Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ramazan’ı Ramazan yapan dokuz önemli özellik. Bir dahaki Ramazan’a yetişip ye- tişmeyeceğimiz belli değil. Şüphe- siz bu bize hayatı da ölümü de veren.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ramazan’ı Ramazan yapan dokuz önemli özellik. Bir dahaki Ramazan’a yetişip ye- tişmeyeceğimiz belli değil. Şüphe- siz bu bize hayatı da ölümü de veren."— Sunum transkripti:

1 Ramazan’ı Ramazan yapan dokuz önemli özellik

2 Bir dahaki Ramazan’a yetişip ye- tişmeyeceğimiz belli değil. Şüphe- siz bu bize hayatı da ölümü de veren yüce Rabb’imizin takdirinde olan bir şey. Madem öyle gelin hep birlikte bu yıl Rabb’imizin bizi bir kere daha ulaştırdığı Rama- zan’ı şanına göre değerlendirebil- menin yollarını arayalım.

3 Efendimiz’in (a.s.m) mübarek diliyle bize öğretilen her dua çok önemlidir ve önemsenmelidir. Mübarek üç aylara girdiğimizden beri Efendimiz’in (a.s.m) bize öğrettiği ve sürekli yapmamızı istediği bu duanın bizi heyecanlandır- ması lazım. Nasıl heyecanlandırmasın ki! Bu öyle mübarek bir aydır ki onun her bir dakikası, her bir saati bize cennetleri kazandıracak bir hazine mesabesinde.

4 İşte Efendimiz’in (a.s.m) “Allah’ım Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” tarzında ifade buyurduğu o mübarek duası kabul olmuş ve biz bir kere daha bizi büyük bir rahmet deryası gibi karşılayan Ramazan’a kavuşmuş bulunuyoruz. Ramazan boyunca kendimize bir yol haritası çizerek rahmetten en fazla nasıl istifade edebiliriz diye bir gayretin içerisinde olmanın yollarını aramalıyız.

5 KUR’AN’LA İRTİBATI ARTIRALIM Ramazan, Kur’an ayı. Bu yüce kitabı- mız Kur’anı Kerim’de de böyle yer alı- yor. Madem bu ay Kur’an ayı o halde Kur’an’la olan irtibatımızı bu ayda da- ha bir kavi tutalım. Bazı Allah dostla- rının gecede iki hatim indirdiklerini de dikkate alarak her bir harfine 70 bin sevabın verildiği Kur’an-ı Kerim’i okuyarak manevi kazancımızı artıralım.

6 TEFEKKÜR EDELİM İlk oruca başladığımız gündün itibaren gün içerisinde elimizi uzattığımız her bir nimetin bize Allah tarafından gönderilen bir nimet oluşunu tefekkür edelim. Ve bu tefekkür bize onun izni olmadan asla ona el uzatma hakkımızın olmadığını hatırlatsın. Zamanın diğer bölümlerinde elimizi ve ağzımızı serbest bırakan kudreti sonsuza hamd ve şükür içerisinde olalım.

7 ELİMİZE YENİ KİTAPLAR ALALIM Okuma alışkanlıkları olanların okumadan durmayacağı kesin. Ancak bu coşkun rahmet dikkate alınarak bu ayda öyle sı- radan, eften püften kitaplar değil, insanın manevi oluşumuna katkı yapacak kitaplar tercih edilmeli. Efendimiz’in (a.s.m) hayatını okuduysanız bu kez bir başka kaynak veya yazarın kaleminden onun seniye-i hayatlarını okuyun, çok yeni şeyler öğrendiğinize şahit olacaksınız.

8 HER GÜNÜ DEĞERLENDİRELİM Allah dostlarının “Her gece Kadir, her gelen Hızır bilinmeli” tarzındaki öğütlerini dikkate alarak bütün bir Ramazan’ı aynı şuurla değerlendirmeli. Her gece Allah için sıcacık yataklar terk edilerek o Kudreti Sonsuz’a yönelmeli. Karşımıza çıkan her insana büyük bir hürmet ve nezaketle davranılmalı. Özellikle Ramazan’ın son on gününde gündüz ve gece çok daha iyi değerlendirmeye gayret edilmeli. İmkanı olanlar mutlaka itikafa girerek, son on gününde Efendimiz’in (a.s.m) bu sünnetini ifa edip, hem sünnet sevabını kazanma gayretinde olmalı hem de bu son günler böylece bütün bütün ibadet ve taatla geçirilmeli.

9 HARAMDAN KAÇINALIM Bu mübarek günlerde mümkün olduğunca göz harama bakmamalı, kulak haram dinlememeli, ağız haram tatmamalı, ayak harama yürümemeli, el harama uzanmamalı ve haramı tutmamalı, burun haramı koklamamalı, dil haramı söylememeli. Bir aylığına bile olsa evlerimize milyonlarca nahoş kare ve sahnelerle nahoş manzaralar pompalayan her türlü yayından uzak durulmalı. Ancak böyle olunca orucun gerçek oruç olduğu düşünülerek çevredeki insanların da bu anlamda olumsuz tavırları münasip bir dille izah edilmeli.

10 CEMAATE KOŞALIM Hiç olmaza böyle birlerin 70 binlere çıktığı rahmet ayında bizi günde beş kez huzuruna, camiye, cemaate çağı- ran ilahi çağrıya icabet edilmeli. Bu icabette o an yeryüzünün her tarafın- da yapılan ve yapılacak olan duala- rın kabule karine olması da düşünü- lerek bütün ümmet adına hüsnü istik- bal ve hüsnü hatimede bulunulmalı.

11 YETİMLERİ SEVİNDİRELİM Yetimleri ve çocukları sevindirmeli ve bu asla ihmal edilmemeli. Hele oruca alıştırılan çocukların nazlan- maları karşısında asla kızılmadan onların gönlü yapılmalı.

12 İFTARDA DUA EDELİM İftar saatlerinin manevi bereket ve kazançları es geçilmemeli. Bu an- larda milyonların birden Allah’ın emriyle başladıkları oruçlarını yine O’nun emriyle ve O’nun nimetiyle açtıkları düşünülerek bu vakitler- de yana yakıla dua edilmeli.

13 SADAKALARI UNUTMAYALIM Yine Ramazan’da verilen iftar ve sadakaların değerlerinin bir son- suz hazine mesabesinde olduğu akıldan çıkarılmamalı. Bu vesile ile yarım hurma bile olsa yolda kalmı- şa, öğrenciye iftarlar verilerek bu hazineye sahip olunmaya çalışılmalı.

14 Allah’a el açın ki, yol açılsın Dua, müminin her an, her dilediğini bütün dileklere karşılık veren sonsuz merhamet sahibi bir kudretin kapısında el açıp ona yalvarmanın, O’ndan isteme- nin adı ve adresidir. Hele böyle bereketli zamanlarda bu muhteşem yola koyulup, hulûs-i kalp ile, büyük bir acziyet içeri- sinde o kapının tokmağına dokunmak, mutlaka o kapının açılacağının müjdesini de beraberinde getiyor.


"Ramazan’ı Ramazan yapan dokuz önemli özellik. Bir dahaki Ramazan’a yetişip ye- tişmeyeceğimiz belli değil. Şüphe- siz bu bize hayatı da ölümü de veren." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları