Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKDENİZ ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKDENİZ ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ"— Sunum transkripti:

1 AKDENİZ ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ
ORTAÖĞRETİM (LİSE) TÜRLERİ TANITIM ve TERCİH SEMİNERİ Rehber Öğretmenler Osman Zafer ŞAHİN Akil GÜNAY Gökhan ÖZER

2 2016ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ
8- Haziran Ortak Sınavlar Puanlarının İlanı 8-13 Haziran 2016 Ortak Sınavlar Puanlarına İtiraz 29 Haziran Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı 29 Haziran ’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı 30 Haziran Temmuz TEOG kapsamında Sınavla Öğrenci Alacak Özel Okulların Kayıt İşlemleri 20 – 29 Haziran 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liselerine müracaatların yapılması 30 Haziran 4 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liseleri sınava girecek öğrenci listelerinin yayınlanması ( okulların Web sayfalarında ) 11 – 15 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liselerine öğrenci seçme sınavlarının yapılması 15 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liseleri kazanan asil ve yedek öğrenci listelerinin yayınlanması 18 – 19 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liseleri kazanan asil ve yedek öğrencilerin e okul üzerinden yapılması 22 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liselerine öğrenci kesin kayıtlarının yapılması

3 15 -25 Temmuz 2016 (Saat 17.00’ye kadar) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması
08 Ağustos Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt işlemleri 08 Ağustos Boş Kontenjanların İlan Edilmesi 09-15 Ağustos 2016 Yerleştirmeye esas 1. Nakil başvurularının alınması 19 Ağustos Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçlarının ilanı Ağustos Yerleştirmeye esas 2. Nakil başvurularının alınması 26 Ağustos Yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçlarının ilanı 26 – 31 Ağustos Yerleştirmeye esas 3. Nakil başvurularının alınması 05 Eylül Yerleştirmeye esas 3. nakil sonuçlarının ilanı 05 – 08 Eylül İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Tercih Başvuruların Alınması 09 Eylül 2016 İl / İlçe Öğrenci yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme Sonuçların ilanı 19 Eylül Öğretim Yılı Açılışı

4 TERCİH İŞLEMLERİ 15-25 Temmuz 2016
1- Sınavla öğrenci alacak özel okullara kayıt işlemini yaptıran öğrenciler tercihte bulunamazlar. 2- Tercihler öğrenci/veli tarafından, https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecektir. 3- Yerleştirmede öğrenciler tüm okul türlerini içeren 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.

5 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
1- 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri YEP üstünlüğü, tercih önceliği ve okul kontenjanına göre yapılacaktır. 2- Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirme işlemleri güzel sanatlar ve spor liselerine giriş mevzuatı esas alınarak, tercihler doğrultusunda merkezi olarak yapılacaktır. 3- Tercih ekranında hiçbir işlemi yapmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri ise sistem tarafından açık öğretim kurumlarına gerçekleştirilecektir. 4- Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 5- Yerleştirme işlemleri bir defaya mahsus yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır. 6-Yerleştirme sonunda tercihlerine göre bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca boş kalan kontenjanlar için il/ilçe sınırları içerisinde 5 (beş) tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre 24 Ağustos 2015 tarihine kadar merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilecektir. 7- YEP’ lerin eşit olması hâlinde 8’inci sınıf AOSP, bunun da eşit olması hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflarda YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı yine eşitlik bozulmaz ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınacaktır.

6 YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI
08 Ağustos 2016 YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları; Yerleştirme sonuçları 08 Ağustos 2016 tarihinde ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

7 KAYIT İŞLEMLERİ 08 Ağustos 2016 Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.

8 YERLEŞTİRME İŞLEMİ TERCİH ÖN ÇALIŞMA FORMU
2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme eKılavuzu 14 YERLEŞTİRME İŞLEMİ TERCİH ÖN ÇALIŞMA FORMU EK–1 Bu form, öğrenci velileri tarafından internetten tercih işlemi yapmadan önce, programa girilecek bilgilerle ilgili ön çalışma yapılabilmesi için hazırlanmıştır. Tercih yapmadan önce bu form üzerinde hazırlık yapılabilir. İnternet imkânı olmayan öğrenciler, okula gitmeden önce bu form üzerindeki bilgileri doldurup kontrol etmelidirler. Doldurulan formun hiçbir yasal geçerliliği yoktur ve ön hazırlık dışında hiçbir yerde kullanılamaz. 1KİŞİSEL BİLGİLER T.C. KİMLİK NO/GEÇİCİ NO ADI-SOYADI DOĞUM TARİHİ OKUL ADI OKUL NUMARASI Güvenlik No (*) CEP TELEFON NO (*) Güvenlik No: Okul tarafından verilen Yerleştirme Puanı belgesi üzerinde yer alan numaradır. Numaranın bulunduğu form kaybedildiyse okul idaresine şahsen başvurarak temin edilebilir. Telefonla güvenlik numarası öğrenilemez.

9 OKUL ADLARI VE TERCİH KODLARI
a) Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri (Tablo–1), b)Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Liseleri (Tablo–2), c) Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri (Tablo–3), ç) Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Çok Programlı Anadolu Liseleri (Tablo–3), 2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme eKılavuzu d) Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (Tablo4), e) Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu İmamHatip Liseleri (Tablo–5) , f)Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP sonucuna göre öğrenci alan özel okullar (Tablo–6), g)Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü açık öğretim kurumlarına bağlı liseler. (açık imam hatip lisesi, açık mesleki lise, açık lise) (Tablo-7) ’de yer almaktadır

10 TEOG PUANINA GÖRE YERLEŞME PİRAMİDİ
FEN LİSESİ-ÖZEL FEN LİSESİ ÖZEL KOLEJLER KÖKLÜ 1.DERECE ANADOLU LİSESİ İLÇE FEN LİSELERİ 2.DERECE ANADOLU LİSELERİ ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 3.DERECE ANADOLU LİSESİ 1.DERECE MESLEKİ VE TEKNİK LİSE (SAĞLIK MESLEK LİSELERİ) 2.DERECE MESLEKİ VE TEKNİK LİSELER 4.DERECE ANADOLU LİSESİ 1.DERECE İMAM HATİP LİSELERİ 330-0 3.DERECE MESLEKİ VE TEKNİK LİSELER ÇPL İHL

11 FEN LİSELERİ Zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yükseköğrenime hazırlar. Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder. Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlar.

12 FEN LİSELERİ Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirir. Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlar. Birinci yabancı dili İngilizce olan fen liselerinde öğrenim süresi 4 (dört) yıldır. Yatılı ve karma okullardır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, ÖSS’yi kazanmaları halinde alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına devam edebilmektedir. Resmî fen liseleri ile ilgili daha detaylı bilgiye adresindeki “Okullarımız” butonu tıklanarak ulaşılabilir.

13 YENİŞEHİR 2015 Yahya Akel Fen Lisesi Eyüp Aygar Fen Lisesi 4 yıl
Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) İngilizce 150 Yahya Akel Fen Lisesi YENİŞEHİR 2015

14 TARSUS 2015 Sesim Sarpkaya Fen Lisesi Tarsus Fen Lisesi 4 yıl
Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 120 Tarsus Fen Lisesi  466,8058 TARSUS 2015

15 ERDEMLİ 2015 Erdemli İMKB Fen Lisesi 4 yıl Kız/Erkek
Pansiyon(Kız/Erkek) İngilizce 150 ERDEMLİ 2015

16 AKDENİZ 2015 75.Yıl Fen Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek)
İngilizce 150 475,3663 AKDENİZ 2015

17 SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ
Okulun amaçları; Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan nitelikli bilim adamlarını yetiştirmek, zekâ düzeyleri ile edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanda yükseköğretime hazırlamak yer almaktadır. Ayrıca amaçlarından biri de siyaset ve bürokrasiye kültürlü; devleti ve demokrasiyi iyi tanıyan, ona işlerlik kazandıracak elemanları yetiştirmektir.

18 SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ
Bir sınıftaki öğrenci sayısı ile 24’ü geçemez. Bu okullarda öğretim süresi 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıldır. Sosyal Bilimler Liseleri üniversite yerleştirme sınavları konusunda istatistikleri oldukça yüksektir.

19 YENİŞEHİR 2015 Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi
Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) İngilizce 120 404,8223

20 ANADOLU LİSELERİ Okulun amaçları; öğrencilerin ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını, yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamaktır. Öğrenim süreleri 4 yıldır. Köklü Anadolu liselerin TEOG puanları ortalama arasında olup Mezunların Üniversitelere yerleşme oranı yüksektir. Ancak genel liselerin Anadolu lisesi olmasıyla yeni Anadolu liselerinin TEOG taban puanı oldukça düşük olmaktadır.

21 MEZİTLİ 2015 İçel Anadolu Lisesi Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi
4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 272 471,2351 Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi 374 457,7753

22 YENİŞEHİR 2015 Mersin Mehmet Adnan Özçelik Anadolu Lisesi 4 yıl
Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 204 450,4442

23 ERDEMLİ 2015 Erdemli Akdeniz Anadolu Lisesi 269,7832
4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 340 269,7832 Erdemli Anadolu Lisesi 170 405,525

24 Kargıpınarı Anadolu Lisesi
4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 204 310,591 Kocahasanlı Anadolu Lisesi 342,0704

25 Tömük Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 102 289,9128

26 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ
Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren 22 okul türünün öğrenim süreleri ile yetkilerinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın, “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” ile “Çok programlı Anadolu Lisesi” adı altında yeniden yapılandırılmıştır. Meslek lisesi ile Anadolu meslek lisesi programlarında bulunan mevcut alan ve dallar Anadolu meslek programı alan ve dallarına dönüştürülecek, Teknik lise ile Anadolu teknik lisesi programlarında bulunan mevcut alan ve dallar Anadolu Teknik programı alan ve dallarına dönüştürülecek, Anadolu Teknik Lisesi ve Teknik lise program türünde bulunan alanlar Anadolu meslek program türünde de açılacak.

27 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ
Bünyesinde Bulunan Okullar: Anadolu Sağlık Meslek Liseleri Ticaret Meslek Liseleri Turizm Meslek Liseleri Kız Teknik Ve Meslek Liseleri Teknik Ve Endüstri Meslek Liseleri Tarım Meslek Liseleri Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Spor Liseleri

28 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ
ANADOLU TEKNİK VE MESLEK LİSELERİ Bu okullarda öğrencilere, orta öğretim düzeyinde ortak bir genel kültür kazandırmayı amaçlayan genel kültür dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri hem hayata, hem de yüksek öğrenime hazırlayan, programlar uygulanmaktadır. Anadolu teknik meslek liselerinin öğretim süresi 4 yıldır. Mezunları sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebilmektedirler. Bu okulu bitiren öğrencilere ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir, ayrıca TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

29 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ
ANADOLU TİCARET MESLEK LİSELERİ Kamu ve özel sektörün muhasebe ve finansman, pazarlama ve perakende, büro yönetimi ve sekreterlik, bilişim teknolojileri alanlarında  ihtiyaç duyduğu, yabancı dil bilir, nitelikli elemanları yetiştiren, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan ilköğretim okulu  üzerine dört yıl eğitim  süreli  meslek liseleridir. Mezunları sınavsız olarak alanlarında meslek yüksek okulu programlarına girebilmektedirler.

30 ANADOLU TİCARET MESLEK LİSELERİ ALAN VE DALLARI
MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI · Muhasebe Dalı · Bilgisayarlı Muhasebe Dalı · Bankacılık Dalı · Dış Ticaret Dalı · Borsa Hizmetleri Dalı · Kooperatifçilik Dalı SİGORTACILIK VE RİSK YÖNETİMİ ALANI · Sigortacılık Dalı · Sigorta Satış Temsilciliği Dalı PAZARLAMA ALANI · Satış Yönetimi Dalı · Reklâmcılık ve Halkla İlişkiler Dalı · Perakendecilik ve Mağaza Yönetimi Dalı · Emlâk Komisyonculuğu Dalı BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK ALANI · Yönetim ve Ticaret Sekreterliği Dalı · Hukuk Sekreterliği Dalı · Tıp Sekreterliği Dalı · Yönetici Sekreterliği Dalı · Büro Hizmetleri Dalı · Mahalli İdareler Dalı BİLGİSAYAR ALANI · Bilgisayar Programcılığı Dalı · Bilgisayar Donanımı Dalı · Masaüstü Yayıncılık Dalı Toplam 5 Alan, 21 Dal

31 ANADOLU KIZ MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ANADOLU KIZ MESLEK LİSELERİ İlköğretim okulu üzerine, bazı derslerin öğretimini yabancı dille yapan, öğretim yılı bir yıl hazırlık sınıfından sonra dört yıl olan ve mesleğe yönelik teknik elemanların yetiştirildiği okullardır. Çeşitli meslek alanlarına yönelik 21 alan/bölümde faaliyet göstermektedir. Eğitim İngilizce ve Almanca dillerinden biriyle yapılmaktadır. Bu okullardan teknisyen ünvanı ile mezun olanlar, alanları ile ilgili iş yerlerinde çalışabilecekleri gibi, isterlerse yükseköğretim kurumlarına da devam edebilirler.

32 SAĞLIK MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ SAĞLIK MESLEK LİSELERİ Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarına ara eleman yetiştirmek üzere açılan okullardır. Türk Millî Eğitiminin genel, sağlık alanının özel amaçları doğrultusunda, ortaöğretim seviyesinde genel kültür, sağlık alanıyla ilgili temel bilim, her alan/dala özel mesleki yeterlilik kazandıran, öğrencileri hayata, sağlık alanına ve yükseköğrenime hazırlayan, yabancı dil olarak İngilizce öğretilmesini amaçlayan programlar uygulanmakta olup, “Anadolu” programlarında İngilizce dersi ağırlıklı olarak verilir.

33 SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDE
ALANLARIN SON DURUMU Yapılan değişikliklere göre, sağlık meslek liselerinin bazı programlarına yeni öğrenci kaydedilmeyecek ve böylelikle lise mezunlarının ebe ya da hemşire unvanını kazanması mümkün olmayacak.  YENİ UNVANLAR: Sağlık meslek lisesi mezunlarının kazanacağı unvanlarda da değişiklik yapıldı. Buna göre, sağlık meslek liselerinden sadece “hemşire yardımcısı”, “ebe yardımcısı” ve “sağlık bakım teknisyeni” unvanı ile mezun olunabilecek. BU UNVANLARLA MEZUN OLACAKLARIN GÖREV TANIMLARI ŞÖYLE:  **Hemşire yardımcısı; sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı programından mezun olup hemşire nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir. **Ebe yardımcısı; sağlık meslek liselerinin ebe yardımcılığı programından mezun olup ebelerin nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir. ** Sağlık bakım teknisyeni; sağlık meslek liselerinin sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olup en az tekniker düzeyindeki sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık meslek mensubudur.”  KAPATILAN BÖLÜMLER VE KAYITLI ÖĞRENCİLERİN DURUMU:  Sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği haricindeki tüm programları kapatıldı. Kapatılan programlara öğrenci kaydı yapılmayacak.  Sağlık meslek liselerinde halen kayıtlı bulunan öğrenciler, eğitimlerini kayıtlarının yapıldığı programlarda tamamlayacaklar ve bitirdikleri programların meslek unvanını kullanabilecekler. Sağlık meslek liselerinin kapatılan programlarından 18 Ocak 2015 tarihinden önce mezun olanlar da meslek unvanlarını kullanmaya devam edebilecekler.  Kanunda yapılan düzenlemeyle, ebelik unvanının nasıl kazanılacağı hüküm altına alındı.  Düzenlemeye göre, ebelik unvanı; Türkiye’de üniversitelerin ebelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında ebelik ile ilgili bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere verilecek.

34 SAĞLIK MESLEK LİSELERİ
ERDEMLİ ERDEMLİ KANUNİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Anadolu Meslek Programı 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 102 377,8207

35 ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ Toplumların gelişmesi ülkeler arası ilişkilerin yoğunlaşması ve iletişimin ön plana çıkması sonucu önem kazanan iletişim alanında istihdam edilecek yabancı dil bilir nitelikli insan gücünü yetiştiren, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğretime hazırlayan okullardır. Öğretim süresi 4 yıldır. Bu okullarda; Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Halkla İlişkiler Tanıtım alanları bulunmaktadır. Mezunlar, Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanlarında faaliyette bulunan, kamu ve özel sektöre bağlı kurum ve kuruluşlarda görev alabilecekleri gibi, kendi işyerlerini de kurup çalıştırabilirler.

36 ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ Turizm ve bunun temel alt yapısını oluşturan konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli elemanları yetiştiren okullardır. Öğretim süresi 4 yıldır. Bu okullarda; Resepsiyon, Servis, Mutfak, Kat Hizmetleri, Seyahat Acenteciliği bölümleri bulunmaktadır.

37 ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ Bu okullarda öğrenim gören öğrenciler her yıl Ekim-Mart ayları arasında teorik ve uygulamalı eğitimlerini okulda; Nisan-Eylül ayları arasında uygulamalı eğitimlerini bu alanda faaliyet gösteren otellerde veya diğer turistik tesislerde yapmaktadırlar. Mezunlar sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksek okul programlarına girebileceklerdir. Bilgisayar ve yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler, geniş iş imkanına sahiptirler.

38 ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ
ERDEMLİ ARPAÇBAHŞİŞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Anadolu Meslek Programı 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok Rusça 34 İngilizce 102 Almanca

39 ANADOLU TARIM MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ANADOLU TARIM MESLEK LİSELERİ Okulun amacı; ülke ekonomisine, tarımsal üretim yönünden katkıda bulunacak, tarımsal işletme ve kuruluşlarda başarı ile çalışabilecek hayvan sağlığı, bitki sağlığı, peyzaj ve çevre düzenleme, su ürünleri, tarım alet ve makine kullanma, gıda analiz ve kontrol ile ileri tarım tekniklerini başarı ile uygulayabilecek ve yapabilecek nitelikte pratik bilgi ve beceriye sahip teknisyen yetiştirmektir. Bu okullarda; Veteriner Sağlık, Makine (Tarım Makineleri), Tarım Teknolojisi, Laborant, Genel Ziraat gibi alanlarda yatılı ve gündüzlü eğitim-öğretim yapılmaktadır. Okuldan mezun öğrenciler, alanlarıyla ilgili özel tarımsal işletme ve kuruluşlarında çalışabilmekte, mesleklerini serbestçe yapabilme imkanlarına sahip olmaktadırlar. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında ihtiyaç duyuldukça sınavla işe girmektedirler.

40 ERDEMLİ ANADOLU TARIM MESLEK LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ERDEMLİ ANADOLU TARIM MESLEK LİSELERİ ERDEMLİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Anadolu Meslek Programı 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Erkek) İngilizce 136 206,3214

41 ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, yetenekli olan öğrencilerin yaratıcı, yapıcı ve yorum yeteneklerini geliştirmek, öğrencileri yetenekleri doğrultusunda araştırıcı ve geliştirici çalışmalara yöneltmektir. Sınıflardaki öğrenci sayısı kesinlikle 24 kişinin üzerine çıkamaz. Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde Fonetik (Müzik), Plastik Sanatlar (Resim,Heykel), Drama (Sahne ve Görüntü) sanatları bölümleri vardır. Bu okullara yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır.

42 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ
SPOR LİSELERİ Spor liseleri; beden eğitimi ve sporla ilgili yüksek öğretim kurumlarının bulunduğu; spor lisesi programlarının uygulanabileceği kapalı spor salonu, futbol sahası ve benzeri spor alanları ile yeterli spor araç-gereci bulunan, fizikî alt yapısı uygun olan okullardır. Yatılı, gündüzlü ve karma eğitim yapan liselerdir. Bir sınıftaki öğrenci sayısı ise 24’ü geçemez. Yüksek Öğrenim Kurumları (kendi alanlarında), seçecekleri Fakültelere girişlerde spor liselerinin ilgili bölümlerinden mezun öğrencilere ek başarı puanı vermektedir. Bu okullara yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır.

43 ÇOK PROGRAMLI LİSELER Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren 22 okul türünün öğrenim süreleri ile yetkilerinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın, “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” ile “Çok programlı Anadolu Lisesi” adı altında yeniden yapılandırılmıştır. Bazı yerleşim birimlerinde genellikle il dışı merkezlerde birden çok okul programının birlikte bir okulda yer almasıyla oluşan okullardır. Çok programlı liselerde 4 ana program bulunmaktadır. Anadolu Meslek Programı Anadolu teknik programı Anadolu Lisesi Anadolu İmam Hatip Lisesi programları yer almaktadır. Bu programların alt dalları ve bölümler vardır.

44 ÇOK PROGRAMLI LİSELER Mersin Erdemli
Çeşmeli Çok Programlı Anadolu Lisesi İngilizce .. 145.68

45 ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ
EĞİTİMİN AMACI VE ŞEKLİ 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 32’nci maddesi hükmü gereği, İmamlık, Hatiplik ve Kur’an Kursu Öğreticiliği konularında görevli elemanları yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca açılan ortaöğretim sistemi içinde yer alan, hem mesleğe hem de yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumlarıdır. EĞİTİMİN SÜRESİ: Öğretim süresi 4 yıldır. MEZUNİYET SONRASI İŞ İMKÂNLARI Anadolu İmam-Hatip Liselerinden mezun olanlar, (ÖSYS) sınavı sonucuna göre hem kendi alanlarında, hem de diğer alanlardaki kazandıkları yükseköğretim programlarına devam edebilmekte, İlahiyat Fakülteleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini tercih edenlerde ek puan alabilmektedirler.

46 ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ
EĞİTİMİN İÇERİĞİ : Anadolu imam hatip meslek liselerinde genel kültür derslerinin yanı sıra dini ağırlıklı Kuran-ı Kerim, Arapça, Hadis, Fıkıh, Tefsir, İslam Tarihi öğretim programı, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi dersi vb. meslek dersleri de verilmektedir. Meslek derslerinde vaiz uygulamalarına hazırlık yapılır. Anadolu imam hatip meslek liselerinde bölüm /alan/ dal ayrımı yoktur. Anadil ve yabancı dil kullanım becerilerini geliştirecek “dil laboratuvarları”, Öğrencilerin boş zamanlarında kendi kendilerine çeşitli öğretim kasetlerini kullanarak dinleyebilecekleri veya çeşitli videokasetlerin izleyebilecekleri “medya (öğrenme) masası”, Öğrenciler mesleki alanda, fen bilimlerinde, güzel sanatlarda, sosyal ve kültürel konularda proje çalışmaları yapmaya teşvik edilmektedir. Din öğretiminin bilimsel yöntemlerle desteklenerek derslerin işlendiği teknik donanımlı öğrenme ortamlarında geleceğin aydın din görevlileri yetiştirilmektedir.

47 ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ
Mersin / Erdemli Erdemli Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce 340 213,5544

48 TEŞEKKÜRLER SON


"AKDENİZ ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları