Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİSTEM YÖNETİMİ KOORDİNATÖRÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİSTEM YÖNETİMİ KOORDİNATÖRÜ"— Sunum transkripti:

1 SİSTEM YÖNETİMİ KOORDİNATÖRÜ
ŞİMŞEK MERT

2 SİSTEM YÖNETİMİ Sistem Yönetimi Birimi Veritabanı Birimi
SİSTEM YÖNETİMİ DAİRE BAŞKANLIĞI Sistem Yönetimi Birimi Veritabanı Birimi Ağ Yönetimi Birimi Sistem Güvenlik Birimi Lisans Yönetimi Birimi Teknik Destek Birimi

3 VERİ MERKEZİ Veri merkezimiz üretim (production) ortamı, geliştirme (development) ortamı ve iş sürekliliği (FKM) ortamı olmak üzere yeniden yapılandırılmıştır. Üretim ortamı (aktif çalışan ortam) 4 adet oracle exadata veritabanı yönetimi makinesi 1 adet oracle exalogıc uygulama yönetimi makinesi 2 adet sanallaştırılmış uygulama sunucusu makinesi 1200 çekirdek, 4800 GB bellek kapasiteli bir sanal sunucu havuzu 200 ün üzerinde Windows ve Linux tabanlı sunucu 2 adet disk ünitesi (Yaklaşık 1500 TB kapasiteli) Development Ortamı: 1 adet Exadata Veritabanı Ünitesi, 1 adet sanallaştırılmış uygulama sunucusu ünitesi İş Sürekliliği (FKM) Ortamı: 1 adet Exadata Veritabanı Ünitesi, 2 adet sanallaştırılmış uygulama sunucusu ünitesi, 1 adet disk ünitesi

4 HİZMETLERİMİZ Elektronik Posta Hizmeti
Şu anda yaklaşık Sağlık Bakanlığı çalışanı elektronik posta hizmetlerini Veri Merkezimiz üzerinden almaktadır. Bu sayının yakın zamanda rakamına ulaşması planlanmaktadır. Kurum İçi Kişisel Paylaşımlı Veri Alanı Bakanlık çalışanlarının internet üzerinden her yerden erişebilecekleri ve kendi dosyalarını saklayabilecekleri kişisel paylaşımlı veri alanı uygulaması 2013 yılı başlarında devreye alınması planlanmaktadır. Şu anda tüm genel sekreterler ve başkanlar için saglik.gov.tr uzantılı eposta adresleri oluşturulmuştur. Kamu Hastaneleri Kurumu, Bilgi İşlem ve İstatistik Daire Başkanlığı tarafından duyurusu yapılacaktır.

5 HİZMETLERİMİZ Kurum İçi İletişim Sistemi
Microsoft Lync teknolojisi kullanılarak oluşturulan çevrimiçi görüntülü toplantılar dahil kurum içi tüm iletişim hizmeti Veri Merkezimiz üzerinden sağlanabilmektedir. Web Uygulamaları Başta saglik.gov.tr olmak üzere 300 civarında web portalı ve web uygulaması Veri Merkezimizde çalışmaktadır. Web Hosting Talep eden kurumlarımıza Windows veya Linux tabanlı hosting hizmeti sunulabilmektedir.

6 SAĞLIK AİLESİ PROJESİ Sağlık sektöründe yer alan kurum ve kuruluşların sağlıkla ilgili verileri ortak kullanabilmeleri ve veri iletişiminin güvenilir ve hızlı bir kanal üzerinden yapılabilmesi amacıyla ulusal düzeyde sağlık özel ağının oluşturulması planlanmaktadır. Mevcut yapıda Bakanlık merkez birimleri arasında kullanılan noktadan noktaya teknoloji yerine çok noktadan çok noktaya (MPLS) teknoloji kullanılması planlanmaktadır. Bu yapı şu anda Ankara’da bir hastanede bir süredir yapılan pilot uygulama ile test edilmektedir.

7 Sağlık ailesi alt yapısı

8 Sağlık ailesi alt yapısı

9 SAĞLIK AİLESİ AVANTAJLARI
Kurumlar ve bakanlık veri merkezleri internete çıkmadan kapalı devre iletişim kurabileceklerdir. Güvenli ve hızlı bir iletişim ağı oluşacaktır. SAĞLIKNET, ÇKYS, EBYS, TDMS gibi kurumsal uygulamalar internete çıkmadan bu ağ üzerinden erişilebilir olacaktır. Tüm sağlık kurumları bilgi teknolojileri standardize olacaktır. Tüm sağlık kurumları internete çıkarken bakanlığın güvenlik katmanlarından faydalanabilecektir. Kaynakların ve potansiyelin ortak kullanımı ile daha düşük maliyetle daha çok hizmet üretilebilecektir. Tüm yapı tek bir noktadan yönetilebilecektir.

10 Sağlık ailesi

11 Sağlık ailesi altyapısının avantajları
Sağlık Ailesi Altyapısı üzerinde çalışabilecek uygulamalar HBYS ve Entegre Uygulamalar AHBS Uygulamaları Hbys ve Ahbs yazılımlarının web tabanlı mimaride olması planlanmaktadır. J2EE veya .Net platformlarında, açık standartlarda ve çok katmanlı mimaride geliştirilmiş olması planlanmaktadır. Web Portalları Web Uygulamaları Tüm web portalleri ve web uygulamaları açık standartlarda geliştirilmiş olmalıdır. EBYS Uygulamaları Diğer Lokal Uygulamalar J2EE (Java 2 Enterprise Edition) yeni adıyla Java Platform Enterprise Edition, Oracle tarafından geliştirilmiş ve 20 den fazla certified uygulama sunucusu tarafından desteklenen bir açık standart çok katmanlı mimari platformudur. Güncel sürümü 6.0 dır. 7.0 sürümünün yayınlanması beklenmektedir. Oracle WebLogic (ücretli), Oracle Glassfish (ücretsiz), IBM WebSphere (ücretli), Apache TomEE (Tomcat) (ücretsiz), Jboss (ücretsiz) gibi çok bilinen uygulama sunucularında sistemlerin çalışabiliyor olması gerekmektedir.

12 TEŞEKKÜR EDERİM


"SİSTEM YÖNETİMİ KOORDİNATÖRÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları