Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mühendislikler H.Salih İpek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mühendislikler H.Salih İpek."— Sunum transkripti:

1 Mühendislikler H.Salih İpek

2 Bilgisayar mühendisliği
Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır. Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım - donanım tümleştirmesi eğitimi alırlar.

3 Yazılımların neyi yapabileceği neyi yapamayacağı, yazılımların belirli bir görev üzerinde nasıl etkili bir verim gösterebilecekleri, yazılımların saklanmış bir veriyi nasıl yazıp okuyabilecekleri, yazılımların nasıl daha akıllı çalışabilecekleri (Yapay Zeka), insan ve yazılımların birbirleriyle nasıl bir iletişim içerisinde olacakları konuları üzerinde ve ASIC (Uygulamaya Özel Tümleşik Devre), FPGA (Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri), devre tasarımı ile donanım-yazılım entegrasyonu alanlarında çalışırlar.

4 2011’de yapılan bir araştırmada, Abd’de yeni mezun bir bilgisayar mühendisinin ortalama yıllık maaşı $ ‘ dır. Türkiye’de ise yeni mezun bilgisayar mühendisi hiç birşey bilmese bile minimum 1000$ maaş almaktadır.  Ancak bu ücreti artırmak sizin elinizdedir. Eğer iyi derecede java yada oracle biliyorsanız bu maaşı minimum 1400$ olacaktır.  C++, C# gibi programlama dilleri ile program yazacaksanız minimum 1500$ aylık ücretiniz olacaktır.

5 Türkiye’deki tecrübeli bilgisayar mühendislerinin maaşları;
Oracle 'da 3 yıllık database adminliği tecrübeniz varsa minimum 3000$ maaş alırsınız. Önemli olan database adminliği konusundaki tecrübenizdir. Eğer 5 yıllık bir oracle tecrübeniz varsa 4500$ maaş alabilirsiniz. Java konusunda 3yıllık tecrübeniz varsa 2500$, 5yıllık bir tecrübeniz varsa 3500$ maaş alabilirsiniz. Asp.net, C #, VB, Delphi, Power Builder konusunda 3 yıllık tecrübeniz varsa 2000$ maaş alabilirsiniz.

6 Hacettepe Enformatik Enstitüsü ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektronik Hesap Bilimleri bölümleri kurulduktan sonra üniversitelerindeki bilgisayar mühendisliği bölümlerinin çekirdeğini oluşturmuştur. 1977 yılında Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi ilk kez lisans düzeyinde bilgisayar mühendisliği eğitimine başlamıştır.

7 Yazılım mühendisliği Yazılım geliştirmekle ilgilenen bilim dalıdır.
Karmaşık yazılım sistemlerinin belirli bir hedefe ve sisteme dayalı olarak ve işbölümü yapılarak, belirli prensipler, yöntemler ve araçlar kullanılarak geliştirilmesidir. Yazılım mühendisliği tanımı ilk olarak 1968 yılında gerçekleştirilen NATO toplantısında Almanya'da gündeme gelmiştir.

8 Programcılar zaten İnşaat, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliklerini biliyorlardı ve yazılım için mühendisliğin ne olduğunu tartışmaya başladılar. Nato Bilim Komitesi 1968 ve 1969’daki Yazılım Mühendisliği üzerine bu alana iki konferansla destek oldu. Çoğu kişi bu konferansların yazılım mühendisliğindeki resmi başlangıç olduğuna inanır.

9 Yazılım Krizi 1960'lar, 70'ler ve 80'lerdeki yazılım geliştirmedeki sorunları tespit eden yazılım krizleri Yazılım Mühendisliğini teşvik edici unsur oldu. Birçok yazılım tasarısı bütçeyi aştı ve düşünülen zamanı geçti. Bazı tasarılar fiziksel zarara neden oldu, bir kesim tasarılar ise ölümlere bile neden oldu. Maaliyet ve bütçenin aşılması: OS/360 işletim sistemi klasik bir örnektir. Fiziksel zarar: Yazılım kusurları fiziksel zararlara yol açabilir. Kötü yazılım güvenliği ise kırıcılara (hacker) kişisel bilgileri çalmasına izin verir, bu paraya, şöhrete ve zamana mal olur.

10 Yaşam ve ölüm: Radyoterapi makinelerinde kullanılan bazı gömülü sistemler başarısız oldu, bu yüzden makineler hastaları öldürücü dozlarda radyasyona maruz bıraktı. Bu başarısızlıkların en ünlüsü Therac 25 olayıdır.

11 Yazılım mühendisliği popüler olduğu kadar da ücret açısından oldukça tatmin edici bir meslek. Yeni mezunlar TL ile TL arası alırken tecrübeye göre maaşlar TL'den TL'ye kadar çıkabiliyor. Tabiki bu ücretler ülkemizde.

12 Sistem Mühendisliği Karmaşık sistemlerin ya da bu sistemleri oluşturan alt sistemlerin tasarımını, üretimini ve bakımını, zaman ve maliyet kısıtlarını da göz önünde bulundurarak, gerçekleştirmek amacını taşır. Sistem mühendisliği programları, işlevsel olarak tek ve bütün bir birim olan bu karışık sistemlerin analizi için gerekli tüm temel kavram, araç ve metotları öğrenciye sunar. Sistem mühendisleri çok farklı alanlarda faaliyet gösteren kurumlar içinde oldukça farklı birim ve kademelerde (üretim, planlama, kontrol, yönetim gibi) görev alabilirler.

13 Maaş olarak da deneyim ve yaptığınız işe göre 1000$ ile 8000$ arasında değişiyor.

14 MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Mekanik ve elektronik kelimelerinin uygun bir şekilde birleştirilmesinden oluşmuştur ve ilk kez Japonya'da kullanılmıştır. Makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan, çok kontrollü bir mühendislik dalıdır.

15 Algılayabilen, ölçebilen, karar verebilen ve bu karar yönünde hareket edebilen otomatik makineler (yani mekatronik sistemler) savunma sanayiinde, güvenlik sistemlerinde, makine sanayinde, endüstriyel otomasyon sistemlerinde, tıpta, tarımda, bankacılıkta, madencilikte ve birçok alanda kullanılmakta ve her geçen gün kullanım alanı artmaktadır.

16 Günümüzde yaygın olarak kullanılan gece görüş sistemleri, mayın tarama robotları, otomatik stoklama sistemleri, fotoğraf makinaları, videolar, çamaşır-bulaşık makinaları, bankamatikler gibi sistemler ve ürünler birer mekatronik sistemlerdir.

17 Mühendisler en az 2500 maaş alarak işe başlarlar ve bu rakam 50 bin TL gibi astronomik rakamlara kadar çıkabilir Ülkemiz ’de.

18 Bilişim Sistemleri mühendisliği
Bir organizasyonun amaç ve hizmetlerini yerine getirmek için bilgi teknolojisinin kullanımına odaklanır. Bu yüzden bilişim teknolojileri derslerinin yanında özellikle Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme bölüm ders programından da yararlanılmaktadır. Bir kurumda tüm bilgisayarla yapılan işlerinin koordine edilmesini, planlanmasını, gerekli donanım ve yazılımların satın alınıp, kurulmasını, bakımının yapılmasını, iletişim şebekesinin kurulmasını, sistem mimarisini geliştirebilecek, sistem standartlarını belirleyecek ve farklı bilişim sistemlerinin entegrasyonunu yapabilecek yetenekte olurlar.

19 Maaş olarak deneyim ve yaptığınız işe göre 1500$ ile 6000$ arasında değişiyor.

20 Otomotiv mühendisliği
Taşıt mühendisliğinin bir parçasıdır, Makina Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Güvenlik Mühendisliği dallarının tasarımda ve üretimde ortak olarak çalışmasıyla yapılır. Motosikletler, otomobiller, otobüsler ve kamyonlar otomotiv mühendisliğinin ana uğraş alanlarıdır.

21 Otomotiv mühendislerinin çalıştıkları işyerlerinde aldıkları ücretler konusunda kesin rakamlar vermek güçtür. Ücret olarak 1800$ ile 50000$ arasında değişmektedir.

22 Bilgi Güvenliği Mühendisi
Bilgi sistemlerinin güvenliği konusunda uzmanlaşan kişilerdir. Bilginin önemli ve korunmasının zorunlu, hatta hayati olduğu yerlerde  bilginin güvenli bir şekilde iletilmesini, saklanmasını ve erişiminin kontrollü bir şekilde sağlanmasını sağlayan algoritma ve protokolleri analiz eder ve tasarlar. Kurumun veya işyerinin siber güvenlik (ağ güvenliği) saldırılarına ve kriptolojik ataklara karşı dayanıklı olmasını sağlayan politikaları ve savunma sistemlerini oluşturur. 

23 Ağ Güvenlik Mühendisi Bilişim güvenliği alanının bir alt dalı olarak özellikle ağ ve Internet tehlikeleri konusunda uzmanlaşırlar. Hacker saldırıları, virüs ve truva atı benzeri zararlı yazılımlar, spam gibi sorunlar sayesinde uygulama tecrübesi edinirler. Var olan tehditleri sürekli olarak takip etmek ve analiz etmek, Bu tehditlere karşı alınabilecek önlemleri incelemek Mümkünse bir test ortamı içerisinde bunları denemek, Gerekli önlemleri devreye almak, Önlemlerin düzgün çalıştığını sürekli olarak kontrol etmek (log ve trafik analizi - saldırı programlarıyla sistemi test etmek)

24 Güvenlik Mühendisliği
Eskiden bilişim güvenliği tek başına ele alınan bir olguydu, zamanla alt dallara ayrılmıştır, Ağ güvenliği–Web Uygulama Güvenliği–İşletim sistemi güvenliği, Veritabanı güvenliği, Var olan maddeyi, bilgiyi koruma ihtiyacı, Fiziksel Güvenlik, Sanal Güvenlik,

25 2000’li yılların başından itibaren gelişme gösteren bir sektör ve bu yıllarda Güvenlik Duvarı kullanan şirket oranı %10 iken günümüzde ~ %94 civarında, Hazır ürünleri al-sat şeklinde ilerleyen bir ticari yapı, Aldığı maaşlar şirkete, yaptığı işe ve deneyime göre değişiklik gösteriyor ama başlangıç olarak 1500$.

26 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Eğitim fakültelerinin 1998 yılında yeniden yapılanması sonucunda birçok eğitim fakültesinde bu bölümler oluşturulmuştur. Bölüme sadece Türkiye'deki üniversitelerde rastlanmaktadır. Birinci amaç ilk ve orta öğretimde görev alacak olan, temel mesleki bilgi ve becerileri kazanmış bilgisayar öğretmenleri yetiştirmektir. İkinci ana amaç ise, öğrenci kitlesinin pedagojik düzeyine ve müfredata uygun öğretim materyali ve eğitim yazılımı tasarlama, geliştirme, uygulama ve değerlendirme alanlarında donanımlı BDÖ (Bilgisayar Destekli Öğretim) uzmanları yetiştirmektir. Lisans programındaki bilgisayar eğitimi ile mezunlar bu iki meslek dışında Yazılım Tasarımcısı ve Yazılım Geliştirimi olarak da istihdam edilmektedir.

27 Çalıştığı kuruma göre maaşı değişiklik gösterebilir
Çalıştığı kuruma göre maaşı değişiklik gösterebilir. Başlangıç olarak 1800Tl’ dir.

28 Yönetim Bilişim Sistemleri
Teknoloji, sistem teorisi ve bilgi yönetimi alanlarını bir araya getiren akademik bir alandır. Yöneticilerin karar vermesini kolaylaştırmak için, değişik yerlerdeki bilgilerin toparlanarak, bütün halinde sunmak, en önemli görevlerinden biridir. Maaş olarak çalıştığı şirkete göre değişiklik gösterebilir. Başlangıç olarak 1750Tl’dir.

29 Kaynakça http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa
(HUZEYFE ÖNAL –GÜVENLİK MÜHENDİSLİĞİ SUNUMU)

30


"Mühendislikler H.Salih İpek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları