Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAKVİM. TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ (TEOG) TERCİH ve YERLEŞTİRME SİSTEMİ 2016.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAKVİM. TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ (TEOG) TERCİH ve YERLEŞTİRME SİSTEMİ 2016."— Sunum transkripti:

1 TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ (TEOG) TERCİH ve YERLEŞTİRME SİSTEMİ 2016

2 TAKVİM

3 TAKVİM

4 OKUL TANITIMLARI VE UYGULANAN PROGRAMLAR

5 TERCİH YAPILABİLECEK OKULLAR
Fen Liselerine, Sosyal Bilimler Liselerine, Anadolu Liselerine, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine, Çok Programlı Anadolu Liselerine, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine, Anadolu İmam‐Hatip Liselerine, Açık Öğretim Kurumlarına, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel okullara merkezî sistemle öğrenci yerleştirilecektir.

6 Fen Liseleri/Sosyal Bilimler Liseleri (Tablo-1)
Fen Lisesi: Sayısal ağırlıklı dersler (Matematik, Fizik, Kimya, Astronomi) Sosyal Bilimler Lisesi: Sözel ağırlıklı dersler (Türkçe, Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Felsefe, Osmanlıca… ) Tercih Kodu Okul Adı Okul Türü Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Yabancı Dili Kontenjanı Türkiye Gnl Yüzdelik Dilim 59820 BAHÇELİEVLER / Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Sosyal Bilimler Lisesi Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) İngilizce 120 3,26 61436 BEYLİKDÜZÜ / Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi 6,15 61837 FATİH / Çapa Fen Lisesi Fen Lisesi 4 yıl 150 0,39

7 Anadolu Lisesleri (TABLO 2)
Anadolu Lisesi: Akademik yönden geliştirir. Sayısal ağırlıklı dersler (Matematik, Fizik, Kimya, Astronomi) Sözel ağırlıklı dersler (Türkçe, Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Felsefe) Tercih Kodu Okul Adı Okul Türü Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Yabancı Dili Kontenjanı TÜRKİYE GENELİ 61104 EYÜP / Ali Rıza Özderici Anadolu Lisesi Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 200 20,75 60182 EYÜP / Alibeyköy Anadolu Lisesi 400 14,65 58193 EYÜP / Eyüp Anadolu Lisesi 280 5,24 56247 EYÜP / Oguz Canpolat Anadolu Lisesi 160 14,95 61232 EYÜP / Rami Atatürk Anadolu Lisesi 240 7,59

8 Çok Programlı Anadolu Liseleri (Tablo-3)
Anadolu Lisesi Bölümü: Akademik yönden geliştirir. Anadolu Meslek Lisesi Bölümü: Mesleki yönden geliştirir. Çok Programlı Anadolu Liseleri Tercih Listesi (Tablo-3) YILI A GRUBU YERLEŞTİRME SONUÇLARINA GÖRE YÜZDELİK DİLİMİ Tercih Kodu Okul Adı Okul Türü Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Yabancı Dili Kontenjanı TÜRKİYE GENELİ 59321 EYÜP / EYÜP KEMERBURGAZ HALİS KUTMANGİL ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ Anadolu Lisesi 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 120 38,75 59326 Anadolu Meslek Programı 80 71,32

9 Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (Tablo-4)
Meslek Lisesi Bölümü: Meslek yönden geliştirir. Teknik Lise Bölümü: Akademik ve Mesleki yönden geliştirir. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tercih Listesi (Tablo-4) YILI A GRUBU YERLEŞTİRME SONUÇLARINA GÖRE YÜZDELİK DİLİMİ Tercih Kodu Okul Adı Okul Türü Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Yabancı Dili Kontenjanı TÜRKİYE GENELİ 63018 EYÜP / ALİBEYKÖY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Anadolu Meslek Programı 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok İngilizce 360 68,11 62257 EYÜP / EYÜP İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 160 50,94 63762 EYÜP / HAYDAR AKÇELİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Kız 280 59,81

10 Anadolu İmam Hatip Liseleri (Tablo-5)
Anadolu İmam Hatip Lisesi: Akademik ve mesleki yönden geliştirir. Sayısal ağırlıklı dersler (Matematik, Fizik, Kimya, Astronomi) Sözel ağırlıklı dersler (Türkçe, Edebiyat, Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Felsefe) Din dersleri: Kuran, Arapça, Hadis, Tefsir Anadolu İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi (Tablo-5) YILI YERLEŞTİRME SONUÇLARINA GÖRE YÜZDELİK DİLİMİ Tercih Kodu Okul Adı Okul Türü Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Yabancı Dili Kontenjanı TÜRKİYE GENELİ 63780 EYÜP / Eyüp Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Anadolu İmam Hatip Lisesi 4 yıl Kız Pansiyon Yok İngilizce 560 32,67 61045 EYÜP / Güzeltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi 240 97,07

11 Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel okullar
Özel Okullar TEOG sonuçlarına göre derslerin tümünü veya bir kısmını dikkate alarak kendi yönetmeliğine göre öğrenci alabilecektir 30 Haziran- 14 Temmuz 2016 arasında kayıt işlemlerini yapabilecekler. Kayıtlarını bu okullara yapan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak Bu okullara kayıt yaptıran öğrenciler nakil döneminde nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecek.

12 TERCİHLERE HAZIRLIK

13 Tercih Hazırlık Ne olmak istediğini belirle
Gidecek olduğun lise ve bölüm seni amacına ulaştırır mı, araştır. Eyüp dışında hangi ilçeleri tercih edeceksin. Hangi ilçedeki okullara rahat ulaşımla gidebilirsin. (Google.maps ve İ.E.T.T oraya nasıl giderim) https://e-okul.meb.gov.tr den okul puanlarını ve bölümlerini araştır

14 Tercih Hazırlık Gidecek olduğun liseleri tercih kodu ve yüzdelik dilimlerini yazılmalı. Yüzdelik dilim küçükten büyüğe doğru sıralanmalı. Okulun başarısı nasıl araştırılmalı (Lise Tomografisi) Türkiye Geneli yüzdelik diliminden en az 10 puan aşağı ve yukarı okulları yazılmalı. (Alt yüzdeliklerde + /- 20) 15 Temmuza kadar ön hazırlık yapılmalı. Hangi liselere ve bölümlere gideceğini belirlenmeli.

15 ORTAÖĞRETİM OKULLARINA BAŞVURU ŞARTLARI

16 ORTAÖĞRETİM OKULLARINA BAŞVURU ŞARTLARI
Genel Başvuru Şartları a) 2015–2016 öğretim yılında ortaokul 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak, b) Başvuru yapılacak okulun kayıt kabul şartlarını taşımak, c) YEP’e(Yerleştirme Puanına) sahip olmak.

17 TERCİH İŞLEMLERİNDE KULLANILACAK KISALTMALAR

18 TERCİH İŞLEMLERİNDE KULLANILACAK KISALTMALAR
AOSP Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı PYBS Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı YBP Yıl Sonu Başarı Puanı YEP Yerleştirmeye Esas Puanı

19 Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine yerleştirme işlemleri

20 Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine yerleştirme işlemleri
Bu okulların giriş mevzuatı esas alınarak 22 Temmuz 2016 tarihinde başvurular tamamlanacaktır. Ancak, söz konusu okullara kayıt yaptıran öğrenciler, yerleştirme ve yerleştirmeye esas nakil tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşmeleri hâlinde önceki okul (Güzel Sanatlar Lisesi veya Spor Lisesi) hakkından vazgeçmiş sayılacaklardır. Veli ve okul müdürlüğü, bu kılavuzun yayımlanmasıyla birlikte bu kılavuzda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılacaktır.

21 TERCİH İŞLEMLERİ

22 TERCİH İŞLEMLERİ 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. b) Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. c) TEOG Sistemi kapsamında yapılan merkezî sistem ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanarak özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.

23 TERCİH İŞLEMLERİ https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» ve «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » butonlarının seçenek olarak sunulması sağlanacaktır. «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » butonunu işaretleyen öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacaktır ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

24 TERCİH İŞLEMLERİ Yerleştirmede öğrenciler 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir. Tek bir tercih de yapılabilir.

25 TERCİH İŞLEMLERİ Tercih işlemleri, https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde okulların tercih kodlarına göre öğrenci velisi tarafından Temmuz (saat 17:00’e kadar) tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır (25 Temmuz 2016 saat 17.00’e kadar).

26 TERCİH İŞLEMLERİ Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir örgün ortaokul müdürlüğünden boş kontenjan şartı aranmaksızın yapılabilecektir.

27 TERCİH İŞLEMLERİ Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır.

28 TERCİH İŞLEMLERİ Tercihlerin, tercih ve yerleştirme e‐kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır. Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.

29 TERCİH İŞLEMLERİ Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

30 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

31 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP (Yerleştirme Puanları) üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır. Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir. 9-15 Ağustos 2016, Ağustos 2016, Ağustos tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

32 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri halinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara Eylül 2016 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

33 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Yerleştirme işlemleri bir defaya mahsus yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır.

34 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde 09 Eylül 2016 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin kaydı, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumuna otomatik olarak yapılacaktır. Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e- okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

35 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Mecburi ilköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecektir.

36 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre %5’lik dilimden seçilerek yapılacaktır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir. Özel okullarda öğrenimi süresince burslu olarak okutulacak öğrenci, başarısı devam ettiği sürece bu haktan yararlandırılacaktır. Herhangi bir şekilde kurumdan ayrılan burslu öğrencilerden öğrenim gördüğü süre için ücret talep edilmeyecektir.

37 YERLEŞTİRME ESASLARI Yerleştirme yapılacak okul kontenjan listeleri ve adreslerinde yayımlanacaktır. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

38 YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

39 YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI
YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları, 08 Ağustos 2016 tarihinde ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

40 OKUL TANITIM BİLGİLERİ, KAYIT VE NAKİL İŞLEMLERİ
YEP sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul tanıtım bilgileri” adresinde yer almaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ait “alan ve dal tanıtım bilgileri” adresinden öğrenilebilmektedir.

41 OKUL ADLARI VE TERCİH KODLARI

42 OKUL ADLARI VE TERCİH KODLARI
Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecektir.

43 OKUL ADLARI VE TERCİH KODLARI
a) Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri (Tablo–1), b) Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Liseleri (Tablo–2), c) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Çok Programlı Anadolu Liseleri (Tablo–3), ç) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (Tablo4), d) Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu İmam Hatip Liseleri (Tablo–5), e) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP sonucuna göre öğrenci alan özel okullar (Tablo–6).

44 KAYIT İŞLEMLERİ

45 KAYIT İŞLEMLERİ Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.

46 PARASIZ YATILILIĞA TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

47 PARASIZ YATILILIĞA TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte en geç 09 Eylül 2016 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir. PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte en geç 30 Eylül 2016 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir. Konu ile ilgili genel açıklamalar, Parasız Yatılılık ve Bursluluk e- Kılavuzunda belirtilmiştir.

48 YERLEŞTİRME TERCİH ÖN ÇALIŞMA FORMU (EK1)

49 Bu form tercih kılavuzunun 14. sayfasında yer almaktadır.

50 SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER… ESENTEPE ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ


"TAKVİM. TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ (TEOG) TERCİH ve YERLEŞTİRME SİSTEMİ 2016." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları