Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN ÖMER AKPINAR Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni BUDİZM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN ÖMER AKPINAR Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni BUDİZM."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN ÖMER AKPINAR Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni BUDİZM

2 BUDİZM 'İN KURUCUSU: Buda (Guatama, Gotama) ( MÖ.563 - 483 ) ASIL ADI: Sidhartha Gothama BUDİZM, BUDDHA YA DA BUDA: Sanskrit dilinde; "uyanmış, idrak etmiş, bilinçlenmiş” anlamına gelir.

3 BUDİZM 'DE İNANCIN TEMELİ ÜÇ ESASA DAYANIR 1-Buda 'ya sığınırım, 2-Dhamma 'ya (dine,doktrine) sığınırım, 3-Sangha 'ya sığınırım (Rahipler Cemaati,dünyanın en eski bekar rahipler topluluğu)” cümlesi oluşturur Bunlardan birini inkar eden kişi budist sayılmaz ve Budizm 'e girmek için yukarıdaki cüm leyi söylemek gerekir.

4 DİN ADAMLARINA: Rahip denmektedir. Budist rahip topluluğuna SANGHA denir. Sangha 'ya giren rahip ve rahibeler evlenemezler.

5 Budizmde Ahiret inancı yoktur. Karma inancı(Ruhgöçü-Reenkarnasyon) inancı hakimdir

6 Budizm ' de mabetlere “Vihara” denir.

7 İbadet Stupa denilen mabetlerde yapılır. Stupalar helezoni yapıda inşa edilmiştir.

8 Stupa denilen Budist mabedi

9 BUDİZM DE ACIDAN VE IZDIRAPTAN KURTULMAK İÇİN 8 AŞAMALI YOL VARDIR 1-Gerçek Bilgi 2-İyi Niyet 3-Doğru Söz 4-Doğru Hareket 5-Doğru Kazanç 6-Doğru Çaba 7-Doğru Fikir 8Doğru düşünme ve konsantrasyon

10 İbadet için Stupaya giren Budist önce Buda 'nın heykeline saygı gösterisi yapar; O 'na çiçek ve tütsü sunar, Budistler kendi evlerinde de bir köşede korudukları Buda heykeline tazimde bulunarak, ibadet ederler. İbadet lerinde klişeleşmiş dua ve söz yoktur.

11 Budistler Buda 'nın vaazlarının Pali - Kanon adlı bir kitapta toplandığına ve 400 yıl kadar sözlü olarak nesilden nesile aktarıldığına inanırlar. Budizm 'in kutsal kitabı üç sepet anlamına gelen “Tripitaka veya Tipitaka 'dır”

12 Budizm Uzakdoğu ülkelerinin büyük bölümünde hakim bir dindir. Çin Tayland Tayvan Japonya Tibet… gibi


"HAZIRLAYAN ÖMER AKPINAR Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni BUDİZM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları