Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esma AYDIN Psikolojik danışman ve rehber öğretmen

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esma AYDIN Psikolojik danışman ve rehber öğretmen"— Sunum transkripti:

1 Esma AYDIN Psikolojik danışman ve rehber öğretmen
ÖZEL TARHAN KOLEJİ

2

3

4 Mesaj iletildimi?

5

6

7 İletişim 3 basamakta gerçekleşir.
1-Konfirmasyon:Birşeyin varlığını farketme 2-Diyalog:Farkedilen ile bağlantıya geçme 3-Angaje olma:Karşı tarafla kurulan ilişkiden keyif almaya başlamak.

8

9

10

11

12

13 1- Saygı Duymak: Karşımızdaki kişilere saygı duymak onların varlığını kabul etmek, önemli ve değerli olduklarını hissettirmek, olduğu gibi benimsemek anlamını taşır. 2- Doğal Davranabilmek: Abartıdan uzak, olduğu gibi davranmaktır. 3-Empati: İletişimin belki de en önemli öğesidir. Bir anlamda, dış dünyayı karşımızdaki kişinin penceresinden görmeye çalışmaktır. Kurulan bu duygu ortaklığı, iletişimi güçlü kılar. 4-Önyargılı olmamak.

14

15 Görünüste Dinleme: Dıs görünüsüyle dinliyormus gibi yapıp, fakat iç dünyası bambaska yerlerde
olan, kafasında söylenenden daha önemli konular olan kisinin yaptığı görünüste dinlemedir. Seçerek Dinleme: Karsısındakinin söylediklerinden kendi ilgilendikleri bölümü duyan, diğer söylenenlerle ilgilenmeyen kisilerin yaptığı seçerek dinlemedir. Bu tür dinleyiciler, dikkatlerini çekecek bir sözcük ya da ifade ortaya çıkıncaya kadar, “görünürde dinleyici” olarak kalırlar, daha sonra ilgilendikleri bölümü dinlemeye baslarlar. Saplantılı Dinleme: Sürekli olarak belirli bir duygusal tonu tasıyan, söylenen her seyden bir hüzün, bir espri vb. çıkarmaya çalısanların yaptığı saplantılı dinlemedir.

16 Savunucu Dinleme: Ne duyarsa duysun her söyleneni kendine yönelmis bir saldırı sayan ve hemen
karsı saldırıya geçenlerin yaptığı ise savunucu dinlemedir. Tuzak Kurucu Dinleme: Hiç sesini çıkarmadan dinleyip, dinledikleri bilgiden yararlanıp karsısındakini zor duruma sokacak fırsatlar yakalamaya çalısanların yaptığı tuzak kurarak dinlemedir. Yüzeysel Dinleme: Konusanın kullandığı kelimelerin yüzeyinde kalan, altta yatan anlama ulasamayan kisilerin yaptığı yüzeysel dinlemedir.

17 Bir bilgeye sormuşlar:
“Efendim dünyada en çok kimi seversiniz? “Terzimi severim”, diye cevap vermiş. Soruyu soranlar şaşırmışlar: “Aman üstad,dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor? O da nereden çıktı? Neden terzi? Bilge,bu soruya şöyle cevap verir:

18 “Dostlarım,evet ben terzimi severim
“Dostlarım,evet ben terzimi severim.Çünkü ona her gittiğimde,benim ölçümü yeniden alır.Ama diğer insanlar öyle değildir.Bir kez benim hakkımda karar verirler,ölünceye kadar da,beni hep aynı gözle görürler.

19

20

21

22

23 'Sen' dili: Sen hatalısın! Çok yanlış davranıyorsun!

24 'Ben' dili: Senin bu davranışın beni incitti, üzüldüm!

25 Sen Dili: Zaten bana hiç zaman ayırmazsın, hep çok işin vardır.

26 Ben Dili: Bana daha çok zaman ayırırsan mutlu olurum.

27 Sen Dili:Bu saate kadar nerdeydin?

28 Ben Dili:Eve geç kaldığın zaman çok merak ediyorum

29

30

31

32

33

34

35

36

37 Churchill’in ikinci dünya savaşı sonrası işaret ve orta parmaklarını kullanarak “V” Victory (Zafer) kelimesinin ilk harfini yaparak zafer’i sembolize etmesi tüm dünyada bu işaretin zafer için kullanılmasına sebep olmuştur.Aynı işareti avucunuzu kendinize çevirerek yaparsanız ,Türkiye’de 2 anlamına gelirken İngiltere’de küfür anlamına gelir.

38

39

40 BEYAZ SARAYDA BUSH ECEVİT GÖRÜŞMESİ
Bush kendinden emin, bir eli dizinde, güç almış ve Ecevit’e doğru eğilmiş, bacakları rahatlığını pekiştirirken açık bir konumda, Ecevit ufacık bir kağıdı iki eliyle tutarak ve bacaklarını kapalı tutarak savunma görüntüsü veriyor.

41

42

43 Dış dünya tehdit olarak algılandığında beden savunmaya geçer
Dış dünya tehdit olarak algılandığında beden savunmaya geçer.Kitaplarını göğsüne yaslayıp sarılarak yürüyen bir erkek görmeyiz.Bu duruş kızlara aittir.Çünkü erkekler genelde saldırgan ve laf atma konumunda oldukları için kollarını sağa sola doğru açarak yürürken kızla mecburen kitapların arkasında savunmada yürümek zorundadır. Savunma erkeklerde mesela bir topluluğun karşısında beklerken saatleriyle ve gömleklerinin kol ucuyla oynama olarak görülür.Aynı durumda kadınlar çantalarını iki elleriyle tutarak önlerinde bir duvar oluştururlar.

44 Savunmacı beden duruşuna bir örnekte kokteylerde verebiliriz
Savunmacı beden duruşuna bir örnekte kokteylerde verebiliriz.Dikkat edersek kokteyle yada parti sırasında insanlar ufacık bir şarap bardağının iki elleriyle tutarlar.Ya da ellerinden bırakmazlar.Böylece bir dosyanın,bir çantanın yada bir duvarın arkasına geçmişcesine rahatlarız.Bunu yabancıların yanında yaparız.Televizyon karşısında evde çay içerken bardağı iki elle tutmayız.Çünkü evde rahatız.

45 Ellerin kenetli olması gerginliğin,rahatsızlığın,memnuniyetsizliğin ifadesidir.
Papa Jean poul Beytülllahim’e ziyarete gelmiş,Filistin’de protesto göstericileri var,Yaser Arafat ve eşi gülümsemeye çalışıyorlar ancak elleri onları ele veriyor

46

47 Haldun Dormen duruşu olarak adlandırılan el parmak uçlarının birleştirilerek durulması karşı tarafa kişinin konuyla ilgili birşeyler bildiği hissi uyandırmaktadır.B u duruşu genelde genel müdürler,yöneticiler çalışanlara karşı,profesörler oturdukları masada öğrencilere karşı yaparlar.

48

49 Karşı tarafa hükmetmek,Herhangi bir tartışmayı durdurmak,bastırmak isteyen bir başkan,bir arabayı otoriter bir şekilde durdurmak isteyen trafik polisi,beraberindeki milletvekillerini otorite altına almak isteyen bir parti başkanı,avuçları aşağı bakarak ellerini diktatör konumunda bastırarak konuşacaktır.

50

51

52

53 Fotoğrafta İsrail başbakanı Şaron’ un Başbakan Erdoğan’ın elini ne kadar kontrolü ele geçirecek şekilde ve avucu yere bakar şekilde sıktğına dikkat edin.O sırada Erdoğan’ın ve bizim beynimize “gücü” kodluyor.

54

55

56 Kol kavuşturma mücadele içindeki insanların yapmak zorunda oldukları bir duruştur.Özellikle sürekli birbirine saldıran spor yazarlarının,sık sık eleştiriye maruz kalan köşe yazarlarının farkına varmadan hep kollarını kavuşturarak resim çektirdiklerini görürüz.

57 ‘i

58 Elin yüzü kapatması genel olumsuzluk,endişe,belki yalan,ya da şüpheye dair bir ip ucudur. Elin yüzü kapatma şekillerine dair farklı yorumlar vardır.Mesela elin çeneyi okşaması bir karar verme sürecini ve yoğunlaşma isteğini anlatır.Dikkati ve yoğunlaşma isteğini gösteren asıl ipucu işaret parmağının beyni gösterdiği,elin ise yana dayalı olduğu duruştur.

59

60 SriLanka hindistan veya Tayland’da bir çocuğu başına dokunarak veya hafif fiskelerle sevmeye kalkarsanız bu bir faciaya yol açabilir.Çünkü bu ülkelerde başın ; “ruhun” bulunduğu yer olduğuna inanılır.

61

62

63 Bu hareketi afrikada yaptığınızda karşınızdakine “senin beş baban var
Bu hareketi afrikada yaptığınızda karşınızdakine “senin beş baban var!” diye küfür etmiş olursunuz.

64 Türkiye’de birini çağırmak için yapılan el hareketi Yugoslavya ve Malezya’da sadece hayvanları çağırmak için kullanılırken ,Avustralya ve Endonezya’da “hayat kadını” çağırma anlamına geliyor.

65 BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? • Tebessümün bulaşıcı olduğunu, • Dünyanın en iyi satış ve pazarlama elemanlarının başarılarının arkasında güler yüzlü olmalarının yattığını, • Japonya’da gülümseme okulu olduğunu, • Güler yüzlü çalışanların iş hayatlarındaki verimin daha yüksek olduğunu, • Çocuklar günde yaklaşık 300 kez gülüyor, yetişkinler ise günde ortalama 17 kez güldüğünü • Yanımızda biri olduğunda yapılan espri ya da komik bir olaya yalnız olduğumuzdan on kat daha fazla güldüğünü • Güler yüzlü insanların daha çok akılda kalıp hatırlandığını, • Gülümsemenin insanlara özel olduğunu. Canlılar arasında sadece insanın gülümseyebildiğini biliyor muydunuz? • Özellikle ruhsal bazı hastalıkların tedavisinde gülme terapisi kullanılıyor. Hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğu gözleniyor. Özellikle ruhsal bazı hastalıkların tedavisinde gülme terapisi kullanılıyor. Hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğu gözleniyor.

66 • Somurtan insanların, daima, tebessüm eden insanlara nispeten, yüzlerinin daha erken ve daha fazla kırıştığını, • Simaların iç dünyamızın aynası olduğunu, • Somurttuğumuzda 3, gülümsediğimizde ise 15 kasımızı kullandığımızı, • Gülümsemek için 14 kalori, kaşları çatmak için 72 kalori gerektiğini, • Bazı kimselerin somurtmayı ciddiyet olarak algıladıklarını, • Hareket ve yüz ifadelerimizin kullandığımız sözcüklerden 8 kat daha güçlü ve tesirli olduğu, • İnsanın dalgın olduğu zamanlardaki yüz ifadesinin gerçek hali olduğunu, • Daima somurtan kişilerin tebessüm edenlere oranla daha erken yaşlandığını, • Sürekli gülümseyen insanların somurtanlara oranla daha çok sevildiğini, • Çinli’lerin strese dayalı kalp krizi vakası oranının çok düşük olduğunu ve bunun sebebinin hayata olumlu bakmaları ve tebessüm etmeleri olduğunu,

67 BEDEN DİLİNİ ENİYİ KİM KULLANIR?

68

69

70

71

72

73

74

75

76 TEŞEKKÜRLER!...


"Esma AYDIN Psikolojik danışman ve rehber öğretmen" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları