Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAHUDİLİK GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DİNLERİ TANIYALIM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAHUDİLİK GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DİNLERİ TANIYALIM"— Sunum transkripti:

1 YAHUDİLİK GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DİNLERİ TANIYALIM
- Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DİNLERİ TANIYALIM YAHUDİLİK

2 Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım Yahudilik
* Yahudilik vahye dayalı günümüze ulaşmış en eski dindir. Yahudi ırkına mensup olmayan Yahudi dininden olamaz. Çünkü Yahudilik ırka dayalı milli dinidir. Sayıları dünyada 20 milyon civarındadır. * Yahudiler, Musevi olarak da adlandırılırlar. Kuran’da ise Yahudiler İsrailoğulları diye de anılır. Kuran’da “ehli kitap” kavramı ise hem Yahudiler hem de Hristiyanlar için kullanılır.

3 * Günümüzdeki Yahudilerin büyük çoğunluğu İsrail’de yaşarlar.
- Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik * Yahudiler tarihlerini Hz. İbrahim ile başlatırlar. Peygamberlerin birçoğu Yahudilere gelmiştir. Yahudiler Hz. İbrahim ve Hz. Musa’yı en önemli peygamberleri olarak kabul ederler. Hz. Süleyman ve Hz. Davut dönemlerini en görkemli dönemleri olarak anarlar. * Günümüzdeki Yahudilerin büyük çoğunluğu İsrail’de yaşarlar.

4 - Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik
* Yahudilikte en önemli inanç Tanrı’nın var ve bir olduğu inancıdır. Yahudiler Tanrı’ya Yahova adını verirler. Yahova tektir ve her şeyin yaratıcısıdır. Onlara göre Tanrı Yahova, Yahudileri seçilmiş millet olarak yaratmıştır. * Tanrı adı gereksiz yere ağza alınmaz. Onunla ilgili herhangi bir resim veya heykel yapılamaz.

5 * İbadet yerlerine sinagog veya havra adı verilir.
- Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik * Yahudiliğin kutsal kitabı Allah’ın, Hz. Musa’ya vahiy yoluyla bildirdiği Tevrat’tır(Tora). Tevrat’ın dili İbranicedir. Tevrat’a eski ahit de denir. İçerisinde Zebur’a da yer verilmiştir. * Yahudilerin kutsal günü cumartesidir. Bu günde hiçbir iş yapılmaz. Sadece ibadet edilir. * İbadet yerlerine sinagog veya havra adı verilir. * Din adamlarına ise haham denilir.

6 * Erkekler başlarına kippa denilen bir başlık takarlar.
- Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik * Yahudilikte ibadetler günlük ve haftalık olarak ikiye ayrılır. Cumartesi günü sinagoga gidilir ve topluca ibadet edilir. İbadet esnasında kutsal kitaptan bazı bölümler sesli bir biçimde okunur. * Genellikle olarak kadınlar ibadete katılamaz; ancak başları örtülü olarak ibadeti izleyebilirler. * Erkekler başlarına kippa denilen bir başlık takarlar.

7 * Kudüs’te bulunan Ağlama Duvarı, Yahudiler için çok önemlidir.
- Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik * Kudüs’te bulunan Ağlama Duvarı, Yahudiler için çok önemlidir. * Bunun yanında Yahudiler dinî sembollere de büyük önem verirler. Bu sembollerin en başta gelenleri sinagoglarda bulunan yedi kollu şamdan (menora) iç içe geçmiş iki üçgen(Davut yıldızı) ve borazandır.

8 - Günümüzde Yaşayan Dinleri Tanıyalım – Yahudilik
Yahudiliğin temelini oluşturan On Emir şu şekildedir: 1. Seni Mısır diyarından, esirlik evinden çıkaran Yahova benim. Karşımda başka tanrıların olmayacaktır. 2. Kendin için put yapıp onlara tapmayacaksın. 3. Yahova’nın adını boş yere ağzına almayacaksın. 4. Cumartesi gününü sürekli hatırlayıp onu kutsal sayacaksın. 5. Anne ve babana saygı göstereceksin. 6. İnsan öldürmeyeceksin. 7. Zina etmeyeceksin. 8. Hırsızlık yapmayacaksın. 9. Yalancı şahitlik yapmayacaksın. 10. Komşunun evine karşı açgözlülük etmeyeceksin.


"YAHUDİLİK GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DİNLERİ TANIYALIM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları