Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Organizasyon İlkeleri ve Uygulaması Prof. Dr. Hayri ÜLGEN Arş. Grv. Gültekin ALTUNTAŞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Organizasyon İlkeleri ve Uygulaması Prof. Dr. Hayri ÜLGEN Arş. Grv. Gültekin ALTUNTAŞ."— Sunum transkripti:

1 Organizasyon İlkeleri ve Uygulaması Prof. Dr. Hayri ÜLGEN Arş. Grv. Gültekin ALTUNTAŞ

2 ◦ İş analizleri, işe yönelik bilgilerin belirli bir sistematik içinde analiz edilmesidir. Tüm işlere yönelik bilgiler toplanır, değerlenir ve yorumlanır. Daha sonra iş tanımları ve iş gerekleri haline getirilerek ilgililere sunulur. ◦ Kimler yararlanır ?  İK yöneticisi ve çalışanları  Tüm yöneticiler  Sendika yöneticileri ve temsilciler i  İşi yapan işgörenin (çalışanın) kendisi

3 ◦ İş analizleri nerede kullanılır?  İK planlamasında,  İşe alınacak personelde aranacak niteliklerin belirlenmesinde,  İşe yerleştirme, terfi ve atamalarda,  Eğitime alınacak işgörenin belirlenmesinde,  İşgören değerleme ölçülerinin saptanmasında,  Ücret sisteminin kurulmasında,  İşçi-işveren anlaşmazlıklarında kullanılır.

4 ◦ İş Analiz Süreci  Analizi yapılacak işlerin belirlenmesi,  Soru formunun hazırlanması,  İşle ilgili bilgilerin toplanması,  Toplanan bilgilerin değerlendirilmesi

5 ◦ İş Analiz Süreci ile ortaya iş tanım ve gerekleri konulur.  İş Tanımları : İş analizi bilgilerinden yararlanılarak işle ilgili bilgileri belirli bir sistematik altında tek bir sayfada toplayan iş formlarıdır. İş analizindeki bilgilerin daha kolay anlaşılması ve algılanması için yapılır.  İş Gerekleri : İş analizlerinden ortaya çıkarılan bir tablo da iş gerekleridir.  İş tanımları, işi bütün olarak ele alır ve işin nasıl yapıldığını ortaya koyar. İş gerekleri ise, işi normal düzeyde yerine getirebilecek işgörenin profilini çıkarır.

6 İŞ ANALİZİ İş Tanımı Bölümü: İş Özeti: Görevler: Sorumluluklar: Gerekli Beceriler: Çalışma Koşulları: Performans Standartları:

7 İŞ TANIMI İş Unvanı: Bölüm Yöneticisi: İş No: İş Özeti: İş ile İlgili Görev ve Sorumluluklar: Çalışma Koşulları: İŞ GEREKLERİ İş Unvanı: Bölüm Yöneticisi: İş No: Gerekli Beceriler: - Eğitim - Analitik beceri - Karar verme becerisi - İletişim becerisi - Görünüm Gerekli Çaba: Diğer:


"Organizasyon İlkeleri ve Uygulaması Prof. Dr. Hayri ÜLGEN Arş. Grv. Gültekin ALTUNTAŞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları