Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PSK. YILDIRAY OKUR.  Bir konu etrafında iki farklı görüşe sahip iki veya daha fazla kişinin konuşmasıdır.  Fikir ayrılığı,  İki görüşten birinin doğrulanması,diğerinin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PSK. YILDIRAY OKUR.  Bir konu etrafında iki farklı görüşe sahip iki veya daha fazla kişinin konuşmasıdır.  Fikir ayrılığı,  İki görüşten birinin doğrulanması,diğerinin."— Sunum transkripti:

1 PSK. YILDIRAY OKUR

2  Bir konu etrafında iki farklı görüşe sahip iki veya daha fazla kişinin konuşmasıdır.  Fikir ayrılığı,  İki görüşten birinin doğrulanması,diğerinin yanlışlanması,

3  Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar,  Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olmayanlar,  Hatasını olgunlukla kabul edemeyen,sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler,  Yavaş düşünen yavaş hareket edenler

4  İşleri karıştıranlar,  Hiç konuşmayan,bilgiyi zorla ağzından aldığınız insanlar,  Yanlış anlamakta ısrar edenler,  Karşıdakinin söylediklerine önem vermeyenler  Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettirenler,  Karşıdakine saygı göstermeyenler,

5  Aynı şeyi sürekli tekrar etmek zorunda kaldığınız insanlar,  Sadece kendi yaptığını önemli sananlar,  Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar,  Empati kuramayanlar,  Her zaman «BEN HAKLIYIM» diyenler.

6  DİNLEMEK KONUŞMAK

7  Sizin çok şey bilmenizle ilgilenmezler, sözlerinin kesilmemesini,önce görüşlerinin dinlenmesini isterler.  İnsanları dinlemek,onları önemsediğinizi göstermenin en iyi yoludur.Bu şekilde davranmak karşıdakinin size karşı pozitif ve saygılı davranmaya sevk eder.

8  SİHİRLİ ZAMİRLER  SİZ  SİZİ  SİZİN

9  Karşınızdaki kişinin konuşmasındaki tonlaması,konuşma hızı,beden dili nasılsa siz de aynı tonlama,hız ve beden diliyle cevap verin.Kişiler kendilerine benzeyen kişilere karşı daha rahat ve açık davranırlar.

10  Bu tavrınız söylenen şeyler üzerinde düşündüğünüzü gösterir.İnsanlar söyledikleri şeyler üzerinde düşünülmesini ve söylediklerine değer verilmesini isterler.  Biraz beklemek aynı zamanda size de cevap vermek için düşüncelerinizi toplayacak zamanı kazandırır.

11  Konuşmalarınızda kısa ve net olun.  Konudan konuya zıplayan veya aynı şeyleri uzatarak anlatan bir insanı dinlemek karşıdakini yorar.

12  İnsanlar bizim hakkımızda edindikleri ilk izlenimin %90’ını onlarla olan etkileşimimizin ilk 4 dakikasında edinirler.

13  1)Muhattabınızın elini nazikçe sıkın.O sizin elinizi nasıl kavrıyorsa siz de öyle kavrayın.  2)Gülümsemenin gücünü kullanın.Gülümseme insanların size güven duymasını sağlar.  3)Giyim tarzınız başarınıza yardımcı olsun.

14  Bir Konuyu vurgulamak istediğinizde küçük yaşanmış hikayeler seçin ve seçtiğiniz hikayede bir konunun altını çizin. Bu hikayeler konunun unutulmamasını sağlar.

15  Başarı Konusunda sınıfta kalmanızı veya geçmenizi sağlayacak olan şey inancınızdır.Anlattığınız ne ise,mutlaka inandığınız bir konu olmalıdır.

16  Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu kişilere sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.  Tavrınızı koyun ve bunu koruyun.

17  Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir.Asla meydan okumayın.Aksine yeteneklerini övün.Gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

18  Karşılarındakine güvenmezler.Kendilerine olan güvenleri de pek yerinde değildir.Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikayet eden bir tavır içine girerler.  Dinleyin ama tartışmaya girmeyin.Ona karşı savunmacı davranmayın.  Güvenlerini arttıracak cümleler kurun.

19  İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin.Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

20  Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler.  Geri çekilmeyin.  Şakaya vurun.


"PSK. YILDIRAY OKUR.  Bir konu etrafında iki farklı görüşe sahip iki veya daha fazla kişinin konuşmasıdır.  Fikir ayrılığı,  İki görüşten birinin doğrulanması,diğerinin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları