydusudur. Görünümü tıpkı Dünya ve Güneş gibi yuvarlaktır. Görünümü tıpkı Dünya ve Güneş gibi yuvarlaktır.

8 DÜNYA GÜNEŞ AY BÜYÜKLÜK KAVRAMI DÜNYA GÜNEŞ AY BÜYÜKLÜK KAVRAMI

9 Bu üç uzay nesnesinin büyüklüklerini bilmemiz önemlidir. Hiçbirini kendi gözümüzle göremediğimiz, sadece film veya fotoğraflardan izlediğimiz için büyüklüklerini hayal etmemiz zor olabilir. Bu üç uzay nesnesinin büyüklüklerini bilmemiz önemlidir. Hiçbirini kendi gözümüzle göremediğimiz, sadece film veya fotoğraflardan izlediğimiz için büyüklüklerini hayal etmemiz zor olabilir. Gelin bu üçünü gerçek hayattaki nesnelerle ilişkilendirip, boyutlandıralım. Gelin bu üçünü gerçek hayattaki nesnelerle ilişkilendirip, boyutlandıralım.

10 AY bir leblebi büyüklüğünde olsa idi; AY bir leblebi büyüklüğünde olsa idi; DÜNYA bir erik büyüklüğünde; DÜNYA bir erik büyüklüğünde; GÜNEŞ ise en büyüğünden bir bal kabağı büyüklüğünde olurdu. GÜNEŞ ise en büyüğünden bir bal kabağı büyüklüğünde olurdu.

11 Dünyadan gökyüzüne baktığımızda bazı günler hem ayı, hem güneşi görebiliriz. Büyüklük olarak her ikiside aynı boyutta gibi gözükürler.

12 Bu sizi yanıltmamalı. Çünkü fotoğrafta, denizde yüzen dev gemi de oyuncak bir gemi ile aynı büyüklükte görünmekte…

13 Dünya ve Güneşin Hareketleri ve

14 Dünyamız kendi etrafında dönmektedir. Dünyamız kendi etrafındaki bir dönüşünü 24 saatte tamamlamaktadır. Bu dönüşle GECE ve GÜNDÜZ 1 Gün Yani 1 Gün oluşmaktadır. Dünyamız kendi etrafında dönmektedir. Dünyamız kendi etrafındaki bir dönüşünü 24 saatte tamamlamaktadır. Bu dönüşle GECE ve GÜNDÜZ Yani 1 Gün oluşmaktadır.

15 Gece ve Gündüz oluşumu sadece Dünya’ya bağlı değildir. Gündüz oluşumu, Güneşten gelen ışıkla sağlandığı için Gece ve Gündüzün oluşması Güneşin Dünya’ya gelen ışınları ile ilgilidir. Gece ve Gündüz oluşumu sadece Dünya’ya bağlı değildir. Gündüz oluşumu, Güneşten gelen ışıkla sağlandığı için Gece ve Gündüzün oluşması Güneşin Dünya’ya gelen ışınları ile ilgilidir.

16 Dünyamız kendi etrafında dönerken bir yüzü güneşi görürken; Dünyamız kendi etrafında dönerken bir yüzü güneşi görürken; GÜNDÜZ Arka kısmı güneşi görmez. Güneşi gören kısımlar GÜNDÜZ, Görmeyen kısımlar GECE’yi yaşar. Arka kısmı güneşi görmez. Güneşi gören kısımlar GÜNDÜZ, Görmeyen kısımlar GECE’yi yaşar. GECE

17 Grafiksel olarak izlersek… Grafiksel olarak izlersek… GÜNDÜZ GECE Gördüğünüz gibi güneş ışınları Dünyanın bir tarafını aydınlatırken, diğer tarafı karanlıktadır. Gördüğünüz gibi güneş ışınları Dünyanın bir tarafını aydınlatırken, diğer tarafı karanlıktadır.

18 Mevsimlerin oluşumu ise Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketi ile oluşur. Mevsimlerin oluşumu ise Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketi ile oluşur. Dünyamız Güneş etrafında bir elips şeklinde dolaşır. Yani Dünyamızın Güneşe olan uzaklığı sabit kalmaz. Dünyamız Güneş etrafında bir elips şeklinde dolaşır. Yani Dünyamızın Güneşe olan uzaklığı sabit kalmaz.

19 Dünyamız, Güneş etrafındaki turu 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Biz buna 1 YIL deriz. Dünyamız, Güneş etrafındaki turu 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Biz buna 1 YIL deriz. 1 Yıl içersinde 4 farklı mevsim yaşarız. 1 Yıl içersinde 4 farklı mevsim yaşarız.

20 Dünyamız, Güneş etrafındaki turu 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Biz buna 1 YIL deriz. Dünyamız, Güneş etrafındaki turu 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Biz buna 1 YIL deriz.

21 Dünyamız, Güneş etrafında dönerken güneşe en yakın olduğu zaman; YAZ, Güneşe en uzak olduğu zaman; KIŞ mevsimi yaşanır. Dünyamız, Güneş etrafında dönerken güneşe en yakın olduğu zaman; YAZ, Güneşe en uzak olduğu zaman; KIŞ mevsimi yaşanır. YAZ KIŞ

22

23 Dünyamızın kendi etrafında dönmesi ile GECE – GÜNDÜZ oluşur. Dünyamızın kendi etrafında dönmesi ile GECE – GÜNDÜZ oluşur. GÜNDÜZ GECE

24 Dünyamızın Güneş etrafında dönmesi ile MEVSİMLER oluşur. Dünyamızın Güneş etrafında dönmesi ile MEVSİMLER oluşur.

25

26 Dünyamız ile ilgili hangisi doğrudur? Dünyamız ile ilgili hangisi doğrudur?

27 GERİYE DÖN

28

29 Aşağıdaki gruplardan hangisi yanlıştır? Aşağıdaki gruplardan hangisi yanlıştır?

30 GERİYE DÖN

31

32 Yandaki şekle göre hangisi doğrudur? Yandaki şekle göre hangisi doğrudur?

33 GERİYE DÖN

34

35 Yandaki şekle göre hangisi doğrudur? Yandaki şekle göre hangisi doğrudur?

36 GERİYE DÖN

37

38 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI © SLAYTIN TÜM HAKLARI Slaytizle.com’a AİTTİR… KOPYALANMASI İZİNSİZ ÇOĞALTILMASI Slaytizle.com LOGOSUNUN KALDIRILMASI YASAKTIR

39

40

41

42


"Dünya, Güneş ve Ay sonsuz uzay içersinde bizim en fazla karşılaştığımız uzay nesneleridir. Dünya; Üzerinde yaşadığımız gezegenimizdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları